• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

8. Sınıf Fraktallar, Soru Çözümleri - Çalışma Kitabı

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
8. Sınıf, Öğrenci çalışma kitabı, sayfa 5, 6, 7, 8. sayfalardaki Fraktallar konulu sorular ve cevapları.

Fraktallar

1-) Aşağıda verilen örüntünün kuralını belirleyerek 4. adımdaki şekli çiziniz.

Çözüm:
YWaHMCL.png

2-) Aşağıda verilen örüntüyü iki adım daha ilerletiniz.

Çözüm:
IOS2lCn.png

3-) Aşağıdaki örüntünün kuralını bularak örüntünün bir sonraki adımını çiziniz.

Çözüm:
Şekil 3. adımda saat yönünde 90° dönme 3. adımda yansıması alınmıştır. Kural: 90° döndürme sonra yansımadır.
mudR7ih.png

4-) Aşağıdaki örüntüyü bir adım daha devam ettirerek örüntünün fraktal olup olmadığını belirleyiniz.

Çözüm:
fhuajZ7.png

5-) Aşağıdaki örüntüyü bir adım daha devam ettirerek oluşan şeklin fraktal olup olmadığını belirleyiniz.

Çözüm: Fraktal
PJp1YEi.png

6-) Aşağıda verilen örüntüyü bir adım daha devam ettirerek fraktal olup olmadığını belirleyiniz.

Çözüm:
Fraktal
PJp1YEi.png

7-) Aşağıda verilen şekillerden hangisi fraktaldır?

Çözüm:
sEcnCol.png

8-) Aşağıda verilen örüntünün kuralını bularak 5. adımını çiziniz. Örüntünün bir fraktal olup olmadığını belirleyiniz.

Çözüm: Fraktal
bBCRWVq.png

9-)
Aşağıdaki örüntülerden fraktal olanları belirleyiniz.

Çözüm: a ve c seçenekleri
dzufBaa.png

10-) Aşağıda verilen şekillerden hangisi fraktal olan bir örüntünün adımlarından biri olabilir?

Çözüm:

nJasNxb.png

11-) Aşağıda ilk iki adımı verilen fraktalın 3. adımını çiziniz.

Çözüm:
ZJQ75U2.png

12-) Yandaki çokgen modellerinin eş veya benzerlerini kullanarak;

a) Fraktal olan bir örüntü, ö,v,c,i
b) Fraktal olmayan bir örüntü oluşturunuz. ö,v,c,i

Çözüm:
n2LaWbr.png

13-) Aşağıda ilk iki adımı verilen fraktalın 5. adımında oluşan şeklini ve fraktalda elde ettiğiniz en küçük şeklin alanını bulunuz.

Çözüm: 5. adımda oluşan karenin alanı: 2 . 2 = 4br kare
2X3f7ca.png

14-)
Birbirine eş üçgenlerle oluşturulmuş yandaki örüntüde 13. sırada topla kaç tane nokta olması gerektiğini bulunuz.

Çözüm: 50
hXeuzuU.png

15-)
Q8erjRa.png

a) Yukarıda verilen örüntünün fraktal olup olmadığını belirleyiniz. Fraktal
b) 7. adımda oluşacak en dışta kalan çemberin çevre uzunluğunu bulunuz (pi’yi 3 alınız). Ç=384 br