Hayatta Üretken Olabilmenin Yolları

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
  • Öncelikle zihniyetinizi değiştirin. Düşünme şeklini değiştirmediğiniz sürece hayatta üretken olamazsınız. Her projeyi, görevi, yapılması gereken şeyi ufak bir karides parçası olarak düşünmeye başlayın. Çoğu insan, bir balinayı bir seferde yemeye çalıştığı için sürekli görevlerini erteliyor. Yapılması gereken her şeyi büyük bir parça olarak görüyor. Üretken insanlar ise her şeyin bir karides parçası gibi olduğunun bilincindedir. Her seferde küçük bir parça yedikleri için hayatta daha fazla başarı yakalıyorlar. Her seferde bir yıl okuyarak okuldan mezun oldunuz. Tek seferde 12 yıllık bir lise eğitimi almadınız. Zihniyetinizi değiştirin, böylece üretken insanların sırrını siz de göreceksiniz.
  • Projeleri, görevleri, yapılması gerekenleri ve üzerinde çalışmak istediğiniz alanları belirleyin. Her birini bir kağıt parçasının üzerine yazın. Her kategorinin yanına bir teslim tarihi ve kategori ismi ekleyin.
  • Daha sonra, listeyi teslim tarihine, ardından kategoriye göre düzenleyin. Bu işlem size projeleriniz, görevleriniz ve yapılması gereken işlerinizin ne zaman tamamlanması gerektiğini gösterecek. Ayrıca hangi kategoriler üzerinde çalıştığınızı da görebileceksiniz; örneğin, iş ile ilgili olup olmadığını, kişisel, hobi veya gönüllü işler.
  • Listenizdeki her proje için 2-3 alt görev yazın. Bu eylem size, her maddeyi tamamlamak için ne kadar çalışma süresi gerektiğini gösterecektir. Her alt görevin yanına bir bitiş tarihi ekleyin.
  • Yeni düşünce şekliniz her seferinde bir alt görevi tamamlamak olacaktır. Alt görevi tamamladığınızda, bir sonrakine geçin. Tüm alt görevler tamamlandığında ise sonraki projeye geçin.
 
Top