• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Google AMP - Mobil Sayfaları Hızlandırma Projesi

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Arama devi Google, geçtiğimiz Ekim ayında başlattığı Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) projesini devreye soktu. Yeni teknolojiyle birlikte mobil sayfalar 10 kata kadar daha hızlı yüklenebilecek.

Google, web sayfalarının mobil cihazlarda daha hızlı yüklenmesini sağlayacak Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) projesini bugün resmi olarak başlattı. Web sayfalarının eskisinden 4 kat kadar hızlı (bu 10 kata da
AMP_v6_phone_cropped.mov.gif
çıkabilir) yüklenmesini sağlayan AMP, açık kaynak kodlu bir girişim olarak sürdürülüyor. Proje kapsamında sunulan framework'ten faydalanılarak oluşturulan web sayfaları normal sayfalara göre yüzde 85 daha hızlı açılabiliyor.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) bir açık kaynak spesifikasyonuna dahanarak tasarlanmış web sayfaları olarak tanımlanabilir. Bu teknolojiyle hazırlanmış sayfalar taranarak daha da hızlı sunulmalarına olanak tanıyan bir önbellekte depolanıyorlar. Bu sayede mobil platformdaki içerik talepleri çok daha hızlı şekilde yanıtlanabiliyor. Özetle amaç, önbelleğe alma etrafında inşa edilmiş bir dağıtım sistemiyle daha iyi performansa sahip sayfaların önünü açmak.

Yüksek hızlı mobil sayfaların hazırlanmasına olanak sağlayan AMP HTML, en basit haliyle HTML'nin yalnızca belirli JavaScript bileşenlerinin kullanılabildiği bir alt kümesidir. Ayrıca, interaktif içeriğin aksine okumaya yönelik içerik oluşturmak için tasarlanmış durumda. Şu anda reklam birimleri ve analytics kodu yerleşimi için standart bir yol sunacak şekilde dizayn edilmiş ancak büyük ölçüde JavaScript kullanımını sınırlıyor. Yani kısacası AMP, hantal ve yavaş işleyen kötü JavaScript bileşenlerinden kurtularak mobil sayfaların daha hızlı işlenebilir hale gelmesini sağlıyor.

Yeni teknoloji kullanılarak oluşturulmuş web sayfalarının yer aldığı bu menü, yana doğru kaydırılarak haberler arasında geçiş yapılabilmesine olanak sağlıyor. Kullanıcılar bu kısımda yer alan haberleri okumak istediklerinde AMP uyumlu olmaları nedeniyle sayfaları son derece hızlı bir şekilde ekrana getirebiliyorlar.

Kaynak: https://googleblog.blogspot.com.tr/2016/02/amping-up-in-mobile-search.html
 
Son düzenleme:
Top