• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Gizli Numaraya Son

cırcırböcee

V.I.P
V.I.P
Türkiye'nin üç GSM operatörü Telsim, Turkcell ve Avea, isteyen abonelerinin gizli numaralardan gelen aramaları ve reklam içerikli mesajları almamalarını sağlayacak altyapı çalışmalarında sona yaklaştı. Telekomünikasyon Kurumu'nun 2007 sonuna kadar süre verdiği şirketler, yılın ilk yarısında söz konusu hizmeti vermeye başlayabileceklerini bildirdi.

Buna göre GSM operatörleri, isteyen abonelerinin gizli numaralardan gelen aramaları ve reklam içerikli mesajları almamalarını sağlayacak.

Geçen yıl, CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Arslanoğlu, ‘cep telefonuyla yapılan rahatsız edici aramalarda hızla artış kaydedildiği' gerekçesiyle, Meclis'e bir soru önergesi vererek telefon sapıklarına karşı, yasal düzenleme yapılmasını talep etmişti.

Telekomünikasyon Kurumu'da, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın talimatıyla, arayan numaranın, aranan telefonda gözükmesini engelleyen "Gizli numara" uygulamasının kaldırılması için çalışmaları başlatmıştı.

Sistem nasıl işleyecek;

Sisteme göre, abone GSM operatörüne başvurarak numarası gizlenen cep telefonu kullanıcılarından gelen aramaların kendisine ulaşmasının engellenmesini isteyebilecek.

Sistem yürürlüğe girdiğinde, GSM operatörleri bu hizmeti abonelerine duyurmakla yükümlü olacak. Şirketler söz konusu hizmet için vatandaşlardan ek bir ücret talep edemeyecek. Gizli numaralardan gelen aramaların kendisine ulaşmasını isteyen aboneler de, GSM operatöründen aramanın geldiği GSM numarası öğrenebilecek.

Gerekli altyapının tamamlanmasıyla istenmeyen kısa mesajların aboneye ulaşması da engellenecek.

Celal28-

Forum Gururu
walla çok iyi olur ya gizli numaralardan çok çekiyorum hat almaktan bıktım böyle bir uygulama tek kelimeyle harika olur inşallah yapılır paylaşım içinde saol ellerin dert görmesin

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Bence de harika olur. Zaten adetim değildir gizli numaraları açmak. Açsam dahi ses vermem mümkün oldukça. Gizlenme ihtiyacı hissediyorsa zaten aramasından hoşlanmadığım biridir ;)