Fotoğraflarla Çin'de Yaşayan Ayakları Bağlanmış Son Kadınlar

Asi Kız

Beşiktaş -asi ama bir o kadar da polyanna
Özel üye
Çin'de tahmini olarak onuncu yüzyıldan yirminci yüzyıla kadar süre gelen bir gelenek(!) var. Küçük ayaklı kadınların daha çekici göründüğü kabulüyle kadınların küçük yaşta ayaklarının deforme edilmesi üzerine kurulu olan bu geleneğin aslında bir işkence yöntemi olduğunu söylemeden geçemeyiz. İşte tüm yönleriyle ayak bağlama geleneği (lotus ayak) ve buna maruz kalmış son kadınlar!

Ayak bağlama nedir?

Ayak bağlama nedir?

Ayak bağlama ya da lotus ayak geleneği küçük yaşta kız çocuklarının ayak kemiklerini kırarak çok ufak boyutta ayakkabılara sokmak ve ayak büyümesini engellemek amacıyla yapılan bir uygulamaya dayanıyor.

Ne zaman başladı?

Ne zaman başladı?

Bu geleneğin Çin'de onuncu yüzyıldaki Beş Hanedan On Krallık döneminde başladığı tahmin ediliyor. İlk başta üst sınıfların statü göstermek için uyguladığı bu gelenek zamanla alt sınıflara da yayılıyor ve bir güzellik sembolü olarak yirminci yüzyıla kadar kullanılmaya devam ediyor.

19. yüzyıl 'Lotus' ayakkabısı. Ayak bağlama kadınların ayaklarının 8 cm'de kalmasına sebep oldu.'

Ne zaman ortadan kalktı?

Ne zaman ortadan kalktı?

Yirminci yüzyılda ayak bağlamaya karşı kadınların yürüttüğü kampanyalar ve sosyal hayatın değişmesi sonucunda ayak bağlama yavaş yavaş ortadan kalkıyor. 1912 yılında da yasaklanıyor. Tabii el altından bunu sürdüren aileler de görülüyor.

Fotoğraflarla Çin'de Yaşayan, Ayakları Bağlanmış Son Kadınlar

Çin'de tahmini olarak onuncu yüzyıldan yirminci yüzyıla kadar süre gelen bir gelenek(!) var. Küçük ayaklı kadınların daha çekici göründüğü kabulüyle kadınların küçük yaşta ayaklarının deforme edilmesi üzerine kurulu olan bu geleneğin aslında bir işkence yöntemi olduğunu söylemeden geçemeyiz. İşte tüm yönleriyle ayak bağlama geleneği (lotus ayak) ve buna maruz kalmış son kadınlar!

Bu geleneğin Çin'de onuncu yüzyıldaki Beş Hanedan On Krallık döneminde başladığı tahmin ediliyor. İlk başta üst sınıfların statü göstermek için uyguladığı bu gelenek zamanla alt sınıflara da yayılıyor ve bir güzellik sembolü olarak yirminci yüzyıla kadar kullanılmaya devam ediyor.
19. yüzyıl 'Lotus' ayakkabısı. Ayak bağlama kadınların ayaklarının 8 cm'de kalmasına sebep oldu.'

Ne zaman ortadan kalktı?

Ne zaman ortadan kalktı?

Yirminci yüzyılda ayak bağlamaya karşı kadınların yürüttüğü kampanyalar ve sosyal hayatın değişmesi sonucunda ayak bağlama yavaş yavaş ortadan kalkıyor. 1912 yılında da yasaklanıyor. Tabii el altından bunu sürdüren aileler de görülüyor.

İngiliz fotoğrafçı Jo Farrell Ölmekte olan ayak bağlama geleneğini Çin'in en yaşlı kadınlarıyla yakın zamanda fotoğrafladı.

İngiliz fotoğrafçı Jo Farrell Ölmekte olan ayak bağlama geleneğini Çin'in en yaşlı kadınlarıyla yakın zamanda fotoğrafladı.

Ayak bağlama geleneği ayak gelişmeden evvel 4 ila 9 yaş arasında yapılıyor.

Sıcak otlar ve hayvan kanında ayaklar bekletildikten sonra, parmaklar topuğa doğru bükülüyor ve bandajlarla sıkıca sarılıyor.

Sıcak otlar ve hayvan kanında ayaklar bekletildikten sonra, parmaklar topuğa doğru bükülüyor ve bandajlarla sıkıca sarılıyor.

Bu işlem defalarca tekrarlanıyor ve ayak kemikleri bu süreçte defalarca kırılıyor.

Bu geleneğin üst sınıf dansçılarda ortaya çıktığı düşünülüyor.

Bu geleneğin üst sınıf dansçılarda ortaya çıktığı düşünülüyor.

Bu fotoğraf çekildiği sırada Zhang Yun Ying 77 yaşındaymış.

Yürüme yetileri kaybolması bir refah simgesine dönüşüyor - Çünkü üst sınıfların yürümeye ya da çalışmaya ihtiyaçları yok.

Yürüme yetileri kaybolması bir refah simgesine dönüşüyor - Çünkü üst sınıfların yürümeye ya da çalışmaya ihtiyaçları yok.

Bu arada 1600'lerden bu yana bu geleneği yasaklamak amacıyla pek çok hamle yapılıyor.

Buzzfeed'e röportaj veren Farrell "İş arkadaşlarıma yaşayan bir ayak bağlama mağduru kadın tanıyıp tanımadıklarını sordum, hepsi bunun çok uzak bir ihtimal olduğunu söyledi" diyor

Buzzfeed'e röportaj veren Farrell İş arkadaşlarıma yaşayan bir ayak bağlama mağduru kadın tanıyıp tanımadıklarını sordum, hepsi bunun çok uzak bir ihtimal olduğunu söyledi diyor

Her fırsatta insanlara yaşlı bir kadın tanıyıp tanımadıklarını sordum. Sonunda konuşmayı duyan bir sürücü büyükannesinin lotus ayak olduğunu söyledi. Hemen Shandong bölgesinde ücra bir köyde yaşayan büyükannesiyle (Zhang Yun Ying, resimdeki kadın) bir görüşme ayarladım.'

"Birkaç arkadaşında da lotus ayak varmış ancak onlar projeye katılmayı reddettiler"

Birkaç arkadaşında da lotus ayak varmış ancak onlar projeye katılmayı reddettiler

'Bende onların karpuz yerken ve muhabbet ederken çekilmiş bir fotoğrafı vardı. 2006'da Londra'daki Hoopers Galerisi'nde sergimle çakışacak şekilde, sergi kataloğunda bu fotoğrafları yayınlamıştım.

Her kadına kataloğun bir kopyasını yolladım. Ve 2007'de Shandong bölgesine döndüğümde, hepsi diğer kitapta yer almak istediklerini söylediler.'

"Çevirmenimin büyük annesinin de (Su Xi Rong, resimdeki kadın) lotus ayakları vardı ve 60km uzakta yaşıyordu. Böylece evine gittim ve o da projenin bir parçası olmayı kabul etti."

Çevirmenimin büyük annesinin de (Su Xi Rong, resimdeki kadın) lotus ayakları vardı ve 60km uzakta yaşıyordu. Böylece evine gittim ve o da projenin bir parçası olmayı kabul etti.

Su Xi Rong 75 yaşında

Yaşlı bir kadının önünden geçerken söyledikleri sayesinde diğer kadınlara ulaştım."

Yaşlı bir kadının önünden geçerken söyledikleri sayesinde diğer kadınlara ulaştım.