Havuz seni çağırıyor! Ama...

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
arkadaşalr havalar sıcak havuza girirken lütfen bunlara dikkat edin ve sağlınızda olYaz aylarında serinlemek isteyenlerin ortak tercihi havuzlarda kulak, göz, cilt (mantar) enfeksiyonları ile ishal gibi sindirim sistemi hastalıkları bulaşabiliyor. Peki, korunmak için neler yapılmalı?


Yazla birlikte havuz ve deniz sezonu açıldı. Bunaltıcı sıcaklara çare olan havuz ve deniz keyfinin eziyete dönüşmemesi için bazı sağlık kurallarına uyulması önemli. Herkesin kullanımına açık havuzlar kulak, göz, cilt (mantar) enfeksiyonları ile ishal gibi sindirim sistemi sorunlarına sebep oluyor çünkü. Memorial Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kemal Sarıca, yaz aylarında artan enfeksiyon hastalıklarını önlemek için bazı tedbirlerin alınması gerektiğini söylüyor.

- Havuzu bir keyif olmaktan çıkaran başlıca tehlikeler nedir?

Havuz insanların ortak kullanım alanı. Havuza girmeden önce ve sonra bazı noktalara dikkat edilmesini gerekiyor. Havuz suyunun neden olabileceği hastalıkların başında idrar yolu enfeksiyonları geliyor, daha çok kadın ve çocukları tehdit ediyor.

- Islak mayoyla durmanın ne gibi zararları var?

Havuzdan çıktıktan sonra ıslak mayo ile vakit geçirmek özellikle kadınlar için çok tehlikeli. Islak mayo, kapladığı bölge itibariyle idrar torbası ve idrar yolları enfeksiyonuna zemin hazırlar. Havuz dışında rüzgârın da etkisi ile bu organlarda ödem oluşur. Havuzdan çıktıktan sonra kesinlikle duş alıp kurulanarak mayo değiştirmek gerekir. Anatomik olarak hanımların idrar çıkış kanalı oldukça kısadır. Erkeklerde bu daha uzundur dolayısıyla enfeksiyon kapma riski de azdır. Aynı şekilde vücut dirençleri düşük olan çocukların da kesinlikle ıslak mayo ile dolaşmalarına izin verilmemelidir.

- Havuz hijyeninin önemi nedir?

Havuz hijyeni çok önemli. Havuzu kapasitesinden fazla kişi kullanırsa hijyen bozulur. Havuzun büyüklüğü, düzenli olarak temizlenmesi, içine anti bakteriyel maddelerin katılması, bunun devamlılığının olması ve bakteriyel durumunun sürekli değerlendirilmesi gerekir.

- Havuza girip çıkarken alınması gereken önlemler nedir?

Havuza girerken kesinlikle duş alınıp belli antiseptik solüsyonlarla (enfeksiyon önleyici sıvılar) ayaklar yıkanmalı. Çünkü ayak ve ciltteki mantar enfeksiyonları, cinsel organa temas eden su ile birlikte bu bölgede de mantar oluşumuna neden olabilir. Özellikle çocuklar erişkin havuzlarını kullanıyorsa mevcut kurallardan haberdar edilmeli.
__________________
hayat her şeye rağmen çok ama çok güzel
 
Top