• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Futbol da Torpil Olur mu Demeyin

BIYIKLI

V.I.P
V.I.P
Telefon açıp milli takıma futbolcu öneriyorlar
Usta futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen milli takımlarla ilgili çarpıcı açıklmalar yaptı.

Futbol maçlarını izleyenler üstüne bir de Rıdvan Dilmen yorumu almadan yastığa baş koymaz oldu. Öyle ki gazeteler onun TV yorumunu alıp 'köşe yazısı' havasıyla okuyucularına sunuyor. Teknik direktörlüğünden, at yarışı macerasına, Tanju'dan Hakan Şükür'e çarpıcı açıklamalarıyla Rıdvan Dilmen...

Eski kuşağın anlata anlata bitiremediği Can Bartuları, Metin Oktayları, Yusuf Tunaoğluları varsa, benim kuşağın da Rıdvan Dilmen'i vardır.

Akıl almaz gol ve asistleriyle Şeytan lakabı takılan Rıdvan Dilmen, neredeyse 10-20 metre önüne güya pas diye atılan bir topu son çizgide yakalar Aykut’a, Hasan’a al da at der gibisinden asist yapar ve tribünler ayaklanır! İkramda kusur edip de kendisinin filelere gönderdiği goller ise jenerikliktir. Altay’a attığı o gol hala unutulmuş değildir.

Fenerbahçeli Rıdvan Dilmen tarihe “Beşiktaşlı'' olarak da geçebilirdi; eğer Mehmet Üstünkaya 20 milyon lira bonservisi çok görmeseydi. O parayı Boluspor'a Sarıyer verdi. Boğazın martılarının elinde iyice serpilen Rıdvan Dilmen, tarihe Galatasaraylı olarak da geçebilirdi; Ergun Gürsoy’a verdiği sözü tutabilseydi. Bugün hâlâ Söz vermiştim, gitmeliydim deme yürekliliğini gösterebiliyor; Şeytan..

Yeşil sahaların futbol şeytanı artık beyaz camın bir numaralı futbol yorumcusu. NTV’de buluşuyoruz Rıdvan Dilmen ile. Geniş alanları seven Rıdvan Dilmen’in odasını yadırgıyorum, biraz küçük mü ne! Odada Lig TV sürekli açık. “Hemen hemen haftanın her günü maç var artık. Sıkılmıyor musunuz?'' diyerek söyleşi için ısınma hareketlerine başlıyorum. “Evet. Eskiden İngiltere Süt Kupası maçlarını iple çekerdik. Şimdiyse.. Ama bana futboldan gına gelmez'' diyor Dilmen.

Topu santra çizgisine koyup “Memleket futbolla yatıp kalkıyor ama tribünler boş değil mi'' diyerek başlama vuruşunu yapıyorum. “Çünkü hiç pozitif bir şey konuşamıyoruz. 5-0’lık galibiyetin bile tadını çıkarttırmıyorlar ki'' diyor Rıdvan Dilmen ve topu kapıp geçmişten bir anıyla atağını sonlandırıyor: “Bir Beşiktaş-Galatasaray maçında Simoviç penaltı kurtardı ama ertesi gün ‘Simoviç o penaltıda topu tutmalıydı. Topu kornere attı, tehlike oldu’ diye yazdılar ya.''

Susiç cafe'de oturup bekliyor

Rıdvan Dilmen, teknik direktörlerin kolay harcanmasına tepkili. “Zico, Gerets veya Tigana gitsin dediğin anda kulübün 5 milyon eurosu gidiyor'' diyerek işin maliyetine de dikkat çekiyor. “Başarısız ise ne yapacaksınız?'' diyerek bir kontra top atıyorum Şeytan Rıdvan’ın önüne. Dilmen de “Misal Nejat Biyediç çok iyi hoca. Geçen sene çalıştırdığı Diyarbakır küme düşüyordu. Süper Lig’in bitime birkaç hafta kala 2 Lig’deki Sakaryaspor’a gitti. Ve Sakaryaspor’u birinci lige çıkardı. Yani Biyediç’in bir takımı küme düştü diğeri Süper Lig’e çıktı 1 ay içinde. Bu teknik direktör şimdi başarılı mı başarısız mı'' diyerek 'şeytani' bir sonuç çıkartıyor.

Savunmada kalıyorum. Şeytan yıpratıcı deparlarından birini daha atıyor: “1. Lig’de 10 antrenör dolaşıp duruyor. Saffet Susiç memleketinde cafede oturuyor. ‘Nasılsa biri gelir’ diye bekliyor. Ve ‘tak’ biri geliyor. Susiç biliyor ki Türkiye’de 300 bin doları duruyor. ‘Ben tatilime gideyim. Türkiye’ye gideceğim nasılsa’ diye düşünüyor.''

