Harika Ekran Yakalama Programı - FastStone Capture

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Siz de ekran görüntüsü almak için klavyedeki “Print Screen” tuşunu kullanıp, sonra bir resim düzenleyici programa görüntüyü yapıştırmak ve düzenlemek için vakit kaybedenlerdenseniz bu yazılım çok hoşunuza gidecek. FastStone firmasının ücretsiz bir ürünü olan FastStone Capture 9.5 hızlı bir şekilde ekrandaki istediğiniz bölümün görüntüsünü almanızı sağlıyor.

Güncelleme: Haziran 2021

Programı BURADAN indirebilirsiniz. (Sınırsızdır, sınırsız kullanmak için VIP bölümünden yazınız :D)

Program ile ekrandaki herhangi bir alanı kesip üzerinde nasıl işlem yapacağımızı öğrenelim. (Ekran görüntüleri programla alınmıştır)
ekran-yakalama.PNG


Programa alıştıktan sonra kesinlikle el altında tutacağınız bir program. Kullanımı her ne kadar uzunca anlatılmış olsa da birkaç tıklama ile kullanımını kavrayacaksınız.

Şimdi Programın kullanımına gelelim. Pratik kullanım için video...

Küçük ve kullanışlı

Sadece 1,75 MB büyüklüğündeki kurulum dosyasını çalıştırıp yazılımı kurduktan sonra programı açtığınızda karşınıza çıkacak olan pencere sadece aşağıda gördüğünüz kadar. (Sadece sol üstteki kısım)

CFcDHj1.png


Özel Düzenleyici

Görüntü çıktı ayarlarından, aldığınız ekran görüntüsünün direk olarak nereye gönderileceğini seçebilirsiniz. Aşağıdaki görüntüde olduğu gibi 6 tane seçeneğin birisi de “Editor” yani düzenleyici. Kendi özel resim düzenleyicisine sahip olan FastStone Capture, oldukça pratik seçenekler sunuyor.

otpxalG.jpg


Görüntü çıktı ayarları menüsünden yapabileceğiniz diğer işlemler ise alınan görüntünün kenarlık ayarları. “Edge/Watermark” seçeneğini kullanarak görüntüye tıplı aşağıdaki gibi direkt olarak kenarlık ya da “watermark” ekleyebilirsiniz.

rCnmR0v.jpg


Ayarları Değiştirin

Küçük ve kullanışlı yazılımın ayarlarını değiştirmek için en sondaki düğmeyi kullanabilirsiniz. Bu menü altından “Settings” yani “Ayarlar” seçeneğinin haricinde yardım bölümüne ulaşabilir, bir dosya açabilir, ekranı büyütebilir ve daha birçok şeyin yanı sıra yazılımın arayüz rengini de “Skin” bölümünden değiştirebilirsiniz.

HOFV51h.jpg


Ayarlar (Settings) penceresini kullanarak kısayol tuşlarını değiştirebilir, görüntünün kaydedileceği klasörü seçebilir ya da daha detaylı ayarlar yapabilirsiniz.

Bırakın Bir Köşede Dursun

Programı sağ alt köşeye küçülttüğünüzde de çalışmaya devam edecektir. Yani küçültülmüş durumdayken de kısayol tuşlarını kullanarak ekran görüntüleri almaya devam edebilirsiniz. Bu sayede siz başka işlerle uğraşırken, program masaüstünde yer kaplamayacak ancak her istediğinizde de kullanıma hazır olacaktır.

8Ftz7ZK.jpg
 

bilerzen

Üyecik
programı indiremedim Programı BURADAN indirebilirsiniz. kısmına tıklayınca açılan sayfada yüklemek için link gelmiyo yenileyebilir misiniz
 

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
buradan yazan yere tıkladığınızda programın oldugu konuya yönlendiriliyorsunuz...o konudaki altta yükleyi tıklarsanız programı yükleyebilirsiniz...
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
FastStone Resizer programı gerçekten çok yetenekli. Ben küçük bir özelliğinden daha bahsetmek istiyorum.

Kullananlar biliyordur. Herhangi bir ekranda klavyeden Print Screen tuşuna basıldığında FastStone aktifse ekran görüntüsünü alır ve düzenleme modunda hazır bekler. Bir ipucu daha aktif ekranı almak istiyorsanız Print Screen tuşuna basmadan önce ALTtuşuna basılı tutun.

Neyse gelelim biz FastStone Resizer ile aldığımız ekran görüntüsünü biraz süslemeye.

Ekran görüntüsünü aldığımız resim ekrandayken menüden Edge butonuna tıklayın.

fast-stone-menu.png


Açılan pencereden Torn Edge ve Fade Edge (Fade efekti vermek isterseniz) kutucuklarını işaretleyin. İsterseniz bu ekranda logo ekleme seçeneği de mevcut.

İşte aldığımız ekran görüntüsünün sağ ve alt kenarlarını kesik halde göstermiş olduk. Ekran görüntüsüne harika bir özellik sunmuş olduk böylece.

fast-stone-menu-1.png


Bu işlemi birkaç kez tekrarlarsanız kat kat kesilmiş kağıt şeklinde gösterebilirsiniz. İşte sonuç...

fast-stone-menu-2.png


* * * * * * * * * *

Yeri gelmişken ekranda aktif FastStone Resizer menülerine de değinelim.

xSxh8kf.gif


Bu ekrandaki menü seçenekleri şu şekilde kullanılıyor.

fJYmGz5.png
: Aktif pencerenin ekran görüntüsünü almak için;

e9pxEf1.png
: Seçeceğiniz bir pencere veya nesnenin ekran görüntüsünü almak için;

xu3OcCF.jpg
: Seçeceğiniz herhangi bir dikdörtgen alanın ekran görüntüsünü almak için;

mFljp0q.jpg
: Diğer şekilli seçim alanlarının ekran görüntüsünü almak için;

i0qbCSI.jpg
: Bütün ekranın görüntüsünü almak için;

ucw6wr2.jpg
: Aşağıya doğru uzayan (scroll) sayfaların tamamının ekran görüntüsünü almak için kullanılıyor.

NrMk7XO.png
: Görüntü çıktı ayarları. Görüntü alındıktan sonra nereye gönderileceği buradan ayarlanabilir. Görüntüye otomatik olarak yazılar eklenebilir ve efektler verilebilir.

MXOduuf.jpg
Ayarlar ve yardım bölümüne buradan ulaşılabilir.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Uzun zamandır kullanıyorum. Özellikle resimli anlatımlarda çok işe yarıyor. Forumlarda paylaşım yapan herkesin aslında el altında bulundurması gereken bir program.
 

yesim434

V.I.P
V.I.P
eskiden cok yukluyordum her program vardi simdi okadar program yok hic yok desem daha mantikli ama lazim olunca mutlaka kurarim
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Programı herkese öneriyorum arkadaşlar. İnanılmaz kolaydır ekran görüntüsü almak anında düzenlemek, hatta ekran videosu bile alabilmek mümkün programla :)
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Aldığınız ekran görüntülerini PDF olarak kaydedebiliyorsunuz bu porgramla. Eğer ekran görüntüsünün üzerinde değişiklik yapılmasını zorlaştırmak isterseniz PDF formatına da çevirebilirsiniz.

XUyd6is.png
 
Top