Hacı Bektaş Veli Dergahı'nda 188 Yıl Sonra Bir İlk

kAşİf

Düşünmek lazım..
Özel üye
haci-bektas-veli-dergahi-nda-188-yil-sonra-bir-7479151_x_3510_300.jpg

Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesindeki aralarında Türkiye ve Avrupa'dan katılan bir grup alevi, Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı'nda 'cem' gerçekleştirdi.
188 YILDIR ALEVİLERE KAPALI
Hacı Bektaş-ı Veli türbesini ziyaret eden heyet daha sonra törenin yapılacağı alana geçti. Hacı Bektaş-ı Veli Postnişi Veliyeddin Ulusoy önderliğinde alevi dedesi Mehmet Turan tarafından cem töreni yapıldı. Tören sonunda gazetecilere açıklamada bulunan Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Doğan Demir, 188 yıldır Alevilere ibadet için kapalı olan Hacı Bektaş Veli Dergahı'nda cem töreni yapmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.
haci-bektas-veli-dergahi-nda-188-yil-sonra-bir-7479151_3217_m.jpg

DERGAHTA İLK CEM
Alevilerin uzun yıllardır devlet yönetiminde olan dergahta ilk defa cem yaptıklarına dikkat çeken Demir, "Daha önce bunla ilgili olarak çeşitli girişimlerimiz oldu, küçük çapta cemler yapıldı ama ilk kez Türkiye'deki ve Avrupa'daki Alevi gurupları ortaklaşa Hacı Bektaş Veli Dergahında cem yapıyoruz. Bu bizim için çok önemli. Bundan sonra sürekli hale getireceğiz" dedi.
haci-bektas-veli-dergahi-nda-188-yil-sonra-bir-7479151_6806_m.jpg

"SAYIN BAŞBAKAN O DÖNEM SÖZ VERMİŞTİ"
Demir, dergahlar konusunda Başbakan Davutoğlu ile seçim öncesi görüştüklerini belirterek, "Biz seçimden çok önceleri Sayın Başbakan ile bir toplantıda dergahlarımızın artık geri verilmesi noktasında bir çalışma yapılmasını istemiştik. Burada hem zorunlu din derslerini hem de Diyanet İşleri Başkanlığını gündeme getirdik. Ayrıca dergahların Alevilere verilmesini istedik. Sayın Başbakan o dönem söz vermişti. Seçimden sonra bunun bir masa etrafında oturularak konuşulmasını söylemişti. Fakat şu andaki siyasi tabloya baktığımızda ne olacağını biz de bilemiyoruz" diye konuştu.
haci-bektas-veli-dergahi-nda-188-yil-sonra-bir-7479151_6118_m.jpg

"HERKES ŞUNU BİLSİN, ALEVİLER ARTIK ESKİ ALEVİLER DEĞİL"
Her türlü olumsuzluğa rağmen dergahlarda cem yapmaya devam edeceklerini aktaran Demir, şunları kaydetti: "Herkes şunu bilsin ki Aleviler artık eski Aleviler değil. Biz her şeye rağmen bundan sonra buralarda cem yapmaya devam edeceğiz, bu dergahlar bize verilene kadar. Sadece Hacı Bektaş Veli değil tüm dergahları biz elde edeceğiz. Bütün dergahlarımızı devletin elinden geri alacağız. Oralarda cem yapacağız, ibadet yapacağız ve bu ibadet şeklimize el koymak ne devletin ne de devleti yönetenlerin ne haddi ne hakkıdır. Bundan sonraki süreç böyle gelişecek. Biz burada olmaktan çok mutluyuz. Bundan sonraki süreçte de bütün Alevi kurumları bu işe sahip çıkıp dergahları devletin elinden alma mücadelesine devam edeceğiz.
haci-bektas-veli-dergahi-nda-188-yil-sonra-bir-7479151_685_m.jpg

BAKANLIK'TAN ÖZEL İZİN
"Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan özel izinle dergahta cem töreni gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Demir, "Turizm Bakanlığına biz başvuruda bulunduk. Sonuçta biz burada ibadet yaparken devletimizle karşı karşıya gelmek istemeyiz. Sağolsunlar onlarda bu konuda çok fazla bir engel çıkartmadı. Acı olanı şu ki kendi dergahımızı, ibadet merkezlerimizi devletin izniyle yapıyor olabilmektir." ifadelerini kullandı.
 
Top