Filtreli İnterneti Kim Test Ediyor?

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, İki Gün Önce Başlayan Test Sürecinin Aboneleri Doğrudan İlgilendiren Bir Süreç Olmadığını, Hizmeti Sağlayacak Şirketlerin Kendilerini Kontrol Edeceklerini Ve Bu Hizmetin 22 Kasım’dan İtibaren İsteyen Abonelere Sunulacağını Belirtti.
Bu hizmetin sansür olmadığını vurgulayan Acarer, “Size bir tercih sunuluyor -kaldı ki bu talep, internet kullanıcılarından geldi bize- 28 Temmuz 2010'da Tüketici Hakları Yönetmeliği'nde de bu belirtiliyor. Bu yönetmelikte 'isteyen internet kullanıcıları, ücretsiz olarak güvenli internet hakkına sahiptir' ifadesi yer aldı. 'İsteyen' lafı tercihtir, tamamen seçime tabi bir şey.”dedi. “Siz güvenli internet profilini tercih etseniz dahi ben bunun çok fazla kullanıcı tarafından tercih edileceğine inanıyorum- günün değişik zamanlarında değişik profillerini seçebileceksiniz. Güvenli internet profilinin tamamından çıkabilirsiniz, kullanıcı alıp hiç kullanmayabilir” diyerek sözlerini sürdürdü.

Sansür Mü Değil Mi?


1314272038_internet.jpg


İnternet kullanıcılarına, talep etmeleri halinde bu hizmet için ad ve şifre verileceğini belirten Acarer, şöyle devam etti: “Herkesi içermeyen, tamamen tercihe bağlı bir şey sansür olarak, sansür kelimesiyle ilişkilendiriliyorsa, Türkçe anlamlar konusunda oturup düşünülmesi lazım.”Sürece eleştirel yaklaşanları da unutmayan Acarer, "Bu kadar eleştiri yapanlar 22 Kasım'da ne diyecekler merak ediyorum. Bunun böyle olmadığı çok açık biçimde ortada. Bizim aldığımız kararlardan da bu çok açık görülüyor. Uygulama başladığı zaman ne diyecekler çok merak ediyorum ama 'pardon' demek de bir meziyettir” diye konuştu.

“Test Sürecine Vatandaş Dahil Olmayacak”

İnternet kafelerin ve toplu internet sağlayıcıların bu hizmetin kapsamında yer almadığını vurgulayan Acarer, “Test sürecine vatandaşlar dahil olmayacak. Sadece servis sağlayıcıların kendi sistemlerini kontrol etmek için istedikleri bir süreç” dedi.
Acarer, servis sağlayıcıların 3 aylık test sürecinde teknik olarak değişiklik talepleri olması halinde bunların da gerçekleştirileceğini belirterek, “Şu ana kadar servis sağlayıcılarla 20'den çok görüşme yaptık. Bu testin amacı o. Bakarız değerlendiririz” diye konuştu.

"80 Bin Tane Yazıdan Biri"

İnternet sitelerine erişimin bazı kelimeler üzerinden yapılacağı iddiasına ilişkin de Acarer, şunları söyledi: “O, bizim servis sağlayıcılara gönderdiğimiz 80 bin tane yazıdan bir tanesiydi. 'Yanlış anlaşılmalara yol açan bazı ifadeler var' deniliyor. Bir kere yazının sonu 'bilginize' diye bitiyorsa buradan zorunluluk çıkartır mısınız? Ben size bir bilgilendirme yapıyorum. Biz sürekli böyle yazılar gönderiyoruz. 'Bilginize' kelimesinden 'kapatılacaksınız' diye anlamlar mı çıkar? Ben gerçekten Türkçemden şüphe etmeye başladım.”

Acarer sözlerine şu şekilde devam etti. “O kelimeler denildiğinde engellenen bir site söylesinler. 'Şu site, sırf şu isimden dolayı engellendi' denilsin. Biz 'mevzuata göre sıkıntı arz eden şeyler şu kelimelerin altında toplanıyor, bilginize' şeklinde yazıyoruz. 'İster dikkat edin, ister dikkat etmeyin' anlamı çıkar bundan.”


"Limit Aşımının Önüne Geçilecek"

Acarer, Güvenli İnternet Hizmeti Çalışma Kurulu'nun profillere yönelik erişimi engellenen internet sitesi listelerini belirleyeceğini bildirerek, “Bu hizmetten çok sayıda kullanıcı yararlanacak. İnternet kullanım oranı artacak. Aileler özellikle belli yaşta çocukları olanlar belli metotlar geliştiriyorlar güvenliğe almak için. Bilgisayarı saklıyor, kilitliyor. Bu bir yöntem değil, internet kullanımını da azaltıyor. Ancak bu hizmet, kullanımı artıracaktır. Tercih edecek sayısı bana göre çok olacaktır. Çünkü (ben şifremi aldım, sonra da vazgeçtim kullanmıyorum, sonra canım istedi tekrar girdim).”

Bu hizmetin internet kullanıcılarının limit aşımı sorununa da çözüm getireceğini ifade eden Acarer, “Limit aşımı niye olur? Film ve videolar indiriliyor. Aile ve kullanıcı kendini o bakımdan da garantide görecek. Böyle endişeler de var. Bu nedenle bir takım kısıtlamalara gidiliyor. Böyle modemi söküp götürenler de var. Tamamen kullanıcı tercihine bağlı. İsteyen istediği zaman kullanacak, isteyen istediği profilleri seçecek. O nedenle ben yoğun bir şekilde kullanılacağını düşünüyorum”diye konuştu.
 
Top