İkna Etme Yolları...

Suskun

V.I.P
V.I.P
İkna Etme Yolları...

Karşınızkine düşüncelerinizi aktarırken ya da onu ikna etmeye çalışırken güçlük çekiyorsanız doğru yöntemleri kullanmıyorsunuz demektir. Aslında gereksiniminiz olan tek şey: Doğru sözcüğü kullanmak. Peki bu sözcüğü nasıl seçeceksiniz?

* Öncelikle alışılmış sözcükleri doğru ve uygun anlamda kullanmaya dikkat edin. Sözlüğün ücra köşelerinde zaten var ve kabul görmüş bir kelimenin sesteşini kullanmak sizi ilginç yapmaz, anlaşılmaz yaptığı gibi komik görünmenizi de sağlar.

* Argo kullanmamaya dikkat gösterin. Özellikle teknik terimlere ve mesleki dile günlük konuşmanızda kesinlikle yer vermeyin. Bunlar karşınızdakine ?Ben anlatıyorum, anlayamamak senin problemin? demek anlamına gelir.

* Konuşurken olumsuz önermelere yer vermeyin. Pozitif olun. Hani şu bardağın yarısının dolu ya da boş olması gibi. Doluyu kullanın.

* Muğlak konuşmayın. Kesin konuşun ki anlattığınızdan emin olduğunuz anlaşılsın. Böylece karşınızdakinin sizi can kulağıyla dinlemesini sağlarsınız.

* Karmaşaya yer vermeyin. Anlattığınız şeyi en az sayıda kelime kullanarak ve yalın anlatın. Boş yere kafa karıştırmayın.

* Cümlelerinizi uzun tutmayın. Bu anlatmaya çalıştığınız noktadan karşınızdakinin uzaklaşmasını sağlar.

* Düşük cümle kurmayın. İmla kurallarına uyduğunuz sürece düzgün anlatım yaparsınız.

* Bir şey anlatırken karşınızdakini de konuya ortak etmek istiyorsanız onu da anlattıklarınıza katın. Arada sırada onaylama alın ki, tepkisine göre konuşmanıza yön verebilin.
 
Top