• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Hastir Öyle mi? - Yılmaz Özdil

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Son günlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti semalarından kimin organize ettiği belli olmayan çatlak sesler yükselmekte ve bunlar basında yer almakta... Maalesef yakın tarihimizi öyle çabuk unutuyoruz ki birilerinin kuklası olmaya hazır potansiyel kitle olmaktan kurtulmamız bu zihniyetle çok zor.

Hep severek okuduğum Yılmaz Özdil 11 Şubat 2011 tarihinde, Hürriyet'teki köşesinde konu ile ilgili harika bir yazı yazmış. Yazısının içinde tek bir resim var ve bu resim en az yazı kadar etkili, tabii ki anlayana....

İşte o yazı....

Hastir öyle mi?

Noel arifesi...

Lefkoşa.

Kumsal Mahallesi.
Numara 2.
Tek katlı, bahçeli ev.
Saat 22 suları.
Hava ayaz.
Boğuk, tok vuruşlar yırtıyor geceyi aniden, trok trok trok...
Kalleş, basıyor.

*

Mürüvvet Hanım, lambaları söndürüyor telaşla... Hakan kucağında. Uyuyor. Bebe. 10 aylık... Dalıyor çocukların odasına, öbür koluna Kutsi’yi alıyor, 4 yaşında... “Kalk Murat” diyor bi yandan... Gözlerini ovuştura ovuştura kalkıyor Murat, henüz 6 yaşında. Eteğinin ucundan tutuyor anasının geceliğini... Dışardan hüzün abajuru gibi sızan sokak lambasının cılız ışığında, hayalet misali, parmaklarının ucuna basa basa banyoya süzülüp, dördü birden “küvet”e giriyor ve koyun koyuna sarılıyorlar, çıt çıkarmadan, duyulmasın diye nefes bile almadan...

*

Korkunç bekleyiş başlıyor.

*

Bir dakika.
İki dakika.
Üç dakika.
Saniyeler...
Asırlar gibi adeta.
Önce şangırtı duyuyorlar.
Pencere.
Kırılıyor.
Sonra, ayak sesleri...
Salondalar.
Vahşi haykırışları geliyor.
Ve, tekmeyle açılıyor banyonun kapısı...
Üç Rum.
Tarıyorlar.
33 el.

*

Evet, merhum gazeteci Sami Coşar tarafından çekilen ve hafızalarımıza mıh gibi çakılan “o fotoğraf”ın öyküsü bu...
Kanlı Noel.

*

Alnından vurmuşlardı Mürüvvet Hanım’ı, yedi yerinden daha...
Murat’tan üç kurşun çıktı.
Kutsi’den iki.

*

Evin direği, baba, tabip binbaşı, evde değildi o sırada... 103 Türk köyü basılmıştı son üç günde, yaralılar vardı... Gönyeli’ye gitmişti. Göreve.

*

Bir babanın başına gelebilecek en büyük felaketi yaşayan bu tabip binbaşı, evlatlarının cenazesini bizzat kendi elleriyle yıkadı... Minik bedenleri santim santim yokladı, Hakan’da kurşun izi bulamadı. 10 aylık bebecik... Vücudunu yavrularına siper etmeye çalışan anacığının altında kalmış, nefessizlikten boğularak can vermişti çünkü.

*

Sonra?

*

Rum taburu vardı oralarda...
Nizamiyesinde şu yazıyordu:
“Cesursan, gel al!”

*

Türk taburu kuruldu oraya...
Nizamiyesine şu yazıldı:
“Cesurum, geldim aldım!”

*

Bugün, oralarda, utanmadan, Türkiye defolsun gitsin diye “hastir” pankartı açan Rum dalkavuğu lavuk!
Yüreğin varsa...
Gel de al.

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
rumların pis oyunundan baska bir şey değil. dünyada oynanan ayaklanma oyunlarına bir kürtleri dürtüyorlar olmuyor bir kıbrıslı vatandaslarımızı dürtüyorlar olmuyor türkiyeyi indiremediler bir türlü

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Çok güzel anlatmış, yılmaz özdil.. Kim ne yaparsa yapsın türk toplumu yaşadıkça bu tür oyunlara bu tür provakasyonlara, kışkırtmalara kanmayacak ve aldanmayacaktır.. Tarihte herşey bellidir.. Ben merak ediyorum bizim atalarımız kadar adil ve mert savaşan varmıydı? Tabiki her ulus doğru olduğuna inandığı şeyin peşinden gider ve onu korumak pahasına canını bile gerikirse verir.. Lakin, her doğru olduğu kabul edilenler doğru değildir.. Kimse bize çamur atmaya kalkışmasın, o çamur ellerine öyle bir yapışırki/yapıştırılırki......... Ne mutlu türküm diyene.......Yaşasın türk milleti..... Sen rahat uyu ATA' m, sizler rahat uyuyun atalarımız.........Sen ve şen kalın..EMİ.....

DELİBALTA Muharrem

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Bu arada kimi, kimin evinden kovuyorlar acaba.............Anlaşılan bizi çeşitli, oyunlarla yıkmayı beceremiyenler her türlü terbiyesizliğe başvurmaya başladı.. Ne diyeyim, ahmakça..........

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Maalesef tam bir ahmaklık. Küçük grupların paraya ruhlarını satışının bir örneği daha. Aynı senaryo birkaç yıl önceki referandum oylamasında da yaşandı Kuzey Kıbrıs'ta...

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Maalesef tam bir ahmaklık. Küçük grupların paraya ruhlarını satışının bir örneği daha. Aynı senaryo birkaç yıl önceki referandum oylamasında da yaşandı Kuzey Kıbrıs'ta...

Asıl ahmaklık bence Başbakanımızın besleme şeklinde çıkısıdır. Bu sözü ile o kınadığımız protestoları desteklemiş olmaktadır. israile one munited demeye benzemez kıbrısa söz söylemek. Kıbrısa biz yavru vatan deriz bizi yönetenler besleme al ananıda git diyen bir zihniyetin farklı bir bakıs açısı olamazdı.