• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Fransızca Selamlaşma ve Tanışma

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Öncelikle dil hakkında ufak bir bilgilendirme yapalım. Fransızların dilinde r harfi genelde gırtlaktan ğ olarak çıkıyor. Yan yana çok fazla harf varken oradaki harf topluluğunu tek bir harf olarak telaffuz edebiliyorlar. Yazılışlarıyla okunuşu oldukça farklı diyebiliriz. Bu sebeple iyi konuşabilmek adına bol bol dinleme yapmalı ve telaffuzlarını öğrenmeliyiz.

Eskiden Fransızca dünyada İngilizce konumundaymış. Bizim de tarihimizde Fransızlara karşı hayranlık beslediğimiz dönemlerimiz olmuş. Sadece Arapça’dan, Farsça’dan kelimeler almamış Fransızca’dan da çok fazla kelime almışız. Fransızca ve İngilizce aynı dil ailesinde (Hint-Avrupa) bulundukları için İngilizce kelimelerle de çok fazla benzerlikleri var. Ayrıca kelimelerin dişilik ve erilliği var fakat Almancadaki kadar zor değil. Bu saydığım sebepler doğrultusunda Fransızca öğrenmek zor mu? Bence değil. İngilizce bilen bir Türk için (Türkçe bildiğini varsayıyorum) telaffuzu hallettikten sonra Fransızca öğrenmek hiç zor değil. İngilizce bilmeyen bir Türk için de zor değil. İngilizce bilenler kelime açısından tabii ki daha rahat edecekler.

• -Bienvenue! (Hoş geldin!)
  • -Bonjour! (Bonjuğ (gırtlaktan çıkıyor) Merhaba!)
  • -Salut! (Salü, Merhaba!)
  • -Comment vous vous appelez? (Komman vu vu zapöle, Adınız )
  • -Comment tu t’appelles? (Komman tu tapel, yine adını sormak için kullanıyoruz. )
  • +Je m’appelle Sema. (Jö mapel, Adım Sema)
  • -Enchanté(e) (Enşante, Memnun oldum. Sonundaki parantez içindeki e dişillik erillik(feminen maskülen) için kullanılıyor. Yani eğer memnun oldum diyen kişi erkekse Enchanté diyor, kadınsa Enchantée diyor. Okunuşta farkı yok yazarken bu şekilde yazılıyor. )
  • -Comment allez-vous? (Komman talevuu gibi okunuyor, sonda Liaison (ulama) var t ile a birleşip talevuu oluyor, Nasılsınız? demek, tanımadıklarımıza büyüklere, saygılı ifade)
  • -Comment vas-tu? (Komman va tü? Nasılsın? Normal arkadaşlarımıza deriz, iş yerindeki gibi. Resmi ile samimi arasında bir yerde. )
  • -Comment ça va? (Komman sa va?Nasıl gidiyor? Bunu samimi arkadaşlarımıza kullanırız. )
  • -Quoi de neuf? (Naber?)
  • +Je vais bien. (Jö va bian, iyiyim, resmi.)
  • +Bien, merci.(Bian, meğsi. iyiyim sağolun.)
  • +Ça va. (Sa va diye okunur, İyiyim)
  • +Ça va bien. (Sa va bian, İyi gidiyor,iyiyim)
  • +Ça va mal. (Sa va mâl, kötü gidiyor, iyi değilim)
  • +Comme çi comme ça. (Kom si, kom sa. Eh işte, idare eder.)
Ayrıca vurgu yaparak da konuşulabilir. Yani şu şekilde bir konuşma olabilir:

• -Ça va?
  • +Ça va.
Bunların sonuna Et vous? (E vu?) getirerek ya siz diye sorabiliriz. Örnek diyalog:

• -Comment allez-vous?
  • +Je vais bien, merci. Et vous?
  • -Bien, merci.
Daha samimi bir konuşma örneği:

• +Bonjour! Comment vas-tu?
  • – Je vais bien, merci. Et toi? (Ya sen?)
  • +Bien, merci.