II. Friedrich - Kutsal Roma İmparatoru

Suskun

V.I.P
V.I.P
Frederick_II_and_eagle.jpg
İngilizce: Frederick II (26 Aralık 1194 – 13 Aralık 1250), Hohenstaufen hanedanı, 1212 yılından beri Roma Krallığı üzerinde hak iddia eden İtalyan ve 1215 yılından beri elinde bulunduran karşı çıkılmaz hükümdar. VII. Freidrich Hohenstaufen Swabia unvaniyla Almanya Kralı, I. Federico unvaniyla ve annesinin varisi olarak Sicilya Kralı ve Burgundy Kralı idi. Onun orijinal ünvanı İtalya Sicilya Kralıdır, 1198 yılından ölünceye kadar. 1220 yılında papalık taç giyme töreninden ölünceye kadar II. Friedrich unvaniyla Kutsal Roma İmparatoru'dur. Onun diğer ünvanları (kısa hayat dönem içinde) Kıbrıs Kralı ve evlilik bağı nedeni ve Altıncı Haçlı Seferi bağlantısıyla Kudüs Kralı.

Eğitilmesi ve hayatının büyük bölümü II. Rugerro'nın kızı olan annesi Konstanza'nın yanında Sicilya'da geçti. Onun imparatorluğu sıksık Papalık Devleti ile savaştaydı. Bu nedenle iki defa afaroz edilmesine ve zamanının tarihçileri tarafından iftiraya uğramasına şaşırılmamalıdır. Papa IX. Gregory, onu bir dereceye kadardeccal olarak adlandırmaya geldi.

O, kendi zamanı içinde "Stupor mundi" ("wonder of the world") (Dünya şaheseri) olarak bilinir ve altı dil konuştuğu söylenir: Latince, Sicilyaca, Almanca, Fransızca, Yunanca ve Arapca.[1] Çağdaş standartlara göre, Friedrich zamanının çok ilerisindeydi çünkü bilimi ve sanatları korumaya arzulu bir kişiydi.

Sicilya şir okulunun koruyucusuydu. Onun Palermo'daki kraliyet sarayı (yaklaşık 1220 yılından ölümüne kadar) Roma dilleri ve Sicilya'ca formunda ilk edebiyet kullanımını gördü. Okul ve onun şiiri edebiyat formuna önemli etkiler yaptı ve modern İtalyanca'nın oluşmasına katkı sağladı.

Yaşamı

İlk yılları


Ancona yakınındaki Jesi'de doğdu. Friedrich, VI. Heinrich (Kutsal Roma İmparatoru)'nun oğludur. O, puer Apuliae (son of Apulia) (Apulia'nın oğlu) olarak bilinir.[2] Bazı tarihciler kırk yaşındaki annesi Kostanza (Sicilya)'nın oğlunun orijini hakkında doğabilecek şüpheleri ortadan kaldırmak için halk arasında doğum yaptığını söylerler. Friedrich, Assisi'de vaftiz edildi.
Frederick_II_birth.jpg

II. Friedrich'in doğumu
Çocuk Friedrich, 1196 yılında Frankfurt am Main'da Alman Kralı olarak seçildi. Onun Almanya'daki hakları Philip (Swabia) ve IV. Otto (Kutsal Roma İmparatoru) tarafından kabul edilmedi. Babasının 1197 yılında ölümünde iki yaşındaki Friedrich Almanya'ya doğru seyehat ediyordu. Kötü haber koruması Conrad (Spoleto)'ya ulaştığında, Friedrich ivedi bir şekilde Sicilya Palermo'ya annesine getirildi.

Annesi Konstanza (Sicilya), kendi hakkı olan Sicilya Kraliçeliği hakkını elde etmişti ve Friedrich'in Sicilya Krallığı ile kendi kendine vekilliğini tesisi etti. Friedrich'in isminde Sicilya'nın İmparatorluk ile bağlarını çözdü ve dikkate değer iki Alman danışmanı (Markward von Annweiler ve Gualtiero da Pagliara) memleketlerine gönderdi.

