HAFIZA TEKNİKLERİYLE İNGİLİZCE

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
İNGİLİZCE KELİMELERİN HAFIZA TEKNİKLERİYLE ÖĞRENİLMESİ

Not: Bu konuda anlatılan içeriğin slayt sunumunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz...

Yapılan araştırmalar bir cevizin içini andıran insan beyninin sağ ve sol lop olarak ikiye ayrıldığını göstermektedir. Beynin sol lopu matematik, analiz, kelimeler ve konuşma gibi fonksiyonları idare ederken, sağ lopu da hayal gücü, resim, boyut, renkler ve müzik gibi fonksiyonları idare etmektedir.

Kalıcı bir öğrenmenin beynin her iki lopunun da dengeli bir şekilde kullanılarak sağlanabileceği artık ortaya çıkmıştır. Bu kitapta beynin sağ ve sol lopunu dengeli kullanarak İngilizce kelimelerin kalıcı olarak öğrenilmesini sağlayan tekniklerden olan "Akli Göz Tekniği™" ve "Fotografik Kelime Kartları™" tekniklerinin hem tanıtımı yapılacak, hem de bu tekniklerle size çeşitli kelimeler öğretilecektir.

Kitabı hiç atlamadan sırayla takip ederseniz, hem teknikleri tanıyacak, hem yeni kelimeler öğrenecek, hem de bu tekniklerin başarısını kendiniz üzerinde bizzat TEST etmiş olacaksınız.

HAFIZA TEKNİKLERİYLE İNGİLİZCE DENEME TESTİNE HOŞ GELDİNİZ

Şu anda İngilizce kelimeleri dünyanın en hızlı, en kolay ve en kalıcı şekilde öğreten tekniğiyle tanışmak üzeresiniz. Hızlı öğrenme beynin her iki lopunun işin içine katılmasıyla mümkündür. Bu bölümde hafıza teknikleriyle beyninizin sağ lopuda öğrenme işleminin içine katılarak, aşağıda liste halinde verilen İngilizce kelimeler şekil, renk, boyut ve hayal gücü yardımıyla size öğretilecektir. Bu testte her bir kelime için hayal gücünüzü kullanarak akli gözünüzle görmeniz gereken hafıza ilişkileri hem izah edilmiş, hem de şekil olarak çizilmiştir. İzah edilen hayali olayları ve İngilizce kelimenin Türkçe karşılığıyla olan ilişkisini on saniye kadar akli gözünüzle görmeye çalışınız. Arzu ederseniz hayali olayları görmek için gözlerinizi de kapatabilirsiniz.

DİKKAT EDECEĞİNİZ NOKTA, İZAH EDİLEN HAYALİ OLAYIN AKLİ GÖZLE MUTLAKA GÖRÜLMESİDİR .

HAFIZA TEKNİKLERİYLE ÖĞRENECEĞİNİZ KELİMELERİN LİSTESİ
  • posterity: (poster'ıti) gelecek nesiller.
  • digress: (daygres') konudan ayrılmak.
  • chasm: (kezım) derin yarık, kanyon.
  • revenue: (rev'ınu) gelir, vergi geliri.
  • dungeon: (dan'cın) zindan, hapishane.
  • greedy: (gridi) obur, açgözlü.
  • sever: (sev'ır) ayırmak, koparmak.
  • morsel: (mor'sıl) lokma.

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Hiç sorma Yorumsuz kardeş yıllardır Fransızca öğrendim hep boşa gitti şimdide sıfırdan ingilizce öğrenmeye çalışıyorum. Bu konu sanırım bana ve benim gibilere yardımcı olacak :)

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
POSTERITY

posterity: (poster'ıti) gelecek nesiller.

Reklam panosunda "punkçu" bir gencin resminin altında "GELECEK NESİL" yazmaktadır. Bu resmi ve özellikle altındaki yazıyı gören ihtiyar adam; "Bu GELECEK NESİL değil, ancak POSTER İTİ olabilir" diye mırıldanmaktadır. Hayali olaydaki POSTER İTİ ve GELECEK NESİL yazısı size "posterity" kelimesinin anlamını hatırlatacaktır.

