• Merhaba Ziyaretçi.
    "Evden Kareler" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Hayatı kolaylaştıran yeni teknolojiler

Simurg

Corona günleri ?
Moderatör
Son dönemde geliştirilen teknolojik ürünler arasında, kendi kendinize birçok aktiviteyi yapmanızı kolaylaştıranlar göze çarpıyor. Kendi videonuzu çekebilen OBSBOT, şarkı çalmayı öğreten klavye ile yaşlı bireyler için robot asistan bunlardan bazıları.

BİSİKLETÇİLER İÇİN YOL UYGULAMASI
Navigasyon cihazlarını kullanmaya arabalarda çok alıştık ancak bisiklet kullanıcılarına da yol tarifleri gerekebiliyor. Yol tarifleri için bir akıllı telefona bakarken şehir etrafında bisiklete binmek ise tehlikeli bir hal alıyor. SmartHalo2, bunu düşünerek geliştirilmiş bir uygulama.

SmartHalo2, bisiklet yol uygulaması


Bu uygulama, akıllı telefonunuzdan yol tariflerini, bir sonraki dönüşe işaret ederek gidonlarınızda renkli LED ışıklara dönüştürüyor. Bisikletçiler, adım adım navigasyon veya onları doğru yöne yönlendiren bir pusula ayarını seçebiliyor.

Uygulama, A’dan B’ye en iyi rotanın seçilmesine izin veriyor. Ayrıca bir hırsızlık önleme alarmı bulunuyor ve popüler fitness uygulamalarıyla senkronize edilebiliyor.
Bu ürün 130 dolara satılıyor.

ŞARKI ÇALMAYI ÖĞRETEN KLAVYE
ROLI, bugüne kadar hevesli ve yetenekli müzisyenler için geliştirilmiş ürünler tasarladı. En son ürünü LUMI ile ise nasıl şarkı çalınacağını öğrenmek isteyenlere ulaşmaya çalışıyor. LUMI klavye, küçük ve kullanıcıların hangi tuşların çalacağını öğrenmelerini sağlamak için yanıyor.

Lumi klavye


Eşlik eden bir uygulama ile kullanıcılar en sevdikleri şarkıları öğrenebiliyor ve müzik derslerine çalışabiliyor. LUMİ’nin amacı yeni başlayanların notaları renklerle ilişkilendirmelerine yardımcı olmak. İOS uygulamasını yükledikten sonra, birlikte çalmak için bir şarkı seçebileceğiniz modda başlayabiliyorsunuz.

Müzikle birlikte notalar ekran boyunca kayarak farklı renkli notalar klavyede yanıyor. Uygulama, karşılık gelen her bir tuşa ne zaman basmanız gerektiğini söylüyor. Ürün, Kickstarter fonundan 2 milyon dolardan fazla kaynak aldı. Ocak ayında daha geniş kitlelere 250 dolar karşılığında sunulacak.

KİŞİSEL GÖRÜNTÜ YÖNETMENİNİZ OLABİLİR
Video çekmek, günümüzün en popüler aktivitelerinden biri haline geldi. O yüzden buna yönelik ürünler giderek çeşitleniyor. Evde film veya YouTube videosu çektiyseniz, kendinizi çerçevede tutmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Artık OBSBOT Tail evde sizin görüntü yönetmeniniz olabilir.

OBSBOT  video çekimi


Sadece kamerayı bir masaya veya tripoda yerleştirmek yeterli oluyor. Cihazın tamamlayıcı uygulamasında konunuzu seçiyorsunuz ve OBSBOT Tail, futbol sahasındaki sahneyi veya dartı ilerletirken, hareketleri 4K videoda yakalarken onları takip etmek için yatay kaydırma, eğme ve yakınlaştırma yapabiliyor.

El hareketlerini W kullanarak veya çekim tercihlerinizi veya stilinizi W daha da özelleştirebileceğiniz uygulama aracılığıyla komutlar da verebilirsiniz.
Bu ürünün fiyatı ise 589 dolar.

ULTRASON GÖRÜNTÜLEME ARTIK CEPTE
Tıbbi görüntüleme genelde hantal ve pahalı oluyor. Ancak teknoloji buna da yeni çözümler geliştiriyor. Örneğin Butterfly iQ, ultrason teknolojisini bir çipin boyutuna küçülterek tıp uzmanlarının taşınabilir ölçüm cihazını telefonlarına takmasını sağlıyor. Böylece her yerde ultrasonla görüntüleme şansı olabiliyor.

