Hümanizm /Hümanist

felsefe_mi

...!...
Özel üye
En kısa ve kestirme tanımlamasıyla insanı en değerli varlık gören, insanları dil,din, ırk, millet vb farklar gözetmeksizin sevmek...

Detaylar için aşağıdaki linklere bakabilirsiniz...
Bu akımın meraklı abi ve ablaları da haliyle hümanist oluyor

Ülkemizde moda gibi birşey
-Ayy ben çok hümanistim şekerim sözleri ağızlarından düşmez ama mendil satan çocuklara da bela okumaktan geri kalmazlar! Enteresan:-)

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
merak edenler için repliği de paylaşayım :)

Sana Tanrı hakkında bir iki sır vereyim.Tanrı, seyretmeyi sever. O bir oyunbazdır.Bir düşünsene. İnsana içgüdüler verir. Sana bu olağanüstü hediyeyi verir, sonra ne yapar dersin? Yemin ederim, sırf kendi eğlencesi için, kendi özel kozmik komedi filmi için tam zıttı kurallar koyar. Gelmiş geçmiş en büyük ahmak. Bak, ama dokunma. Dokun, ama tatma. Tat, ama yutma. Ve sen birinden diğerine sekip dururken, o ne yapar? Hasta, lanet, kahrolası kıçıyla güler! Hasisin tekidir! Sadisttir! Görevi başında bulunmayan bir derebeyidir! Buna tapmak mı? Asla! Cennette hizmet etmektense, cehennemde hüküm sürmek daha iyidir. Neden olmasın? Herşey başladığından beri burada, yeryüzünde her işe burnumu sokuyorum! İnsanoğluna bahşedilen her duyguyu onda yeşerttim! İstediklerini ona sağladım ve onu asla yargılamadım! Neden? Çünkü onu asla reddetmedim.
Bütün kusurlarına karşın! Ben insanoğlunun taraftarıyım! Ben hümanistim. Belki de son hümanist.

felsefe_mi

...!...
Özel üye
4/167- Şüphesiz inkar edenler, insanları Allah yolundan alıkoyanlar derin bir sapıklığa düşmüşlerdir.
:-)

merak edenler için repliği de paylaşayım :)

Sana Tanrı hakkında bir iki sır vereyim.Tanrı, seyretmeyi sever. O bir oyunbazdır.Bir düşünsene. İnsana içgüdüler verir. Sana bu olağanüstü hediyeyi verir, sonra ne yapar dersin? Yemin ederim, sırf kendi eğlencesi için, kendi özel kozmik komedi filmi için tam zıttı kurallar koyar. Gelmiş geçmiş en büyük ahmak. Bak, ama dokunma. Dokun, ama tatma. Tat, ama yutma. Ve sen birinden diğerine sekip dururken, o ne yapar? Hasta, lanet, kahrolası kıçıyla güler! Hasisin tekidir! Sadisttir! Görevi başında bulunmayan bir derebeyidir! Buna tapmak mı? Asla! Cennette hizmet etmektense, cehennemde hüküm sürmek daha iyidir. Neden olmasın? Herşey başladığından beri burada, yeryüzünde her işe burnumu sokuyorum! İnsanoğluna bahşedilen her duyguyu onda yeşerttim! İstediklerini ona sağladım ve onu asla yargılamadım! Neden? Çünkü onu asla reddetmedim.
Bütün kusurlarına karşın! Ben insanoğlunun taraftarıyım! Ben hümanistim. Belki de son hümanist.

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Hümanist oldugumu düsünmekteyim. Bi insan 7 kat yabancı olsa bile, deger vermek gerekir. Mesela, herkesin önyargılarla yaklaştığı birisi vardır. Belki davranımlarını yüzüne maskeler geçirerek ifşa ediyordur. Herkesin at gôzlükleriyle baktıgı o insan, benim için bambaşka bir dünyadır. Içinde çok fırtınalar barındıran. Kim olursa olsun.
Imm...mesela.. bir sınıftaki haşarı/çok konuşan/belki gereksiz konuşan öğrenciye, hocaları bile küçümser bir gözle bakar, ciddiye almazlar pek. Işte demek istedigim bunun gibi bir sey.

_nehir_

Schrödinger'in Kedisi ♕
Özel üye
Ben pek hümanist bir insan sayılmam ya. Bütün insanların haklarına ve tercihlerine saygı duyabilir ve bunu savunma özgürlüklerini destekleyebilirim ama bütün insanlığı kayıtsız şartsız sevemiyorum. Hatta bence insanoğlu bu evrenin kanserli hücresidir.