Konstanza'nın 1198 de ölümü üzerine, Papa III. Innocent Friedrich'in koruyucusu olarak onun reşit olmasına kadar başa geçti. Friederich, 17 Mayıs 1198 yılında Sicilya Kralı olarak taç giydi.

El-Kamil ile ilişkileri

El-Kamil Selahaddin Eyyubi'nin kardeşi El-Adil'in çocugu olup zamanın Mısır, Suriye ve Kudüs hakimidir.Friedrich'in arap kültürünün yaşadığı sicilya'da büyümesiyle arapça,doğu ve İslam dini üzerinde fikir sahibi olmuştur.Etrafında ki danışmanları arap olup, namaz vakitlerinde namazlarını dahi kılabiliyorlardı.Hatta ezan okunmasına dahi izin veriyordu.Bu sebeplerle el-kamil arkadaş olmuş, mektuplaşmalarıyla dostlukları pekişmiştir.Bu mektuplarda felsefeden, içinde bulundukları savaş haline kadar geniş bir yelpazede konuları tartışıyorlardı.iyi bir gözlemci ve hayvansever olması sebebiyle el kamil kendisine maymun,fil gibi hayvanlar dahi göndermiştir.

Kudüs Yılları

Mısır hükümdarı El-Kamil tarafından Kudüs hükümdarlığına getirildi. 3000 şövalye ile El-Kamil ile yapmış oldukları formalite icabı savaş sonrası Haçlıların uzun yıllar sonra tekrar Kudüs'ü hakimiyet altına almalarını sağlamıştır. El-Kamil'e, aralarında ki iyi ilişkileri sebebiyle, papalığın ve avrupalı hükümdarların sefer planlamalarını ifşa ederdi. Kudüs'te ki hakimiyeti sırasınca Hristiyanlık ve İslamiyet'e eşit mesafede kalmış, bunun sonucu halk tarafından dinsizlik ile suçlanmıştır.

Ailesi

Friedrich, (bir kadın düşkünü olarak adı çıkmış) yasal ve yasal olmayan pekçok çocuk bıraktı:

Yasal çocukları

İlk Eşi: Constance (Aragon) (d. 1179 - ö. 23 Haziran 1222). Evlilik: 15 Ağustos 1209, Messina, Sicilya.
VII. Heinrich (d. 1211 - ö. 12 Şubat 1242).

İkinci eşi: Yolande (Kudüs) (d. 1212 - ö. 25 Nisan 1228). Evlilik: 9 Kasım, 1225 Brindisi, Apulia.
Margareta (d. Kasım 1226 - ö. Ağustos 1227).
IV. Conrad (d. 25 Nisan 1228 - ö. 21 Mayıs 1254).

Üçüncü eşi: Isabella (İngiliz) (d. 1214 - ö. 1 Aralık 1241).
Evlilik: 15 Temmuz 1235, Worms Almanya.
Jordan (d. İlkbahar 1236 ve ö. 1236).
Agnes (d. ve ö. 1237).
Henry (d. 18 Ocak 1238 - ö. Mayıs 1254).
Margaret (d. 1 Aralık, 1241 - ö. 8 Ağustos 1270), Albert, Landgrave (Thuringia) ile evlendi, daha sonra Margrave (Meissen).

Friedrick'in Bianca Lancia ile ilişkisi oldu (yak.1200/10-1230/46), muhtemelen 1225 yılarında başladı Bir kaynak ilişkinin 20 yıl sürdüğünü ifade eder. Ona üç çocuk verdi:

Constance (Anna) (d. 1230 - ö. Nisan), III. John Ducas Vatatzesile evlendi.
Manfred (d. 1232 - savaşta öldü, Benevento, 26 Şubat 1266), İlk vekil, sonra Sicilya Kralı.
Violante (d. 1233 - ö. 1264), Riccardo Sanseverino, Conte di Caserta ile evlendi.
 
Top