İbretlik poğaça maceram :D

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Bugün ilk kez tek başıma, fırında pişen bir şey yaptım. @Papatya 'cığımın şurdaki tarifine baktımmm...

https://www.cerezforum.com/konu/nefis-mayali-pogaca.112906/#post-850864

Bir hevesle, bileklerim kırılana kadar hamur yoğurdum, şekil verene kadar da canım çıktı falan. Meğer birçok yerde hata yapmışım.
1. mayayı, hamuru yoğurduktan sonra eklemişim
2. Sıvı yağı hamura, hamuru yoğurduktan sonra eklemişim.

Hamurdan başka her şeye benzeyen vıcık vıcık bir şey oldu. Üstelik, yuvarladığım hamurları tepsiye yerleştirip 45 dakika beklettikten sonra karşımda devasa yuvarlaklar buldum :D

ve ortaya şöyle kocaman poğaçamsı bir hamurişi çıktı...

tadı mı nasıldı : zehirlenmekten korkarak bakabildim ve tat denen şeyden yoksundu...

KEfA8tb.jpg

SONUÇ : mutfağa sadece yiyecek bir şeyler tüketme amacıyla girmeye devam etmeliymişim :D :D

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Olsun güzel olmuş bence güzel görünüyor. Tadı için birşey diyemicem tabi :P
Hani fırınlarda sabahları büyük simit oluyor kahvaltıda güzel gidiyor. tek tek bir sürü simit almaktansa büyük simit almak ideal oluyor.
Senin poğaçaların büyüklüğü de simit gibi kahvaltıları süsleyebilir büyüklüğü ile :D
Tabi tadı üzerinde çalışmalısın :))

Papatya

V.I.P
V.I.P
Canım mayalı hamurdan daha doğrusu hamurişlerinden anlamam fakat, 2 kere mayalandırman gerek hamuru.
Önce yoğurduktan sonra mayalandıracaksın.
Şekil verdikten sonra tekrar mayalandırıp pişireceksin. Yoksa olmazlar.
Bence gayette güzel görünüyor eminim yenilebilir bir şey olmuştur. Denemelere devam etmeni ve bizlerle paylaşmanı istiyorum :D

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
güzel yorumlarınız için teşekkür ediyorum kızlar :P bir daha deneyeceğim bakalım. bunları aklımda tutayım o zaman :)

tadı için hem tuz hem şeker koyunca garip olmaz mı ya..

nazenin

MiKRoSKoBiKCaNLı
Özel üye
İlkler hep faciadır zaten deryaa :D cok guzel gorunuyo yaa canim cekti gece gece :)
Ben iki yemek kaşığı seker atıyorum

cemree

=)=)
V.I.P
Gayet güzel görünüyorlar canım ellerine sağlık =)
Bence vazgeçmemen gerek.
Belki birde tatlı yapmayı denemelisin =)
Bende hamur işini çok beceremem ama tatlıyı güzel yaparım sende bendensindir belki :P :D