HWqJJCb.jpg

Görsel Kelime: POSTER İTİ

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
SEVER

sever: (sev'ır) ayırmak, koparmak.​

SEVim ve ERsin adlı gençlerin birbirlerini sevdiklerini ve bu iki gencin bir kalp şekli çizerek içine isimlerinin baş harflerini SEV-ER şeklinde yazdıklarını düşünün. Bu iki genci AYIRMAK isteyen bir kişi ise bu kalp resmini bıçakla ikiye ayırarak SEV ve ER ifadelerini birbirinden ayırmıştır. Bu hayali olay size İngilizce "sever" kelimesinin anlamını hatırlatacaktır.

pYitNiZ.jpg

Görsel Kelime: SEVER

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
GREEDY

greedy:
(gridi) obur, açgözlü.​

Yunanlıların haritalarında Türklere ait adaları GRİ renkte gösterdiklerini düşünün. Bunu gören bir Türkün, "AÇGÖZLÜ Yunanlıların haritalarında tüm Türk adaları GRİYDİ, sanırım adamların bu adalarda da gözü var" dediğini hayal edin. Bu ifadedeki GRİYDİ ve AÇGÖZLÜ ilişkisi size İngilizce "greedy" kelimesinin anlamını hatırlatacaktır.

RODeB3I.jpg

Görsel Kelime: GRİYDİ

cemree

=)=)
V.I.P
Öğrenme kişiden kişiye değişir. Şahsen benim öğrenmem için görmem gerek. Benim görsel hafızam daha güçlüdür. İllaki resimler şekiller ile ezberlerim. Zamanın edebiyat ezberlerini her şair için bir resim çizerek ezberlemiştim. =) İngilizceyide bu şekilde hallediyorum şimdi... =)

Benim çizimlerimde bir bütünlük vardı ama bu da bir örnek :D

bAv6r4Q.jpg

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
DIGRESS

digress:
(daygres') ana konudan ayrılmak.​

Aklınızda ana yol üzerinde yürüyen bir tay canlandırın. Resimde, bu ana yol üzerinde TAY GRES yağına basınca kayarak YOLDAN ÇIKMAKTADIR. Bu hayali olaydaki TAY-GRES ilişkisi size "digress" kelimesinin "ANA KONUDAN AYRILMAK" anlamına geldiğini hatırlatacaktır.

VTwOWrf.jpg

Görsel Kelime: TAY-GRES

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
DUNGEON

dungeon:
(dan'cın) zindan, hapishane.​

Dar bir ZİNDANda bulunan mahkumun zindandan geçen bir su borusuna metal bozuk parayla vurarak çıkardığı DAN ve ÇIN sesleriyle arkadaşlarıyla haberleştiğini hayal edin. HAPİSHANEdeki mahkumların tek eğlencelerinin bu şekilde çıkardıkları DAN ve ÇIN (dungeon) seslerinin olduğunu düşünün. Bu olay size İngilizce "dungeon" kelimesinin anlamının "ZİNDAN" olduğunu hatırlatacaktır.

mCfzkdV.jpg

Görsel Kelime: DAN ÇIN

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
CHASM

chasm:
(kezım) derin yarık, kanyon.​

KAZIM (chasm) adında bir kişinin veya çocuğun kanyon bölgesinde gezerken veya oynarken DERİN BİR YARIĞA düştüğünü hayal edebilirsiniz. Hayali olaydaki KAZIM ismi size "chasm" kelimesinin "DERİN YARIK" anlamına geldiğini hatırlatacaktır.

BNBOBgv.jpg

Görsel Kelime: KAZIM

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
MORSEL

morsel:
(mor'sıl) lokma.

Gözlerinizi yumarak MOR SEL sularının azgın bir şekilde aktığını akli gözünüzle görmeye çalışın. Resimde dilenen adam, "Bu MOR SEL (morsel) beni bir LOKMAya muhtaç etti“ demektedir. Bu hayali olay size "morsel" in LOKMA anlamına geldiğini hatırlatacaktır.

5HIn6ag.jpg

Görsel Kelime: MOR SEL