• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Forumda Türkçe Kullanımı

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Forumda insanlar özveri ve kişisel kararları ile karşılık beklemeden paylaşımda buluyorlar. Ancak Türkçe kullanımı konusunda bazı yanlış anlamaları da düzeltmek istiyorum.

Bahsi geçen konu Türkçe kurallarına harfiyyen uymak değil, bilinçli şekilde Türkçe sözcükleri değiştirerek kullanmaktır. Bahsedilen şey imla kuralları değildir. Nette buna dikkat etmeyen forumlar da var. Elbetteki hepimizin yanlışları olacak, oluyor da. Bu, yazım sırasında yaptığımız bilinçdışı hataları kapsamıyor.

Forumda katılım yapan üyelerden sadece bu konuda ısrarcı davrananlar uyarılmıştır. Bu güne değin sanırım uyarı alanların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordur. Sonuç itibari ile burda bulunanlar kurallarla boğuşmak değil, bir anlamda günün stresini atmak, deşarj olmak ve kendini rahat hissettiği bir ortamda bulmak için geliyor. Foruma gelen ve paylaşım yapan her üyemiz burada aile sıcaklığı ile karşılanır ve saygı gösterilir.

Elbetteki geyik muhabbeti dediğimiz muhabbetler de olacak. Tek istediğimiz bunu Türkçeyi katletmeden yapmak ve konu çerçevesinin dışına çıkmamak. (Eğlence bölümünde kriter yok) Aslında neyin doğru neyin yanlış olduğunu kurallar olmadan da hepimiz biliyoruz. Forumu genel olarak inceleyen biri bunu daha ilk bakışta anlayabilir.

Lütfen MSN / Chat Türkçesi diye lanse edilen ne olduğu belli olmayan dili kullanmayalım.

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Aslinda Sevgili Yorumsuz bunu kac defa bir uyari olarak yada öz elestiri olarak ekledik. Buna benzer konular ama masesef hala önemsemiyenler var. Yorum yazarken yada paylasimlarda daha dikkatli olak hepimiz icin cok güzel olur

Paylasim icin cok cok tesekkürler

biz

Aktif
Evet forumun bu anlayışını herzaman takdir ettim ve de takdir ediyorum. Hatta mesajlarıma dikkat ederseniz imla kurallarına ve noktalama işaretlerine dahi dikkat etmeye çalışıyorum. Güzel dilimizi anlaşılmaz hale getirmek isteyenlere fırsat verilmemesli msn de yazarken dahi anlamsız kısaltmaları kullanmam

biz

Aktif
fakat on parmak yazdığım için bazen harf atlamaları yada yer değiştirmeleri yapa biliyorum bunun içinde kusura bakmayın yukardaki mesajda verilmemeli olması gerekirken verilmemesli olarak çıkmış

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bu konuyu bir kez daha üste taşıyorum dikkati çekmesi açısından arkadaşlar. Lütfen Eğlence bölümü dışında kalan tüm bölümlerde güzel Türkçemize gereken özeni gösterelim. Eğlence bölümünde (oyun, fıkra, komi yazı, resim bölümlerinde) ise üyelerimiz istedikleri şekilde yazabilirler...

Tekrarlıyorum. Bundan kasıt, yazarken yapılan hatalar değildir. Sadece bilinçli şekilde kısaltılan sözcükler ve Türkçe karakterler yerine gereksiz ingilizce karakterlerin kullanılmasıdır. Örn: v=w, g=q, tmm vs gibi...

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Forumda Türkçe kullanımı konusundaki hassasiyetimizi her fırsatta belirttik. Çeşitli bölümlerde bu konu ile oldukça fazla sayıda mesaj var.

Kastedilen dilbilgisi kurallarının harfiyyen uygulanması değil, bilinçli şekilde Türkçenin katline yöneliktir. Elbette kimseden Türkçeyi mükemmel kullanmasını veya imla kurallarına uymasını bekleyemeyiz. Özellikle vurguluyorum bilinçli yapılan Türkçe katliamıdır konu.

Konuya ek olarak şunu da belirtmek istiyorum. Eğlence bölümünde herhangi bir kriter yok istediğiniz gibi yazabilir, istediğiniz gibi eğlenebilirsiniz. Ancak bu bölüm dışında lütfen hassas olalım.

