Hindistan altını 2 bin doların üzerine çıkaracak

BeReNN

Alyam?
Özel üye
Dünya piyasalarında yaşanan dalgalanmalar geçen ay küresel endekslerde 6 trilyon dolarlık piyasa değerini uçurdu.
666883_detay.jpg

Önemli oranda kayba uğrayan yatırımcılar ise hem yaralarını sarmak hem de yeni felaket senaryolarına karşı kendilerini korumak için güvenli liman arıyor. Güvenli liman denince ilk akla gelen yatırım aracı ise şüphesiz altın oluyor. Ons fiyatı bu yıla bin 419 dolardan başlayan altın halen bin 895 dolar seviyelerinde seyrediyor. Ancak uzmanlar yılın ilk dokuz ayında ons fiyatı yaklaşık 480 dolar artan altının rekor çıkışının henüz bitmediğini asıl şimdi başladığını ileri sürüyor. Tahminlere göre altının onsu bu yılın sonu 2 bin – 2 bin 200 dolardan işlem görecek. Uzmanlar buna gerekçe olarak üç gelişmeyi gösteriyor.

HİNDİSTAN İLK 7 AYDA 500 TON ALTIN İTHAL ETTİ

Bunlardan ilkinin ABD ve Euro Bölgesi'nde yaşanan borç sorunu olduğu belirtiliyor. Gerek ABD ve gerekse de AB'nin kısa vadede borç sorununu aşamayacak olması piyasalarda sürekli dalgalanmalara neden olurken güvenli liman arayışındaki yatırımcıları altına yönlendirecek. İkinci unsur islam ülkelerinde ramazan ayı sonuna ertelenen düğünler. Üçüncü önemli unsur ise Hindistan. Altının geleneksel olarak hem hediye hem de yatırım aracı olarak kullanıldığı ülkede özellikle eylül ve ekim aylarında adeta altın çılgınlığı yaşanıyor. Yılın en uğurlu dönemi olarak kabul edilen bu dönemde her yıl çok sayıda Hintli evleniyor. Bu yılın ilk 7 ayında toplam 500 ton altın ithal eden Hindistan'ın, çok sayıda düğünün gerçekleştiği eylül ve ekim ayında toplam 1000 ton altın ithal etmesi bekleniyor. Böylece bir rekordan diğerine koşan altının doğal taleple birlikte çıkışını daha da hızlandırması bekleniyor.

DÜŞÜK FAİZ ATEŞLEYECEK, FİYATLAR UÇAR

Uzmanlar ABD, AB ve Japonya'da faizlerin çok düşük olmasının piyasalarda büyük miktarda likiditenin dolaşmasına neden olduğunu belirterek bu kaynağın da önemli bir kısmının altına yönelerek fiyatları yeni zirvelere taşıyacağına işaret ediyor.

MAHMUT SANCAK- GAZETE HABERTURK
 
Top