• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Holding nasıl kurulur

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Türk Ticaret Kanununda şirketler anonim, kolektif, komandit, limited ve kooperatif şirketler olarak ayrılmış ve bu şirketlerin kuruluş ve özellikleri detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Ancak holding şirketler ayrı bir başlık olarak değerlendirilmemiş olup kuruluşu anonim şirket gibi esas alınmıştır.

Holding Nedir?

Holding bir şirketin başka şirketlerin hisselerini alarak (%50'sinden fazlasını alması gerekir) şirketlerin yönetim ve karar organlarını ele geçirmesiyle oluşan şirketler grubudur. Burada önemli olan anonim şirketlerin denetim ve yönetim kontrolü altında bulunan şirketlerin hukuksal kişiliklerin ve bağımsızlıklarının devam etmesidir. Bu nedenle holding bünyesinde bulunan herhangi bir şirketin uğrayacağı zarar ya da kötü bir durum diğer şirketleri etkilemez. Bu sayede oluşabilecek risk önlenmiş olur.

Nasıl Kurulur?

Holding şirketler Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan alınan izinle kurulabilir. Bakanlık ise sadece anonim şirket kuruluşlarına göre yapılan başvurulara izin verir. Buradan da anlaşılacağı üzere holdinglerin kuruluş ve işleyişi açısından anonim şirketlerden hiçbir farkı yoktur. Sadece ana sözleşmede belirtilen amaç ve konu ile karın dağıtımı konularında farklılık gösterir. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunda (TTK) anonim şirketlerin kuruluşları hakkında detaylı açıklama yapılmıştır.

Holding ve Şirketler Topluluğu birbirine karıştırılmaması gereken bir konudur. Şirketler topluluğu bir şirket türü değildir. Şirketler topluluğu olabilmesi için birden çok şirketin olması ve bağlı şirketlerine hakimiyeti sağlayacak oranda iştirak etmesi gerekir. Holdingin ise amacı başka şirketlere iştirak etmek olsa da bir tek şirketten oluşması mümkündür. Var olan bir anonim şirketi holdinge dönüştürmek mümkündür. Bunun için anonim şirketin ana sözleşmesinde yer alan ticaret unvanı ile amaç ve konu maddelerinin değiştirilmesinin ardından bakanlıktan izin belgesi alınması yeterlidir.

Holdingler genellikle piyasada aynı üretim safında yer alan ya da birbirlerini tamamlayıcı sektörlerde iş yapan işletmelerin yönetim ve denetim kurullarını ele geçirerek piyasada tekel oluşturmak amacıyla ortaya çıkmıştır. Bunun yanında ülkede sermaye anlamında büyümeye ve birikimin sağlanmasına da katkı sağlar.