Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi nedir? Özellikleri Nelerdir ? venasıl kullanılır?

Lelis

Ben O Eski Ben Değilim!!!
V.I.P
Gül
Papatya
Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi nedir? Özellikleri neler ve nasıl kullanılır?
Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi nedir sorusu vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi nasıl kullanılır sorusuyla ilgili detaylar haberimizde.


Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi tüketicilerin kullanımına açıldı. GÜBİS, güvensiz.gov.tr gubis gov tr adresleriyle artık vatandaşlara hizmet verecek. İnsanlar şimdi Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi nedirsorusuna yanıt aramaya başladı. GÜBİS'e güvensiz bulunan araç ve gereçler ekleniyor. Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi özellikleri neler ve nasıl kullanılırsorularıyla ilgili merak edilen detayları sizin için derledik.
Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi nedir?
GÜBİS, guvensizurun ve gubis internet sitesi adreslerinden vatandaşlara hizmet vermeye başladı. Siteye, güvensiz bulunan bazı kırtasiye, oyuncak, çocuk gereçleri ve tekstil ürünleri konuldu ve bunlara ilişkin bilgilere yer verildi.
Fotoğrafı ve güvensizlik nedeni de yer alıyor
Sitedeki bilgilendirmede, ürünün fotoğrafının yanında, marka ve model bilgisi, üretici ya da ithalatçı firma ile ürünün güvensizlik nedeni de yer alıyor. İlgili kurum tarafından güvensiz bulunan ürüne ilişkin alınan "toplatma" ya da "piyasaya arzının yasaklanması" gibi kararlar da siteden ilan ediliyor.
GÜBİS'i özellikle tüketicilerin yoğun olarak takip etmesini amaçladıklarını aktaran yetkililer, "Tekstil ürünü, oyuncak, deterjan veya temizlik ürünü alacaksanız, bu ürünlerden hangilerinin güvensiz olduğunu görmek için siteye girebilirsiniz." ifadesini kullandı.
Yetkililer, platformda yer alan güvensizlik bildirimlerinin, sadece bildirim konusu ürüne ilişkin tespiti içerdiğine ve üretici firmanın diğer ürünlerine yönelik bir tespit niteliği taşımadığına dikkati çekti.
Alışveriş öncesi güvensiz ürünler görülebilecek
Sitede, Türkiye'de piyasa gözetim ve denetiminden sorumlu ilgili bakanlık ve kurumların yaptıkları denetimler sonucunda güvensizliği tespit edilen ürünlere ilişkin bilgiler yer alacak.
Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda oluşturulan sisteme, Sanayi ve Ticaret, Sağlık, Tarım ve Orman, Çevre ve Şehircilik, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Ulaştırma ve Altyapı bakanlıkları ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bilgi girecek. Her bakanlık ve kurum, kendi tespit ettiği riskli ürünlere ilişkin bilgileri sistemden duyuracak. GÜBİS, ilgili kamu kurumları tarafından ortak kullanılacak.
Söz konusu sistemle piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri sonucunda tüketicilerin sağlık ve güvenliklerini tehdit eden ürünler hakkında bilginin daha geniş kitlelere duyurulması amaçlanıyor. Tüketiciler, siteye girerek alışveriş yapmadan önce güvensiz ürünleri görebilecek.
Öte yandan GÜBİS'in bilinirliğinin artırılması için tanıtım toplantısı gerçekleştirilecek.

Thmhaber
 
Top