ilk Defa Duydugum Patlıcan Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

• Yarım kilo minik patlıcan​

• 4 su bardağı şeker​

• 4 su bardağı su​

• 1 kaşık limon tuzu​

Patlıcan Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?​

Kışın gelmesiyle patlıcanların da mevsimi geçerken annem pazardan bu minik patlıcanlardan almış bu mevsim de bulunuyormuş. Biz de reçel yapalım dedik ama insanın gerçekten bir gününü alıyormuş tadı çok hoş kestane şekerini andırıyor​

1. Patlıcanları soyarak başlıyoruz. Çok küçük oldukları için bir hayli soyması da zor oluyor.
    2. Soyduktan sonra acı suyunun çıkması için su dolu bir kaba koyuyoruz.
    3. Bir de üzerine ağır bir şey koyun. Bütün patlıcanlar su içinde kalsın, ben üzerine tabak kapattım.
    4. Bu şekilde tam 2 saat bekletmemiz lazım.
    5. 2 saat bekleyen patlıcanları yıkayıp tencerede kaynatacağımız suyun içine 1 kaşık limon tuzu atıyoruz.
    6. Kaynamaya başlayınca da patlıcanları atıp kaynatıyoruz. Kısık ateşte olacak.
    7. Kaynamaya başladıktan 15 dakika sonra çıkarıyoruz.
    8. Soğuk suda yıkayıp sıkıyoruz.
    9. Resimde gördüğünüz gibi sıkıp kuru bir bezin üzerine koyup kurutmanız lazım. Söylediğim gibi baya oyalayan bir reçel
    10. 4 bardak şeker ve 4 bardak su ile hazırladığımız şerbetin içine sıktığımız patlıcanları atıp kıvam alıncaya kadar kaynatıyoruz.
    11. Bir kaç damla da limon damlatırsanız şekerlenmesini önlemiş olursunuz.

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri

Malzemeler​

6 Kg minik reçellik patlıcan
9.5 Kg şeker
11 Kg su
1 Tatlı kaşığı limon tuzu
2Tatlı kaşığı şap (zey)1 kaşık kabuklarını soyarken, 1 kaşık patlıcanları haşlarken kullanılacak.
1.5 Tane kabukları ile ince dilimlenmiş limon
10 Tane karanfil
3 Paket vanilya

Hazır lanması​

Patlıcanları güzelce yıkayın.
Kabuklarını ince olarak soyun.
Üzerinde hiç mor kabuk kalmamasına dikkat edin. Reçelinizin rengini kesinlikle bozar.
Soyduğunuz palıcanları sivri bir bıçakla özellikle baş ve son kısımlarına ve gövdesinin birçok yerine batırın.
Patlıcanların şerbeti içine çekmesi için bu çok önemli
Patlıcan kabuklarını soyarken ellerinizin boyanacağını hatırlatmak isterim. İsterseniz eldiven kullanabilirsiniz.

Geniş derin bir kabın içine su doldurun.​

Soyduğunuz patlıcanları içine atın.
Soyma işlemi yarıya geldiği zaman, 1 tatlı kaşığı şapı içine atın.
Elinizle arada karıştırın, erimesini, her yere ulaşmasını sağlayın.
Soyma işlemi bittiği zaman, üzerine bir tepsi çevirin, onun üzerine de bir ağırlık koyun.
Suyun üzerinde patlıcan kalmasın.
4 Saat kadar bekletin.

Suyunu dökün.​

Çeşme suyunun altında bolca su akıtın üzerine.
Patlıcanların 2-3 tanesini elinize alın , patlatmadan iyice sıkın.
Sert bir şekilde sıkarsanız patlıcanlar patlar ve güzel olmaz.
Bir kurulama bezi veya havlunun içine 2-3 tane patlıcanı alın ve içinde kalan suyu iyice alın.
Büyük, geniş bir tencereye su koyun kaynasın.
Kaynamaya başladığı zaman patlıcanları içine atın, 15 dakika kaynasın.
1 Tatlı kaşığı şap atın, kaynamaya 10 dakika kadar devam etsin.
Şapı akarlarda bulabilirsiniz. Limontuzuna benzer bir görünümde.