Butterfly iQ ultrason


Bu küçük cihaz, hastanın kalbine, akciğerine veya büyüyen fetüsüne bakabiliyor. Hatta hastalıkları teşhis edebildiği iddiasında bulunuyor. iPhone veya iPad ekranına bağlanarak taramanın sonuçlarını takip etmek mümkün.

Sahip olduğu bataryası sayesinde iki saatlik tarama yapılabiliyor. Ayrıca kablosuz şarj özelliği bulunuyor. Bin 999 dolar ve aylık 35 dolarlık yazılım aboneliği olan FDA onaylı cihaz 20’den fazla ülkede kullanılıyor.

ARABADA VR OYUNU OYNAYIN
Temel olarak her aracı hareketli bir tema parkına dönüştürmek isteğiyle yola çıkan Holoride, hızlanma ve tornalama gibi araç verilerini okuyan ve bunu bir VR deneyimine dahil eden bir sanal gerçeklik uygulaması geliştirdi.

VR oyun


Holoride, araç içerisinde yolcuların oynadığı oyunu geliştirmek için ürettiği VR oyun gözlüklerini artık geniş kitleye sunacak. Holoride’nin teknolojisi, sanal gerçeklik ile aracın hareketlerini bir araya getirme temeline dayanıyor.

Bu uygulamada araçtan gelen sürüş bilgileri gözlüğe aktarılarak gerçek deneyimler ile sanal gerçeklik tecrübesi bir araya getirilecek. Örneğin VR gözlükte sanal bir uzay gemisi uçuruyorsanız ve araba sola dönüyorsa, uzay gemisi de sola doğru dönüyor. Şirket, gelecek yıl hizmetlerini paylaşmak için deneme yapmayı ve 2021’den başlayarak araç modellerinde yazılımlarını kullanmayı planlıyor.

YAŞLILAR İÇİN ROBOT ARKADAŞ
Teknolojinin bir hedef kitlesi de yaşlanan nüfus. Onlara yönelik çözümler de giderek artıyor. Robotik bir arkadaş olarak sunulan ElliQ, yaşlılar arasında yalnızlık ve izolasyon konusuna yönelik çözüm bulmaya çalışıyor.

ElliQ robot arkadaş


Intuition Robotics tarafından geliştirilen robot, özellikle yaşlılar için bir asistan görevi görüyor. Yapay zeka destekli sosyal robot, küçük bir masaya kolayca sığıyor ve kullanıcının yüzünü tanıyabiliyor.

Cihaz, kullanıcının programlarını ve müzik tercihlerini öğrenebiliyor ve yürüyüşe çıkmak veya torunları aramak gibi şeyler önerebiliyor. Yaşlı kullanıcılara iki önemli yoldan destek veriyor. Birincisi, tablet arayüzündeki video sohbetler aracılığıyla aileleriyle kolay yoldan iletişim kurmalarını sağlıyor.

İkincisi, aile orada olmadığında onlara özel aktiviteler öneriyor ve ilaçlarını almasını hatırlatan bir refakatçi rolünü üstleniyor. Robot cihaz, bin 500 doların biraz altında bir fiyatla satılıyor.

LG’DEN İÇ MEKAN BAHÇESİ
LG, kullanıcıların evlerinde besin açısından zengin ve sağlıklı yeşillikler yetiştirmesine yardımcı olmak için bir cihaz piyasaya sundu. Yerleşik sütun tipi LG iç mekan bahçe cihazında, gelişmiş ışık, sıcaklık ve su kontrolünün yanı sıra kullanışlı hepsi bir arada tohum paketleri ve bir büyüme izleme uygulaması bulunuyor.

İç mekan bahçesi


LG’nin iç mekan bahçecilik aletleri, herkesin yıl boyunca canlı, taze otlar ve sebzeler yetiştirmesine olanak sunuyor. Cihaz, esnek modüller kullanarak, yalıtımlı kabin içindeki sıcaklığı günün saatiyle eşleştirerek optimum dış ortam koşullarını çoğaltıyor.

LED ışıklar, hava sirkülasyonu ve fitil bazlı su yönetimi sağlayarak, tohumların hızlı bir şekilde ürüne dönüşmesine olanak tanıyor. Gelişmiş bahçe sistemi 24’e kadar hepsi bir arada tohum paketini yetiştirebiliyor. Bu da, evde yetiştirilen sağlıklı besinlerle yapılacak dört kişilik bir aile yemeği için yeterli oluyor.
 
Top