İkinci El Oto Almanın Püf Noktaları

BIYIKLI

V.I.P
V.I.P
Konya'da 2. el otomobil alım satımı yapan Ferhat Can, araba alırken herkesin rahatlıkla aklında tutup uygulayabileceği tavsiyelerde bulundu. Tecrübelisinden öneriler:


Satın almak üzere ayrıntılı kontrol için servise görülecek otomobil pazarda belirlenirken, motorun yağ kapağından duman üflememesine ve kapı kenar boşluklarının orantılı olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Konya'da 2. el otomobil alım satımı yapan Ferhat Can, son 1-1.5 yıldır 2. el otomobil piyasasının kan kaybettiğini, bunda yeni otomobil alımında faiz oranlarının düşük olmasının önemli rol oynadığını vurguladı.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, ailesiyle birlikte bayramda rahatça tatile ya da ziyaretlere gidebilmek için otomobil sahibi olmak isteyen vatandaşların 2. el piyasayı hareketlendirmesini beklediklerini vurgulayan Can, şunları kaydetti:

''Bayrama, bütçesine göre 2. el bir otomobil satın alarak girmek isteyen kişilerin, almayı düşündükleri otomobillerini mutlaka bir servise göstermeleri, ayrıntılı bir kontrolden geçirmeleri gerekir. Ancak, kullanıcılar için, satın alınması düşünülen aracın belirlenebilmesi de çok önemli bir sorundur. Pazarda bir araç, (İşte bunu alabilirim) denmeden önce, otomobilin motor ve kaporta durumundan, kabaca da olsa bilgi sahibi olunması gerekir. Bunun için yapılması gereken iki önemli pratik test vardır.''

AKILDA TUTULACAK İKİ ÖNEMLİ NOT

Satın almak üzere ayrıntılı kontrol için servise görülmesine karar verilecek otomobil, pazarda belirlenirken, motorun yağ kapağından duman üflememesine ve kapı kenar boşluklarının orantılı olmasına dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Can, ''Bu iki unsur, temiz bir otomobil almak isteyenlerce göz ardı edilmemeli. Bu iki test size zamandan da kazandıracaktır. Motor çalışırken yağ kapağı açıldığında aşırı duman vermesi ya da motordan anormal bir sesin gelmesi, motorun ölü durumda olduğunu gösterir. Kapı kenar boşluklarının eşit oranda olmaması da, aracın 2. el değeri noktasında büyük önem taşıyan kaportasında sorun olduğunu, otomobilin devrik ya da ağır hasarlı olduğu anlamına gelir'' dedi.

2. el otomobil alacak vatandaşların dolandırıcılık olaylarına karşı da dikkatli olmasını isteyen Can, pazarlığın ardından az miktarda kapora verilip, paranın tamamının Noter satışı yapıldıktan sonra ödenmesi gerektiğinin altını çizdi.AA
 
Geri
Top