Kulüplerde rant yükseldi

Rıdvan Dilmen, topu iki sektirdikten sonra bana gollük bir pas atıyor: “Rant yükseldikçe antrenörler hafifliyor. Malatyaspor sezonu Levent Eriş ile açmış, sonra Hikmet Karaman’ı getirmiş. Şimdi ise Hayati Palancı ile devam ediyor. 3 ayda 3 hoca. Kulüplerin eskiden hiç gelirleri yoktu. Şimdi Fenerbahçe iddaadan ne kazanıyorsa Malatyaspor da o kadar kazanıyor. Eskiden bu kaynak yoktu. Bundan 3 yıl önce kulüplerde sık sık kongre oluyordu. Çünkü para yok. Şimdi aynı kulüplere bakın, başkanlar 2 yıldır orada. İddaa çıktığından beri oradalar. Kovsan gitmezler. Niye. Çünkü para geliyor. İşler kötü gidince ‘Ahmet sen git, Mehmet gel’ diyorlar. Çünkü o rant var. Artık eli kendi cebine gitmiyor nasılsa...'' Rıdvan Dilmen bu noktada yeşil sahalarda sıkça yaptığı gibi, 5. vitesteyken ani bir fren sonrası attığı klas bir pas misali bir laf ediyor: “İddaa'dan para gelmeye başladı, kongreler bitti, antrenörler gitti.'' Rıdvan Dilmen 1988-89 sezonunda penaltısız 19 gol atıp 40’a yakın asist yaptı. Fenerbahçe 103 gol ve 93 puanla şampiyon oldu. 103 gollü tarihi şampiyonluğun altında hoca olarak Veselenoviç’in adı yazılıydı. Ama biz onu “Veysel'' olarak çağırıyorduk. Bazıları bu samimiyetin dozajını kaçırıyordu: Güya, özellikle de Kuzey Kıbrıs’taki kamplarda Veysel hoca ve futbolcular oturup “pişti'' oynuyormuş. Rıdvan Dilmen bu ulu orta topa sert giriyor: “Yani Veselonoviç pazar maçtan sonra ‘Beyler siz gezin kumarhaneye gidin' mi diyordu. Bunlar ayıp iftiralar.''

Tepeden tırnağa torpil var

“Bir takımı çalıştırmak için meziyet yeter mi'' diyerek hesapta Şeytan Rıdvan’a çalım atmaya kalkıyorum. Ama o yaptığı hamle ile futbol dünyasında “ne çalımlar atıldığını'' bir güzel ortaya döküyor: “En üstteki yerden en dibe kadar siyasi torpil var. Türkiye’de aklına gelebilecek neresi varsa, milli takımlar da dahil olmak üzere. Milli takımından Şırnak’a kadar siyasi müdahale var. Milletvekili arıyor, bakan arıyor. En az 3-5 tane bakan arıyor. Şu milli takımda alt kadrolar için antrenörlük yapmak için inanılmayacak insanlara gidenler var, inanamayacağın.'' Serbest vuruş kazanan takım futbolcusu rahatlığıyla bir şut çekiyorum: “Fenerbahçeli olan Başbakan Tayip Erdoğan’ın Fenerbahçe’ye bir katkısı var mı?'' “Başbakanımızın Fenerbahçeliliğini Fenerbahçeye avantaj sağlayarak şekilde kullandığını sanmıyorum'' diyerek, benim şutumu önce kornere atıyor Rıdvan Dilmen. Köşe vuruşundan gelen topu ise “Fenerbahçe’nin alışveriş merkezi yapmak istediği bir Kenan Evren Lisesi dosyası var. Kulüp bundan red yanıtı alıyor. Şimdi Başbakan’ın böyle bir şeyi olmuş olsa belki de bunu dikte de edebilir. ‘Ya bunu böyle yapın da’ diyebilir. Ama Fenerbahçe’nin dosyası hâlâ geçmiyor. Gündemde Galatasaray’ın Seyrantepe Projesi var. Nihat Özdemir diyor ki ‘Devlet niye 85 milyon dolar veriyor’. Hani nerede Tayip Erdoğan, Fenerbahçeli değil mi?'' diyerek uzaklaştırıyor Dilmen. Ama bir ara pası vermekten de geri kalmıyor: “Benim futbolculuğumda siyasetin bugünkü kadar etkisi yoktu. Şeytan Rıdvan’ın Aykut'la, Oğuz'la ve diğerleriyle “omuz omuza mücadelesi'' kesik kesik oldu. Tişörtünü sıyırıp omzunu gösteriyor. Koca bir ameliyat izi. Gözümün önüne sahalara bir an an önce dönmek istediği günler gelince içim burkuluyor. “13 ameliyatla dünya rekoru bende'' diyerek duran oyunu başlatıyor tekrar. Ve atağını sürdürüyor: “Allah var yukarıda; ilk 6-7 ameliyat sonrası çok iyi çalıştım. 13. ameliyattan sonra da çok iyi çalıştım. Ama 7-13 arasında hem psikolojik hem de fizik olarak çok yıpranmıştım. Çünkü herkes üzerime geliyordu oyna diye. Doktor 3 ay sonra oynarsın diyordu ben 1 ay sonra oynuyordum. Sahalar da kötüydü o zaman, keçi yürüse menüsküs olurdu. Farklı olan bir şey da ha var: Şimdiki Rıdvan’ın kafası yoktu o zaman.

