Gam Nedir? Müzikte Gam

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Gam Nedir? Müzikte Gam

Gam, bir müzik parçasının kuruluş şekline göre (majör, minör) belirli bir kalıpta dizilen notalar topluluğu. Birbirini, azalan ya da artan biçimde belli aralıklarla (yani frekans oranlarıyla) izleyen değişik nota dizileridir.

En çok bilineni, doğal gam da denen sekiz notalı diyatonik gamdır. Bu gamda aralıklar, beş ton (üçü 9/8 aralıklı ton majör, ikisi 10/9 aralıklı ton minör) ve iki yarım tondan (16/15) oluşur. Piyanonun beyaz tuşlarına karşılık düşen diyatonik gam, geleneksel Batı armonisinin 24 tonaliteli majör ve minör gamlarının temelini oluşturur. Diyatonik gamdaki tonların yarım tona bölünmesiyle elde edilen ve notaları arasında sabit bir aralık (2'nin 12'inci kuvvetten köküne eşit, yani yaklaşık 1,06) bulunan kromatik gam, 13 notadan oluşur ve piyano tuşlarının tümüne karşılık düşer. Birer tonla azalan ya da artan altı notalı gamın yanı sıra, piyanonun siyah tuşlarına karşılık düşen (1 ton, 1,5 ton, 1 ton ve 1,5 ton aralıklı) beş notalı pentatonik gam, başlıca gamlardır.

İnici gam'da ses giderek kalınlaşır yani pestleşir. Ama "Çıkıcı Gam"da ses incelir yani tizleşir. Gamın sekizinci notası baştaki notanın tekrarıdır. Batı müziğinde gamın dereceleri özel harflerle okunur.

A=LA B=Sİ C=DO D=RE E=Mİ F=FA G=SOL
Örnek: Majör gam, 2tam/1yarım/3tam/1yarım şeklinde dizilir.
minör=1 tam 1 yarım 2 tam 1 yarım 2 tam
Örnek: C# D# E F F# G# A# B C C#
 

Top