Gözaltı morluklarına çözüm yolları

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Her daim daha genç ve güzel görünmek isteyen kadınlar göz altı morluklarından kaçınmak için ellerinden geleni yapar. Göz altı bölgesinin bakımına önem verildiğinde ve doğru şekilde bakım yapıldığında daha genç ve güzel görünmek kadar, yaşını gizleyebilmek de mümkün olabilir.

g%25C3%25B6z-alt%25C4%25B1.jpg


Göz altında oluşan morluklar çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir. Bunlar arasında uykusuzluk, yorgunluk, fazla sigara tüketimi, yaşlılık, aşırı stres, yanlış beslenme gibi sebepler de yer alır. Hatta bazen göz altı morlukları, bir hastalığın habercisi de olabilir.

Peki, göz altı morlukları ile savaşmanın yöntemleri neler?

  1. Düzenli uyku gözler ve göz çevresi için oldukça önemli. Günde en az 7 saat uyumakta fayda var. Uykusuzluk gözlerinizin şişmesine ve göz altınızda morluklar oluşmasına neden olacaktır.
  2. Gözleri dinlendirmek adına çay poşetlerinden faydalanılabilir. İki çay poşetini birkaç dakika için sıcak suda bekletmek ve ardından buzlu suya aldıktan sonra burada da bir iki dakika bekletip göz kapaklarınızın üzerine koymak yeterli. Bu sayede gözlerin dinlenmesi sağlanabilir. Dinlenen gözlerde şiş olmayacağı gibi, göz çevresindeki koyu renkli halkalardan kurtulmak da mümkün olacaktır.
  3. Göz altı morluklarını azaltmak için gözlere her gün buzlu su ya da buzla kompres uygulamak da bir başka çözüm. Bu sayede yaşanan bu soruna bir çare bulunabilir.
  4. Zeytinyağı her derde deva. Göz altları için de kullanılabilir. Zeytinyağına bir parça pamuk batırıldıktan sonra, bu pamuğu göz altındaki koyu halklara koyup 10 dakika bekletmek morlukların azalmasında etkili olacaktır.
  5. Rezene yapağı da göz altı sorunları için oldukça faydalı. Çünkü rezenenin içinde bulunan A, B, C vitaminleri ve rezenenin kalsiyum, demir ve kükürt kaynağı olması göz altı torbaları ve morluklarının ortadan kaybolmasına olanak sağlar. 1 çay kaşığı rezene yaprağı, 1 çay fincanı suyla kaynatılıp süzüldükten sonra göz çevresine sürülür ve 15 dakika bekletilir. Son işlem olarak ılık suyla göz kısmı yıkanır ve kurulanır.
  6. Göz altında oluşan morluklardan kurtulmak için papatya banyosu yapmak da faydalı. Bir fincan kaynamış su içine 1 kaşık kuru papatya çiçeği konulup, 20 dakika dinlenmesi için bekletilir. Süzdükten sonra papatya suyuna pamuk batırılarak, pamuklar göz kapaklarına yerleştirilir ve 10 dakika bekletilir. Kuruyan pamukları tekrar ıslatmak gerekir. Yapılan bu işlemle yorgun gözlerin dinlenmesi sağlanırken, şişkinlik, kızarıklık ve yanmalar da ortadan kaldırılabilir.
  7. Salatalık kullanarak da göz altlarına bakım yapılabilir. Kabuklarıyla beraber rendelen salatalığın suyu buzdolabında bekletildikten sonra, pamuk yardımıyla soğuk olarak göz altlarına ve göz kapaklarına sürülür ve on beş dakika kadar bekletildikten sonra sürülen bölgeler iyice yıkanır.
 
Top