Korsan köşesi bile çıktı

Futbol maçlarını izleyenler üstüne bir de Rıdvan Dilmen yorumu almadan yastığa baş koymaz oldu. Öyle ki gazeteler onun TV yorumunu alıp “köşe yazısı'' havasıyla okuyucularına sunuyor. Dilmen bu nedenle Milliyet'teki köşesinde “Başka yerde şubemiz yoktur'' diye bir yazı bile yazdı. “Nasıl hazırlanıyorsunuz?'' diyerek Dilmen'den kendisini yorumlamasını istiyorum: “Bu işe Şansal Büyüka ile başladım. ‘Şöyle dur yayında, maç başlayınca 10 dakika yorum yapma’ diyerek öğüt verirdi. Doğruluğunu bugün görüyorum: Yorumcu daha 54. saniyede ‘Evet şu takım iyi başladı maça’ diyor.'' Dilmen, kendi deyimiyle NTV’de bir memur gibi mesai yapıyor: “Her gün saat 9.30’da buraya geliyorum. Sabah Güntekin ile Chelsea’yi konuştuk. Dedi ki Chelsea’nın 2 kalecisi de sakat. Bu bir bilgidir. Fuat Akdağ ile sohbet ediyoruz. ’Acaba Tuncay sakat mı?’ diyorum ve gidip antrenmanı izliyorum. Galatasaray antrenmanına da gidiyorum.''

Terim ile birbirimize kırıldık

Fatih Terim Milli Takım’ın başına geldiğinde Dilmen’i de A Ümit Milli Takım’ın başına geçeğini açıklamıştı. Fakat ekip açıklandığında Dilmen'in adı yoktu. Dilmen, Milliyet’teki köşesinde bu duruma özel hayatına dair bazı dosyaların neden olduğunu yazdı. “Ben olsam Terim'e kırgın olurdum'' diyerek sıkı bir markaj yapıyorum Rıdvan Dilmen’e. “Kırgın değilim. Fatih Hoca ile 15 gün önce görüştüm. Aramıştı görüşelim diye. O bana, ben de ona kırgınlığımızı anlattık. Terim, abi gibi gördüğüm biri. O yüzden üzüldüm. Başka biri olsaydı belki ‘ne yapayım’ der geçerdim. 20 yıldır Terim’in bir kardeşi olarak bu tür davranışlarına üzüldüm. Bunu da kendisine söyledim. Gazetede de yazdım. Belki bu doğru değildi. Fatih Hoca da kendisine ait bir şeyler söyledi. O Allah, Fatih Hoca ve benim aramda. O da bana gazetede yazdığım yazı nedeniyle çok kırıldığını söyledi. Yanaklarımı öptü, ıhlamurumu içti. Hocayla biraz farklı diyalogum var.

At yarışı oynarım kime ne

Rıdvan Dilmen’i bu günlerde Türkiye Jokey Kulübü’nün (TJK) reklamlarında da görüyoruz.

Soruya gerek kalmadan “Niye at yarışı oynamayım. Kimseyi rahatsız etmedim. Para kaybetmişimdir. Çok kaybetmedim Allah korusun. At yarışı olmazsa yaşamayacağım diye bir şey yoktur. 15 yıldır at sahibiyim. Moonlight isimli çok iyi bir annem vardı geçen hafta öldü. Onun yavruları ise koşuyor'' diyerek ayağımdan topu alıyor. “2 yıldır hipodromda hiç yarış seyrettiğimi bilmem. Keşke vaktim olsa. 15 senedir TJK ile ilişkim vardır. Kimseyi ilgilendirmez. Önemli at sahiplerinin yanından üç kişiden geçiyorlar diyerek söyleşimizdeki son düzlüğe giriyor Dilmen.

