Hindistan Cevizi Yağı Ile Saç Bakımı

Papatya

V.I.P
V.I.P

Hindistan cevizi yağı
Hindistan cevizi
Coconut oil


Hindistan cevizi yağı, saç ve cildinizi yumuşak, parlak ve sağlıklı hale getirmek için kullanabileceğiniz doğal harika bir seçenektir. Hindistan cevizi yağı, tamamen doğaldır ve hiçbir zararlı kimyasal içermez. Bunu kullandığınızda gözaltı kremleri, bakım kremleri ve losyonlar gibi diğer ürünlere gerek kalmayacaktır.

7PoNEN.jpg


Rafine edilmemiş hindistan cevizi yağından bir kavanoz, tüm cilt ve saç varyasyonları için çok amaçlı bir nemlendirici görevi görür. Saçınız ve cildiniz üzerinde nasıl kullanacağınıza ilişkin bilgiler aşağıda verilmiştir.


PB5r4d.jpg


Hindistan cevizi yağını saçınıza sürerken dökülme ihtimaline karşı bir eski elbise veya havluyu omuzlarınıza dolayınız. Saç bakımına banyoda başlamak en iyisidir. Ancak sürdüğünüz yağın saçınız tarafından iyice emilmesi için kaç saat kalması gerekecektir.

Saçınızı kapatmak ve örtmek için plastik bir duş başlığı veya evdeki başka bir elbiseyi kullanınız. Yağlanmış olan saçınıza kapattığınız başlık veya örtü, birkaç saat boyunca başınızda tutabileceğiniz ve sizi rahatsız etmeyecek bir şey olmalıdır.

3 -5 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını bir kaseye alınız. İhtiyacınız olacak hindistan cevizi yağı miktarı saçınızın uzunluğuna ve kalınlığına bağlıdır. Eğer saçınız uzun ve kalın ise 5, kısa ve ince ise sadece 3 veya 4 kaşık kullanınız.


0L7BjY.jpg


Rafine edilmemiş, soğuk presli (rafine edilmemiş veya solventi çıkarılmış) özellikte olmalıdır.

Rafine edilmiş olan hindistan cevizi yağının içinde bazı katkı maddeleri olmakta ve belli işlemlerden geçtiği için cilt için yararlı olan doğal bileşenlerinden bazılarını kaybetmektedir. Rafine edilmemiş hindistan cevizi yağı ise doğal ve sağlıklıdır. Benzer şekilde, solvent çıkarılan yağlar ise genellikle tehlikeli hekzan çözücü izlerini barındırmaktadır.
Saçınızın ihtiyaç duyduğu miktardan daha fazla hindistan cevizi yağı kullandıysanız problem olmaz. Yıkamanız yeterli olacaktır.

Hindistan cevizi yağını ısıtın.
İçindeki biyoaktifleri yok edebildiğinden mikrodalgada ısıtmaktan kaçının.

Elleriniz ile de yağı eritebilirsiniz.
Avuçlarınızın arasında tutarak ve birbirine nazikçe sürterek bir defada bir çorba kaşığını eritebilirsiniz. Çünkü hindistan cevizi yağı çok az ısıda bile erir.
Hindistan cevizi yağını ısıtmanın diğer bir yolu da, kavanozun içindeki yağ eriyene kadar lavaboda sıcak suyun altına tutmaktır. Birkaç saniye içinde eridiğini görürsünüz.


zYmBRR.jpg


Yağın eritme işlemleri bittikten sonra saçınıza sürün. Yağı başınızın üst tarafına döküp diğer kısımlarına eşit olarak dağıtınız. Parmaklarınız ile masaj yapın. Saçınızın tümü hindistan cevizi yağı ile ıslanana kadar masaja devam edin.

Eğer eşit yağ dağıtmak yardımcı olmak için bir tarak kullanın. Senin ipuçları için kökten aşağı çekin.
Yağı saçın içinde eşit dağıtmaya yardımcı olması için bir tarak kullanabilirsiniz. Saç köklerinden saç uçlarına doğru tarama yapın. Saç köklerinden ziyade saç uçlarına bakım yapmak istiyor olabilirsiniz. Bu durumda yağı sadece saç uçlarına sürün ve elinizle bu bölgelere uygulama yapınız.

Saçın yağlanma işlemi bittikten sonra saçı başınızın üzerinde toplayı birbirine tutturun. Daha sonra saçınızı plastik başlık veya eski bir elbise ile tamamen sardığınızdan emin olun.

Gevşek bir saç bandı ile saça örttüğünün korumanın çıkmasına engel olabilirsiniz.
Saçı toplama ve sarma işlemleri sırasında yüzünüze gelen damlaları da bir havlu ile silin.

Yağın emilmesi için en az iki saat veya gece boyunca bekletilmesi gerekir. Daha fazla bekletmeniz daha faydalı olacaktır. Bu nedenle en iyi etki için bekletebildiğiniz kadar bekletin.

Bekleme süresinden sonra saçınızdaki sargıyı çıkarın ve saçınızı yıkayın. Hindistan cevizi yağını çıkarmak için kullandığınız şampuanla yıkayın. Doğal içerikli şampuanları tercih ediniz. Saçınızda yağlılık hissi kaybolana kadar iki ya da üç kez yıkayın.

Saçınızı kurutun. Hindistan cevizi yağı ile yaptığınız bakımın etkisini görmek için saçınızın kurumasını bekleyin. Yaptığınız uygulama sonunda daha yumuşak, parlak ve pırıl pırıl saçlarınız olacaktır.Alıntıdır.

 
Top