• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Haldun Bey

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
HALDUN BEY

Haldun Bey aksam oturmus, karisiyla birlikte cayini iciyor, televizyon izliyordu.
O aksam diger tum aksamlar gibi siradan bir Mayis aksamiydi...
Birden cep telefonu çaldi. Arayan kiziydi.
- Alo, baba ?
- Birgul, nasilsin guzelim ?
- (Aglamakli) baba, ben numune hastanesindeyim.
- Ne oldu... alo..!!
- Baba, birsey sorma, buraya gel, ne olursun cabuk gel...
..Ve telefon kapandi.
Haldun bey altinda pijamasi, uzerinde askili atletiyle evinden
firlayarak arabasina dogru kosmaya basladi. Tam evin onune cikmisti ki arabasi park ettigi yerde yoktu. Oysa ki daha parkedeli
2 saat bile olmamıstı.
Tam o sirada yan komsununun evinin önünde polis arabasi durdugunu gordu.
Komsusu polisle bir seyler konusuyordu. Hizla o tarafa yoneldi.
Komsusuna gelen telefondan bahsedip daha sonra da arabasini bulamadigini anlatti.
Mumkunse onun arabasi ile hastaneye gidip gidemeyecegini sordu. Bu sirada lafa karisan polis bunun mumkun olmadigini, o sokagin
1 saat kadar once bir oto hirsizi cetesi tarafindan soyuldugunu ve komsusunun da arabasinin calindigini soyledi.
Haldun Bey bir anda kendi arabasinin da ayni akibete ugradigini anlayivermisti. Ancak su anda bu duruma uzulme veya ilgi
gosterme sansi yoktu. Zaten arabasinin kaskosunun da olmayisi ayri bir problemdi. Zira kızı hastanedeydi ve daha ne oldugu
konusunda en ufak bir fikri bile yoktu.
Ilk gelen taksiyi çevirerek arabaya bindi. Taksiciye "devam et"
diyebildi sadece.. Taksici Haldun Bey'in kiyafetine bakip, "Ne o birader, kocasi mi geldi de böyle don paça attın kendini
sokaga" dedi.
Haldun Bey şaşırarak "ne kocasi hemşerim?" diyebildi sadece. Taksici gayet rahat "Figen oruspu ' sunun evinden boyle firladigina
gore kesin gavat kocasi gelmistir aniden" dedi.
Haldun Bey 20 yil beraber yasadigi karisinin ismini duygudunda titremeye baslamisti.
Taksici ise sakin bir şekilde "Nereye demiştin abi ?" diye sordu..
Haldun Bey'in ağziıdan çıkan kelimeler sadece "Nu-nu-numune" olmustu..
hastaneye geldiginde taksici "7 milyon abi" demesiyle birlikte Haldun Bey'in pijamasinin ceplerinin olmadigini farketti.
Haliyle cuzdani da yoktu. Elinde sadece bir araba anahtari ile taksici ile aynadan göz göze geldiler..
Taksici zeki adamdi ve durumu hemen kavradi. Adamin ilk tepkisi
Ulan salak, Figenle yatmaya paran var, bize vermeye yok oyle mi ?"
seklinde oldu.
Haldun Bey artik soka girmis durumdaydi ve birakin cevap vermeyi kafasinda bir cevap oluşturamıyordu bile. Taksiciyle ayni
anda taksi'den indiler.
Haldun Bey tam agzını açmış bir şeyler söyleyecekti ki taksiciden hayalarına yediği diz darbesiyle bademcik sayısı iki katına
çıkıverdi.
Haldun Bey yere devrildi ve kıvranmaya başladı. Allahtan orası hastanenin önüydü ve doktorlar hipokrat yemini ile bağlı
olduklarından yardıma koşmuşlardı.. Hızlı bir şekilde bir sedye bulundu ve Haldun Bey sedyeye yatırıldı.
Acil servise giderken ağzından çıkan kelimeler sadece
"Kızım, kızım" oldu.
Acil serviste kendisine ilk müdahale yapılırken Haldun Bey artik acıdan dolayı kendisinden geçmek uzereydi. Doktorlarin
"Ameliyathaneyi hazirlayin" dediklerini duydu.
Ama ameliyata girmezdi. Kızını bulmak zorundaydı. Son bir gayretle "Kızım" diye bagirdi.. Doktor:
- Ne kızı?, burada kız mız yok...
- Telefon, telefon etti...
- Adi ne kızının ?
- Bir.. Birgul..
Doktor masanin uzerindeki defteri acarkan karistirmaya basladi:
- Birgul Yuvakuran mi ?
