Güvenmek Üzerine Hislerini Dile Getirmiş Şahsiyetlerden Yaşanmışlık Dolu 16 Söz

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
İnsanın zamanla anladığı acı gerçeklerden biridir güvenmek. En güvendiğiniz insan bile gün gelir güveninizi boşa çıkarır. Bir daha güvenmeyeceğinizi söyleseniz de güvenmekten kendinizi alamazsınız ancak çok geçmeden tekrar güveniniz zedelenir. Ünlü şahsiyetler de güven konusu üzerine tecrübelerini bu şekilde dile getirmişler. Bazıları diyor ki "Kimseye güvenme, insanlara güvenme".
Hiç kuşkusuz ki her birine hak vereceksiniz ve bazılarında kendinizi bulacaksınız. İnsanlara güvenmiyorum diyorsanız buyrun sözlere bakalım.
1. "Güvensiz kalplerimizi karaktersiz insanlara borçluyuz."

- Bukowski
2. "Hiç kimseye güvenmiyorum." diye bir şey yoktur, "Zamanında ona güvendiğim için artık kimseye güvenmiyorum." diye bir şey vardır.

- Aziz Nesin
3. "Her zaman seni üzecek birileri olacaktır. Yapman gereken; insanlara güvenmeye devam etmek, kime iki defa güveneceğine daha fazla dikkat etmektir."

- Gabriel García Márquez
4. "En güvendiğiniz ve değer verdiğiniz insanın yaşattığı hayal kırıklığını affetseniz bile asla unutamazsınız. Sevdiklerimizin verdiği yaralar kalıcıdır."

- Paulo Coelho
5. "Hayatta hiçbir zaman bir başkasına tüm benliğinle güvenme! Çünkü hiç kimse sana tüm benliğiyle görünmez."

- Pablo Neruda
6. "Aramaktan vazgeç, çünkü kalbi temiz kimse yoktur. Ama eğer güven varsa bir kalpte; o kalpte sevgi de bulunur, dürüstlük de."

- Balzac
7. "Aslında onu değil onun bizde yarattığı güven duygusunu severiz. Ve asıl içimizi acıtan, onun gidişi değil o güveninin yitişidir."

- Gore Vidal
8. "Güç ve güveni hep dışımda aradım. Ama bunlar insanın içinden gelir. Ve her zaman oradadırlar."

- Sigmund Freud
9. "Herkesi sev, birkaçına güven, hiçbirine yanlış yapma."

- William Shakespeare
10. "Seni affedecek kadar olgunum ama tekrar güvenecek kadar aptal değilim."

- W. Golding
11. "Hayatta kimseye güvenmeyeceksin demek saçmalıktır inan. Ama kime iki defa güveneceğini hesaplamalı insan."

- Victor Hugo
12. "Güvendiğiniz dağlara karlar yağdığında, en güzel çare dağ ile karı baş başa bırakmaktır. Gün gelip karlar eridiğinde, dağ yolunuzu gözleyince en güzel cevap, başka bir dağdan selam yollamaktır."

- Şems-i Tebrîzî
13. "Her zaman güvensizlik göstermek, her zaman güvenmek kadar büyük bir yanlışlıktır."

- Goethe
14. "Bazen biriyle fena halde arkadaş oluyorum, sonra biraz tanıyınca geçiyor."

15. "Sana güvenmekte zorluk çekmemin tek sebebi, yalan söylemenin benim için ne kadar kolay hale geldiğini bilmem."

- Charles Bukowski
16. -Hayatta 3 yanlışım oldu Olric. +Ne gibi efendimiz? -Tanıdım, inandım, güvendim. Ama 1 doğrum oldu. +O nedir efendimiz? -Sevmek Olric. Fakat sen de bilirsin ki 3 yanlış bir doğruyu götürür. +Gidelim efendimiz.

- Oğuz Atay