• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

If ( Şayet - Eğer ) İfadesinin Kullanımı

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
If ( şayet - eğer) ifadeleri delphi ile çalışırken oldukça sık karşılaşacağınız ve kulanmanız gereken ifadedir.

Örneğin;
Bir işçi 5 gün çalışmışsa maaşına 1 YTL zam yap, 55 yaşına gelmiş kişileri ekranda göster vs örneklerde bu ifadelerden yararlanmanız gerekebilir.

Bu derste if kullanımı en basit şekli ile gösterilmiştir. Örnek Kullanım;

Eğer durum şu ise
şunu yap
değilse
bunu yap

Şimdi yeni bir proje başlatıyoruz. File > New > Aplication )

Form üzerine

1 Adet Edit
1 Adet Label
2 Adet CheckBox
1 Adet Memo bırakıyoruz.

Sırası ile şimdi bu bileşenler if ifadesi kullanarak görev yükleyelim. Ancak önceki derslerde bileşenlerin OnClick yordamına kod yazdık. Bu kez Edit1 bileşeninin OnChange bileşenine kod yazacağız.

Bunun için Edit1 seçili iken Object Inspector sekmelerinden Events sekmesine geçiyoruz ve OnChange bölümünün önündeki boşluğa çift tıklıyoruz ve begin - end blokları arasına aşağıdaki kodu ekliyoruz. (alttaki resim)

Kod:
  if Edit1.Text='1' then
  Label1.Caption := 'Adım Soyadım'
  else
  Label1.Caption := 'Kriter uygun değil'
Yukardaki kod ile Eğer Edit içierisine 1 yazmışsam Label bileşeninde Adım Soyadım yazsın, Farklı herhangi bir şey yazılmış ise Kriter uygun değil yazsın dedik.

Şimdi formun rengini değiştirmek için CheckBox bileşenlerinden birine çift tıklıyoruz ve begin - end arasına aşağıdaki kodu ekliyoruz. (Form yerine herhangi bir bileşen rengini de değiştirebilirsiniz)
Kod:
  if CheckBox1.Checked then
  Form1.Color := clRed
  else
  Form1.Color := clBtnFace;

Bu kez diğer CeheckBox ile Memo bileşeninin boyutunu değiştireceğiz. CheckBox bileşenine çift tıklıyoruz ve begin - end arasına aşağıdaki kodu ekliyoruz
Kod:
  if CheckBox2.Checked then
  Memo1.Height := 75
  else
  Memo1.Height := 169;