Fotoğraflarla Sakarya Savaşı

Sevgi.2

Aktif
yine çok güzel bir çalışma ve ardından çok güzel bir yazı.
Tarihini yanlış hatırlamıyorsam 2004 yılında Çanakkaleye gittim.Ben,Şehitliklerin yolları üzerinde bırakın yürümeyi nefes almaya utanırken,etraftaki bira kutularını gördüğümde gözlerime inanamadım.Bir vatanın binlerce evladı her adımınızın altında yatarken siz üzerlerinde içki içerek alem yapıyorsunuz. İçecekseniz için tabiki o size kalmış ama yapmayın bunu şehitliklerde yapmayın.Din için,namus için,vatan için,bağımsızlık için hem de kendilerinden sonrakiler için (çünkü kendilerinin yaşam ümidi yoktu zaten) can verdiler ve sanırım bir saygıyı hak ediyorlar.O duygularla oradan ayrıldığımda günlerce içim sızladı. Geçen yıl da İnönü zaferlerinin yaşandığı toprakları gezdim.Yine şunu söylemekten kendimi alamadım.Allahın İngilizi,Fransızı başka ülkedeki cesedi için lüks denecek abideler yaptırıyor.(ceset diyorum ,işgal için geldiklerinden dolayı) Biz vatanımızı koruyan,bu günümüzü borçlu olduğumuz insanlar için harap halde topraklar ayırıyoruz.Saygı yok çünkü minnet duygusu yok.Ölmüşse ölmüş diyoruz.Oysa bir can o kadar tatlı ki !Bu gün oğulları askere gitmesin diyen pek çok bilinçsiz, sahte raporlar düzenletiyor.O evlatlar evlat değil miydi? o analar evlatlarını sokakta mı bulmuştu?O eşler belki de görücü usulü evlendi ama eşlerini hiç mi sevmemişlerdi.

Lütfen,Allah aşkına artık bilinçlenelim.Bu vatan o kadar zor kurtarıldı ki hayali bile bize imkansız.Türk filmi gibi izlesek bile amma da abartılmış deriz bazı şeylere.Ama o kadar gerçek ki?!..
Lütfen,klişeleşmiş sözlerle vatanımız sevmeyelim.Gerçekten sevelim.Okurken,çalışırken,sohbet ederken konumuz vatan olsun,bayrak olsun,üzerimize oynanan oyunlar olsun.Bırakalım "aslında bize anlatıldığı gibi değilmiş." "aslında o şöyleymiş,böyleymiş" "aslında o savaşmamış...."tarzı içi boş sohbetleri. Biz elden gitmekte olan geleceğimizi düşünüp çareler üretelim.Kimliksiz,kişiliksizevlatlar yetiştirmemek için mücadele verelim.Gerisi kolay.
 

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
IMG_20220321_130109.jpg


IMG_20220321_125907.jpg


IMG_20220321_130004.jpg


IMG_20220321_130149.jpg
 
Top