• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Gözaltı Torbalarına Ev Yapımı Çözümler

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Gözaltı torbalarının tek nedeni uykusuzluk değildir. Genelde aşırı yorgunluk, solunum problemleri, aşırı kafein tüketimi veya stres gibi sorunlar da gözaltı morluklarına neden olur. Ama endişelenmeyin! Bu yazımızda size onları, evde yapabileceğiniz birkaç basit tedavi ile nasıl yok edebileceğinizi anlatacağız.

KyrnzMp.jpg

Gözlerinizin üstüne nemli bir havlu yerleştirin


Her akşam yatmadan önce, nemli bir havluyu buzdolabına yerleştirin. Ertesi sabah uyandığınızda, havluyu alnınızın ve gözlerinizin üzerine yerleştirin. Eğer isterseniz aynı şekilde kullanabileceğiniz bir jel göz maskesi de alabilirsiniz. Bu uygulama ile kızarıklıkları azaltabilirsiniz. Havluyu veya maskeyi 5 dakika gözlerinizin üzerinde bekletin.
Gözaltı torbalarının üzerine çay poşeti koyun

Poşet çay yaptığınızda, çay poşetlerini buzdolabında saklamaya çalışın. Poşetler soğuduktan sonra, yeterince vaktiniz olduğunda, gözlerinizin üzerine yerleştirin ve 20 dakika bekletin. Bu süre boyunca en iyi sonucu elde edebilmeniz için uzanmanızı öneriyoruz. 20 dakika geçtikten sonra, gözlerinizi iyice durulayın, çünkü çay cildinizde leke bırakabilir. Çay torbalarının etkisine gelirsek, iltihabı azaltmanın yanı sıra, gözaltı morluklarını da azaltacaklar.

Salatalık dilimi kullanın

20 dakikalık çay poşeti tedavisini uyguladıktan sonra, gözlerinizin üzerine 10 dakikalığına birer salatalık dilimi koyabilirsiniz. Salatalık çok su içerdiği için cildinizin nemlendirilmesine yardımcı olup, onu yumuşatacaktır.

Gözlerinize Aloe Vera masajı yapın

Aloe Vera bitkisinden bir yaprak alın ve ikiye bölün. İçindeki jeli veya “kristalleri” çıkartıp, bununla gözaltı torbalarınıza masaj yapın. Bu bitkinin pek çok yararlı özelliği arasında cildi nemlendirmek ve tonunu dengelemek de var.

Hindistancevizi yağı masajı yapın


Eğer bir yemek kaşığı hindistancevizi yağını bir yemek kaşığı badem yağı ile karıştırır ve gözaltlarınıza masaj yapıp, 20 dakika cildinizde bekletirseniz, gözaltı torbalarınızın hızla yok olduğunu görebilirsiniz. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile iyice durulayın. Bu çok etkili bir tedavidir.

Eğer tüm bu yaptıklarınıza rağmen hala gözlerinizin altında torbalar ve morluklar varsa, bu bedeninizin daha çok dinlenmeye ihtiyacı olduğu anlamına geliyordur.
İlk yapmanız gereken şey, günde en az 7 – 8 saat uyumak. Bu gözaltı torbalarından kurtulmak için en iyi yöntemlerden birisidir. Ayrıca, özellikle göz bölgesi için üretilmiş günlük nemlendirici bir krem de kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu kremler, göz bölgesindeki cildin çok güzel görünmesini sağlıyorlar.
Alkol tüketmemeye, sigara içmemeye, çok fazla kafein almamaya veya yağ oranı yüksek şeyler yememeye çalışın. Bol meyve, sebze ve egzersiz içeren sağlıklı bir beslenme düzenine uyabilmek için elinizden geleni yapın. Günde en az iki litre su için. Bu sırf gözaltı torbalarından kurtulmanıza yardımcı olmakla kalmaz, tüm bedeniniz için yararlı olur.
 
Top