Altını kapatın ve suyunu süzün.​

Çeşme suyunun altına koyun ve bolca su akıtın üzerine.
Süzgeç koyun üzerine ve ağırlık koyun, suyu iyice süzülsün.
Patlıcanların 2-3 tanesini elinize alın, patlatmadan iyice sıkın.
Elinize temiz havlu veya bez alıp, arasına yine 2-3 tane patlıcan koyun ve suyunu alın.
Tencereye şerbet hazırlamak için 11 kg su ve 9.5 kg şekeri ekleyin.
Ben büyük boy bir tencere kullandım.
Şekerler eriyene kadar arada karıştırın.
Kaynamaya başladığı zaman suyunu iyice sıktığınız, kuruladığınız patlıcanları içine atın.

Altını hiç kısmayın. Yüksek ateşte kaynasın.​

2 Saate yakın kaynayacak.
Ben 1 saat 50 dakika kaynattım.
Tencerem çok büyük olduğu için ocağın gücü biraz yetmedi. Siz kendi ocağınıza ve hazırladığınız miktara göre ocağın hızını ayarlayın.
Ocaktan indirmeden yarım saat önce, ince ince dilimlediğiniz birbuçuk limonu, 2 paket vanilyayı, karanfilleri, limon tuzunu içine atın.
Şerbetin kıvamını, patlıcanların şerbeti çekip çekmediğini kontrol ettikten sonra altını kapatın.
Şerbetin kıvamını kontrol etmek için, bırakın ertesi güne kadar soğusun.
Sabah kontrol edin ve kavanozlara yerleştirin.

Serin ve ışık almayan bir yerde saklayın.​

M

Misafir38

Ziyaretçi

• Yarım kilo minik patlıcan​

• 4 su bardağı şeker​

• 4 su bardağı su​

• 1 kaşık limon tuzu​

Patlıcan Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?​

Kışın gelmesiyle patlıcanların da mevsimi geçerken annem pazardan bu minik patlıcanlardan almış bu mevsim de bulunuyormuş. Biz de reçel yapalım dedik ama insanın gerçekten bir gününü alıyormuş tadı çok hoş kestane şekerini andırıyor​

1. Patlıcanları soyarak başlıyoruz. Çok küçük oldukları için bir hayli soyması da zor oluyor.
    2. Soyduktan sonra acı suyunun çıkması için su dolu bir kaba koyuyoruz.
    3. Bir de üzerine ağır bir şey koyun. Bütün patlıcanlar su içinde kalsın, ben üzerine tabak kapattım.
    4. Bu şekilde tam 2 saat bekletmemiz lazım.
    5. 2 saat bekleyen patlıcanları yıkayıp tencerede kaynatacağımız suyun içine 1 kaşık limon tuzu atıyoruz.
    6. Kaynamaya başlayınca da patlıcanları atıp kaynatıyoruz. Kısık ateşte olacak.
    7. Kaynamaya başladıktan 15 dakika sonra çıkarıyoruz.
    8. Soğuk suda yıkayıp sıkıyoruz.
    9. Resimde gördüğünüz gibi sıkıp kuru bir bezin üzerine koyup kurutmanız lazım. Söylediğim gibi baya oyalayan bir reçel
    10. 4 bardak şeker ve 4 bardak su ile hazırladığımız şerbetin içine sıktığımız patlıcanları atıp kıvam alıncaya kadar kaynatıyoruz.
    11. Bir kaç damla da limon damlatırsanız şekerlenmesini önlemiş olursunuz.
Harika 😋

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
Gül receli neden aldin benim bahcemde harika recellik güllerde vardi sekeride bedavaya getirdin :)) yani masrahtan colmamis olurdu :)) hem ziyaret hem ticaret olurdu degil i :)