Türkçe karakterler yerine gereksiz ingilizce karakterlerin kullanılmasıdır. Örn: v=w, g=q, tmm vs gibi...
Son günlerde bazı bölümlerde sözcük içerisinde büyük-küçük harflerin karışık olarak kullanıldığını görüyorum. Lütfen bu kurala da dikkat edelim.

Bu kuralları forumun açılışından itibaren uyguluyoruz arkadaşlar o yüzden yeni alınmış bir karar gibi gelmesin kimseye. Bu konudaki ısrara devam edenler için öncelikle günlük yasaklama cezaları gelebilir.

Eğlence bölümünde ise herhangi bir kuralımız olmadığını tekrarlıyorum.

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
Eglencede olsa her hangi bir konu paylasim yeride olsa Türkceyi ne kadar özen gösterek yazarsak bizim kendi karimiza diye düsünüyorum. Burda her paylastigimiz her yazdigimiz okudugumuzdan bir ders cikariyorsak Türkcemizide güzel ve düzgün bir sekilde yazarak burdan hitap edersek zararimiz degil karimiz olacaktir burda kimimiz evli kimimiz bekar ama ileriyide düsünürsek biz burda ne kadar dikkat edersek ilerde cocuklarimizada ayni sekilde düzgün Türkce yazmayi ögretecegiz ama burda dikkat etmeyip bastan savma bir türkce kullanirsak ayni sekilde cocuklarimizda bizden ders alicaktir.Benimde cok dikkatimi cekiyor üneversiteye gidiyor ve yazdigi türkceye bakinca sasirip kaliyorum dogrusu acap diyorum bunlar okumuyorda okuma yazmayi sonradan kulaktan duyma ögrenip burdami deneme yapiyorlar cogu zaman merak ediyorum?
Burda Bayagi bir ögretmenlerimiz ve saygi deger sairlerimiz var özel bir konu acipta Türkce yazma dersimi verilse diye kafamdan geciyor Türkceyi bozuk bilinci bir sekilde yazanlar icin :))

Gizemli Cadi

Forum Gururu
Gerçekten bu konuda Yeşim e sonuna kadar katılıyorum..Bazen öyle mesajlar oluyor ki acaba ben Türkçe mi bilmiyorum diyorum..Yazılan mesajı iki üç defa okuduktan sonra anca benim anladığım gerçek Türkçeye çevirebiliyorum..Bu şey gibi oluyor sanki:Sadece örnek:YES Bende Türkçenin Bozulmasına karşıyım gibi bir şey çıkıyor ortaya.....

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Mükemmeliyetçi değiliz arkadaşlar. Sadece istediğimiz;
  • Türkçemizi bilinçli şekilde katletmeyelim.
  • Anlamsız şekilde Türkçede yer almayan karakter ya da harfleri kelimelerin arasına sıkıştırmayalım.
  • Msn/Chat Türkçesini foruma taşımayalım.
Unutmayalım ki bir milleti tarih sahnesinden yok etmek için dilini yok etmek ve birbiri ile iletişim kuramayan bir toplum yaratmak yeterlidir. Millet olmanın temel unsurunun Dil Birliği olduğunu hepimiz biliyoruz. O halde neden dilimize bu kasıt. Hem de kendi elimizle.

Yaşadığım yer turistik bir bölge ve inanın arkadaşlar Almanların hemen hepsi İngilizce bilmelerine rağmen asla konuşmuyorlar ve bunu dillerini korumak/yaymak adına yapıyorlar.

yesim434

AdminE
Bu Ayın Lideri
Evet bunu cok yapiyorlar ve birde burda okulda 2 ci siniftan itibaren 3,4 tane yabanci dil ögren miye basliyorlar ve birde bunlarin hepsi degil ama bazilari gercekten insan gurur duyuyor bizler Bildigimiz halde Türkcemizi katlediyoruz onlar nasil özen gösteriyor sasirirsiniz yanlis olarak algiliyorlrsa israr la sorup düzgun ve dogru nasil diye ögrenme cabasindalar , bizler yokmuyuz bir Alman bir fransiz bir ingiliz ler kadar dilimizi güzel bir sekilde okuyup yazacak konusacak kadar? Bizim konustugumuz Dil gercekten Dünyada birinci ve En güzel olani ama malesefki kiymet bilmiyoruz :(

örnek asagida sizce hangi daha guzel ? Türkcemi almancami ?

(O) Sorsun
Er,sie, es soll fragen

(Biz) gidelim
Gehen wir! Lasst uns gehen

Bizim dilimiz okdar güzel ve öz