Hayvanlarda ritim duygusu var mıdır?

r0se

Forum Onuru
Özel üye
Ritim duygusu, yalnızca insana özgü bir özellik değildir. Sözgelimi keçinin toynaklarının sert ritmi ya da kuş ötüşlerinin karmaşıklığı, bizim ritim duygumuz ile aynıdır. Ama, kuşlar için müzikal ritim bir iletişim aracıdır. Bu bağlamda, ağaçkakan sert bir kabuğu karakteristik bir frekans uyarınca tıkırdatır. Gerçekten de kuşların ritim duygusu, dans etme yeteneklerine yakından bağlıdır. Doğa Tarihi Müzesi uzmanlarından Pons, bu durumu "Aralarından bazıları, sözgelimi birleşme törenlerinde, duygularını abartılı bir şekilde sergiliyorlar. Turnalarınki de, bazı Asya danslarına benziyor" diye açıklıyor. Memelilerin iletişim sistemi ise farklıdır; bu amaçla hareketlerden, törensel tavırlardan, kokulardan yararlanırlar.

Ancak, ayı ya da keçi gibi memelileri, her doğru davranışı ödüllendirerek ritim ya da dans konusunda eğitmek gerçekten mümkündür. Bununla birlkte, köpeğin bir opera aryası çalarken kendiliğinden dans etmeye başlaması mümkün değildir; çünkü bu müzik onun ilgisini çekmez...

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Ayılar sanırım müziğe değil de şartlı şekilde hareketlere tepki veriyor. Bir yerlerde okumuştum yanlış hatırlamıyorsam.

r0se

Forum Onuru
Özel üye
Ayılar sanırım müziğe değil de şartlı şekilde hareketlere tepki veriyor. Bir yerlerde okumuştum yanlış hatırlamıyorsam.
eskiden müzikle ayı oynatırlarmış ya o geldi aklıma :D

Artık müzikle mi yoksa karşılarındaki insanların haraketleriylemi oynuyordu bilemiyrum.