Hiç Bilinmeyen 12 Fotoğrafa Ulaşıldı

BIYIKLI

V.I.P
V.I.P
Sezer'den Atatürk fotoğrafları CD'si
Cumhurbaşkanlığı, Atatürk'ün bugüne kadar yayınlanan ve hiç yayınlanmamış fotoğraflarını iki CD'de topladı.

ataturk.webp


Toplam 13.502 Atatürk fotoğrafı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından değişik kuruluşlara gönderilmeye başlandı.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in isteğiyle Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği tarafından Atatürk'ün 125'inci doğum yıldönümü anısına Atatürk'ün fotoğrafları 2 CD'de toplandı. Ayrıca "Atatürk Terekesi" "Atatürk'ün kitaplığı" "Atatürk'ten kültürel miras Çankaya Köşkü Halıları" da kitap haline getirildi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "İşte Atatürk - Atatürk Fotoğrafları CD'leriyle igili olarak yaptırdığı çalışmada bugüne kadar hiç yayınlanmamış ve ortaya çıkmamış Atatürk görünülerine de CD'de yer verdirtti.

CD ve kitapları yayınlayan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Atatürk fotoğrafları hakkında şu açıklamalarda bulundu. " Cumhurbaşkanlığı arşivindeki 300 fotoğrafın taranmasıyla başlatılan bu kapsamlı çalışmada bugüne kadar çekilmiş tüm Atarük fotoğraflarına ulaşılarak bilgilerinin saptanması, ve paylaşılması amaçlanmıştır. Cumhurbaşkanlığı Atatürk arşivinin taranması sırasında daha önce yayımlanmadığı saptanan 12 fotoğrafa ulaşıldı. Çalışma kapsamında Atatürk'ün kullandığı ve yaşadığı yerlerde bulunan eşya fotoğraf ve fotoğraf koleksiyonlarından 1479 görüntü üretilmiştir. Atatürk'ü konu alan 29 kitap ve albümde yer alan 9 bin 929 fotoğraftan birer örnek çağıltıldı.
Bunun yanısıra Atatürk'ün yakın çevresindeki kişiler ya da aileleriyle Türk Silahlı Kuvvetleri birimleriyle, koleksiyoncularla, kimi profesyonel fotoğrafçılarla özetle Aatürk fotoğraflarına ulaşılabilecek tüm kişi ve kurumlarla bağlantı kurulmuştur. Yazışmalar ve diğer iletişim kanallarıyla 81 il valiliği yanısıra 30 farklı kişi ve kurumdan 26 bin 604 fotoğraf derlendi.

Tereke'nin yaklaşık 23 bin fotoğrafından oluşan koleksiyonu taranarak 4100 fotoğraf çoğaltıldı. Atatürk'ün yanında 13 yıl çalışan İbrahim Ergüven'in Köşk'te çektiği ve bugüne kadar hiçbir yerde yayınlanmayan 2 bin 300 Atatürk dönemi fotoğrafını Cumhurbaşkanlığı'na bağışladı."
 
Geri
Top