Fender Telecaster

BeReNN

Alyam?
Özel üye
Fender'in 1950'lerden itibaren ürettiği gitar.Özel manyetik ve köprü tasarımı sayesinde kendine özgü bir tonu vardır.Pink Floyd'un eski gitaristi Syd Barrett gibi klasikleşmiş isimler tarafından kullanılmış olması ismine ayrı bir prestij kazandırmıştır.Diğer bir Fender modeli olan Stratocaster'ın aksine köprüsü geleneksel olarak sabit köprü biçimindedir bu yüzden Stratocaster'da bulunan tremolo(telleri gevşeterek sesi kalınlaştıran kol) kolu bu gitarda yoktur...
289px-Telecaster50th.jpg

İlk yapıldığında ismi broadcaster'dır daha sonra bir firma ile yaşanan sorunlardan dolılayı belli bir müddet sapında sadece Fender yazısı ile piyasaya sürülmüştür (Bunlara nocaster denmektedir.) daha sonradan telecaster olarak devam etmiştir... Aşağı yukarı aynı yıllarda piyasaya sürülen Gibson Les Paul üzerindeki PAF manyetikleri, televizyonlarda spot ışıkları altında dip gürültüsüne sebep olmaktaydı. Sap manyetiği bu durumun önüne geçmek için tasarlanmıştır. Tasarlanma amacı televizyon programlarında da çalınabilecek bir gitar üretmektir.

En klasikleşmiş modeli 52 telecaster dır.

Telecaster modeli için 1972 bir dönüm noktası özelliği taşımaktadır 72 yılında sap manyetiği humbuckerla değiştirilmiş olan bir model,thinline(ses deliği bulunan)2 model ve sap ve köprü manyetikleri humbuckerlarla değiştirilmiş olan bir model piyasaya sürülmüştür.Şu an bu modellerin yeni üretimleri de Classic serisi dahilinde Ensenada Meksika fabrikasında Reissue olarak yapılmaktadır.Adları yukarda bahsedilen sıraya göre.

1.modelin adı Fender Telecaster Custom 2.modelin adı Fender Thinline Telecaster(69 ve 72) 3.modelin adı Fender Telecaster Deluxe.

Muhteşem bir ritm gitarı olmakla beraber caz ve blues için çok iyi solo gitarıdır
 
Benzer Konular Başlık Forum Cevap Tarih
BeReNN Fender Stratocaster Müzik 0

Top