• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Gizli Soru Nedir?

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Gizli soru, online ortamda hesap oluşturulurken kullanıcının seçtiği özel soru ve cevap kombinasyonudur. Birçok web sitesi gizli soru ve yanıtı şifre sıfırlama aşamasında kullanıyor olmasına karşın fazla güvenli sistemlerde sisteme giriş yapmak için de bu kombinasyon istenebilir.

Gizli Soru Örnekleri​

Gizli sorular çoğunlukla sistem tarafından belirlenmiş sorulardır. Sizin tek yapmanız gereken kendinize yakın gördüğünüz sorulardan birini seçerek cevaplandırmak, giriş yaparken veya şifrenizi sıfırlarken de bu soru/cevap kombinasyonunu kullanmak. Gizli soru seçerken kimsenin tahmin edemeyeceği bilgileri seçmek hesap güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir.
  • Annenizin kızlık soyadı nedir?
  • İlk evcil hayvanınızın adı nedir?
  • İlk aracınızın modeli nedir?
  • Hangi şehirde doğdunuz?
  • Babanızın ortanca ismi nedir?

  • Çocukluk lakabınız nedir?
Ve benzeri birçok soru, gizli soruya birer örnektir.

Gizli Soru Bulma​

Gizli soru bulma, çoğunlukla internet korsanları tarafından uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde önce kurban hesabı belirlenir. Daha sonra kurbanın sistemdeki gizli sorusu öğrenilerek bu soru tuzak şeklinde kullanılarak kurbandan gizli yanıt elde edilir. Elde edilen gizli yanıtla /nedir
hesabın şifresi sıfırlanır.
İpucu: Gizli soru ve yanıtların tamamen kişisel olmasının yanı sıra bu bilgilerin kolayca bulunamayacak bilgiler olması da oldukça önemlidir. Bu nedenle şayet sistem imkan veriyorsa kendi güvenlik sorunuzu ve cevabınızı oluşturun. Yalnızca sistemde tanımlı seçenekler varsa bilinme ihtimali en düşük olanı seçin yada kurmaca fakat ileride unutmayacağınız bir cevap belirleyip, bu cevabı mutlaka not edin.
 
Son düzenleme:
Top