- E-evet.. Kızım nerde ?
- Onun durumu senden iyi merak etme.
- Nerde ? Nesi var kızımın ?
- Kacak bir jinekolojun muayenehanesinde kurtaj yaptirmak istemis.
rahim duvari yırtılınca acilen buraya getirmisler.. Getiren kisi kapinin önune atip gitmis. Su anda ameliyattan cikti, yogun
bakimda.. Ama hayati tehlikesi yok.
Haldun Bey, bu haberin uzerine daha fazla kendini tutamadi ve bayildi.
Ayildiginda basina bir hasta bakici duruyordu.
- Nerdeyim ben ?
- Yogun bakim. Kendinizi nasil hissediyorsunuz ?
- Ne ? Neler oldu ?
- Bir saniye ben doktor beyi cagirayim, o konussun sizinle. Siz
kendinizi yormayin.
Aradan birkac dakika gecmeden doktor geldi. Haldun Bey yataginda dogrulmaya calisarak.
- Doktor Bey!
- Kimildamayin beyefendi, yatin lutfen.
- Neler oluyor doktor bey.
- Haldun bey uzgunum ama her iki yumurtaniz da agir hasar gormus. Kanama cok siddetli olmus. Operasyon sirasinda her ikisini de
almak zorunda kaldik.
Ancak uzulmeyin. 2 Yillik bir tedavinin ardindan protez yardimiyla tekrar sertlesme yasama ihtimaliniz var.
- Evladim.. Cocugum..
- Beyefendi, oncelikle dikkat ettigimiz konu buydu zaten. Her ne kadar 45 yasinda olsaniz da cocuk sahibi olmak isteyeceginizi
dusunerek en azindan spermlerinizi kurtarmayi planliyorduk. Ancak ameliyat sirasinda farkettik ki sperm kanallarinizin
morfolojik yapisindan dolayi sizin saglikli sperm
uretmeniz imkansizmis. Yani bu kaza olmasaymis da cocuk sahibi olmaniz mumkun degilmis.
Haldun Bey duyduklarini sindirmeye calisiyordu ama beyni artik ona isyan ediyor ve durma noktasina yaklasiyordu. Son bir
gayretle ..
- Birgul Yuvakuran.. dedi..
Doktor kafasini manali bir sekilde sallayarak:
- Aslina bakarsaniz Haldun Bey, boyle bir cocugunuz olacagina hic cocugunuz olmamasi daha iyi. Bahsettiginiz kisi yandaki odada
yatiyor..
O cocugun babasinin yerinde olmak istemezdim. Kiz hayatini fahiselikle kazaniyormus..
Bu yaptirdigi 4. Kurtaj ameliyatiymis.. Rahim duvari yirtilmasi
yuzunden geldi buraya. Cok kan kaybetmisti ancak su anda iyi durumda.
- O... O benim kizim..
- Haldun Bey, sizin kiziniz olmasi tibben imkansiz. Ha evlatlik ise orasi baska ama biyolojik babasi siz olamazsiniz.
Haldun Bey, kendini yataga birakti ve gozlerini kapadi."Allahim keske canimi alsan da bu izdirabi bana yasatmasaydin" diye dua
etti. O sirada doktor, rutin kontrollerini yaparak odadan ayrildi.
Aradan 2-3 gun gecti. Haldun Bey yogun bakimdan cikmis bir odada yatiyordu.
Kendisiyle gorusmeye gelen karisini kovmus hasta bakicinin her gun getirdigi gazetelere okumadan bos bos bakiyordu..
O aksam hasta bakici yanina geldi..
- Bey amca nedir senin derdin. Ne gelenin var ne gidenin. Gelen herkezi de kovuyormussun zaten.
- Yok bisey.
- Yahu anlat da bilelim. Belki bir yardimimiz dokunur..
- Bana kimse yardim edemez..
- Oyle deme be amca yaw.. Beterin beteri vardir. Allah ölümlü dert vermesin..
Haldun Bey bu lafin uzerine artik dayanamayarak patladi. Birkac dakika icinde hickira hickira 3 gun once basina gelen olaylari
gozyaslari esliginde hasta bakiciya anlatti. Hastabakici olaylari dinledikten sonra..
-Gec be birader, ben de senin derdini dert zannetmistim. dedi..
Haldun Bey saskin bir ifadeyle sorarcasina hastabakicinin yuzune bakiyordu..
-Ben de senin derdini dert zannetmistim!.. Ya ben ne yapayim... diyerek Haldun Bey'in kucagindaki gazetenin spor sayfasini
acti ve hiçkirmaya basladi:
- BEN FENERBAHÇELİYİM...