“At yarışlarında çok para kaybettiniz mi'' sorusunu uzaktan bir şut misali soruyorum. O da bana bir alıntı ile yanıt veriyor: “Fransa’da hipodromda şöyle yazar: Çok oynayıp fakir öleceğine az oyna hep oyna. Sonuçta bunun kötü bir imaj olarak düşünülmesi çok doğru değil.'' “Peki Rıdvan Dilmen yeniden eşofmanları giyecek mi?'' sorusu maçı bitirecek son soru bu olmalı. “Sezon başında 6, sonra da 3 teklif aldım. Ama kafamdaki hedeflere uyan takımlar değildi. Mesela Vestel Manisa şahane bir yer. Ersun’u yemek istiyorum onun için! Gırgır yapıyorum tabii. İnşallah Ersun Hoca için Allah devamını getirir.'' Türkiye futbolu için bu temenniye yürekten “Amin'' diyorum.

Yağmur yağdı üzüldüm

Maçları izlerken ah ben olsam duygusu hep oluyor. Karayolları’nın çim sahasında maç yapıyoruz. Bugün yağmurdan dolayı maç iptal edildi, çok üzüldüm. Gerçi şimdi top oynayınca para vermiyorlar. Eskiden veriyorlardı!

NTV’de çok mutluyum

Parayla hayatta işim olmaz. NTV’nin 2 katını verseler gitmem çünkü burada mutluyum. Yorumculuktan iyi para kazanıyorum. NTV’de beni çok mutlu ettiler. Cem Aydın ile yeni sözleşmeyi 15 saniyede imzaladım.

Maçı satan her şeyini satar

Teşvik primleri çok olmuştur. Ama ben para karşılığında maç satıldığına kesin ve kesin inanmıyorum. Parayla maç satan oyuncu her türlü şeyini satar. İtalya'dan sonra artık hiçbir yönetici, aracı gidip de teşvik veremez.

Süper başarı gösterdim

5 kulüpte çalıştım 4’ünde süper başarı gösterdim. Vanspor’u 1. lige çıkardım. Karşıyaka’yı 18'cilikten potaya soktum. Altay’da 8 maçın 7 sini kazandın. Diyarbakır'daki malum olaylardan çıkamadık. Adanaspor'la Türkiye kupasında yarı final oynayan nadir takımlardan olduk.

Karşıyaka’ya benim için özel

Karşıyaka’ya özel bir sevgim var. Potansiyeli olan bir kulüp istiyorum. Karşıyaka’nın da bu anlamda çok ciddi bir potansiyeli var. Yaşar Grubu destekliyor. Öyle bir takımı alıp UEFA’ya götürmek istiyorum.

Sinan Engin tarzı olmaz

Sinan Engin tarzı menajerlik Türkiye’de doğru değil. Ben şimdi Zico’ya Tümer ile başla, Tuncay’la başla mı diyeceğim. Bana menajer gelecek diyecek ki ya Rıdvan hoca şunu değil de bunu oynat, defol git yanımdan derim.

Hakan Şükür olayı siyasi değil

Hakan Şükür’ün siyasi veya dış etkenlerden kaynaklanan bir sorunu yok. Ersun Yanal önce oynattı sonra oynatmadı. Fatih Terim oynatmaya başladı belki yarın da oynatmayacak. Ben perde arkasında başka bir şey aramıyorum.

İddaa tahminlerini sallamıyorum

İddaa yorumlarını sallamıyorum. Son 11 günde 31 maçın 27'sini tutturmuşum. Tahminlerin hepsi çalışarak verilmiş şeyler. Tanımadığım takımları yazmıyorum. Diğer iddaacılara pek bakmıyorum.

Tanju’yu kandırdılar

Ticarete atılıp da başarılı olan çok az futbolcu var. Tanju otel işine de girdi. Çok ciddi yara aldı. Beni de kandırdıkları gibi onu da kandırdılar. Ticaret micaretle hiç uğraşmıyorum. Futboldan ekmek yiyoruz o yüzden de bana ticaret micaret demeyin.

Zico hata değildi

Zico baştan belli olan bir hata değildi. Zico gibi bir insan hakkında böyle kesin yargılarda bulunmak doğru olmaz. Ben de olsaydım Zico ile başlayabilirdim. Geçen sene Gerets için de 10. haftada patlar dediler.

Saffet yalnız bırakıldı

Aziz Yıldırım, İstanbulspor’u almak için bir ara niyetlendi ama dedikodusu, şaibesi olur diye düşündü ve vazgeçti. Ama kulübü alan Saffet Sancaklı sponsor ve reklam bulma konusunda biraz yalnız kaldı. Zorluklar içinde yürütüyor.

Milliyet