Google'dan Devrim Gibi Cep Telefonu

Google’ın geliştirdiği yeni mobil telefon, internet üzerinden, GSM operatörü olmaksızın görüşme sağlayacak
Apple, iPhone ürününü çıkartarak cep telefonunda çığır açtı. Ama asıl bombayı internet devi Google patlattı. Google “Taşınabilir Telefon” adlı yeni bir ürün üzerinde çalıştığını açıkladı. VOIP yani internet protokolü üzerinden görüşme sağlayabilecek cihaz, cep telefonu gibi olacak. Kablosuz ağlar aracılığıyla internete bağlanacak cihazın cep telefonundan farkı ise görüşme yapabilmek için GSM operatörüne ihtiyaç duymaması.

Google’ın İspanya Direktörü İsabel Auleira, şirketin yeni bir cep telefonu üzerinde çalıştıklarını teyid ederken, geliştirdikleri sistemin 3 yıl içinde ABD ve Avrupa’da kullanabileceğini söyledi. Ocak ayında Samsung ile GoogleEarth, Gmail gibi servislerin cep telefonunda kullanılmasını içeren bir anlaşma imzalayan Google, Fransız telekomünikasyon devi Orange ile içeriği açıklanmayan bir sözleşmeyi de imzalamak üzere. Google’ın uzun zamandır cep telefonu sektörüne girmek istediği bilinirken, bu girişim ilk defa bir şirket yetkilisi tarafından doğrulanmış oldu.

Sistem nasıl çalışıyor?
Google’ın yeni ürününün çalışma mantığı telsiz telefonlardan farksız. Görüşme için gerekli olan veri alışverişini kablosuz internet üzerinden gerçekleştiren cihazın, telsiz telefonlardan tek farkı kablosuz ağın olduğu her yerde çalışabilmesi. Yaygınlaşan kablosuz ağlar ise ABD’nin Kaliforniya eyaletini 2006’da kapsamış durumda. Bu sayede başarılı olacağına inanılan Google’ın girişiminin cep telefonu kullanım ücretlerini de etkileyeceği belirtiliyor.
 
Geri
Top