Fatih Karaca : Mabel Matiz

LâL

ღ GALATASARAY ღ
TTNET MÜZİK Röportajı

Geçtiğimiz haftalarda "Gök Nerede" isimli albümünü müzikseverlerle buluşturan Mabel Matiz'e, kısa sürede büyük beğeni toplayan albümü ile ilgili merak ettiklerimizi sorduk.

1)Yeni albüm fikri nasıl ortaya çıktı?

"Yaşım Çocuk" albümü büyük ses getirmişti ve ben bu dönemde de yeni şarkılar yazmayı sürdürdüm. Yaklaşık 20 şarkı içinden albümün şuanki repertuarı seçildi ve düzenlendi. "Yaşım Çocuk"u aşacak, büyütecek, yenilikçi ve özgür bir albüm olması için çok uğraştık diyebilirim. "Gök Nerede" albümü bugüne kadar yaptığım en zengin albüm sanırım, sınırları oldukça geniş bir dil ve sound söz konusu. Doğu ve batı, bütün renk ve sesleriyle bir arada bu albümde.

2)Birbirinden güzel 14 şarkının yer aldığı bu albümde kimlerle çalıştınız?

Albümün prodüktörlüğü ve bütün aranjmanlar Can Güngör'e ait. Birkaç şarkının aranjmanında benim de katkım oldu. Albümü Studio Bee'de Baran Göksu ve Umut Çetin'le kaydettik. 14 şarkıda 1 cover var. Çok sevdiğim ve müziğinden feyz aldığım sevgili Nazan Öncel'den bir şarkı. Bir diğer şarkı Evgeny Grinko'nun enstrümantal eseri üzerine yazdığım sözlerde oluşuyor. 12 şarkının sözü, 9 şarkının bestesi tamamen bana ait. 3 şarkıda ortak beste söz konusu. "Fena Halde Bela"da çok sevdiğim bir Barış Manço sample'ı kullandık. Albümün fotoğraflarını Aytekin Yalçın çekti. Çıkış şarkısı olan "Gel"in video klibini de yine Aytekin'le beraber çektik.

3)Albümün çıkış şarkısı "Gel" şimdiden büyük beğeni topladı. Bu ilgiyi bekliyor muydunuz?

Albümü kaydederken şarkıyı ilk kez dinleyen arkadaşlarım "Gel"i çok beğeniyorlardı ve çok ses getireceğini söylüyorlardı. Albüm bittiğinde bu tepkiler ve kendi inandığımız şeyler doğrultusunda çıkış şarkısı olmasına karar verdik. Şarkımın sevileceğini bekliyordum elbette; ama bu kadar benimsenip bağırlara basılması beni ayrıca mutlu etti ve şaşırttı gerçekten.

4) "Yaşım Çocuk" ile büyük başarı yakaladınız ve şimdi de "Gök Nerde" ile emin adımlarla ilerliyorsunuz. Başarınızı neye bağlıyorsunuz?

Bu bir inat ve sabır hikayesi bana kalırsa. Kendi olmakta inat etmiş herkesin geçtiği benzer bir yol. Elbette bir gerçeklik arayışı da söz konusu. Yeniliklere ve yenilere oldukça kapalı bir dünya burası. Ben buradayım demek ve bunun altını çizebilmek zaman alabiliyor; ama derdiniz gerçeklikse o bağ er geç kuruluyor bence.

5)Her albümünüzde neredeyse 4-5 şarkıya klip çekiyorsunuz. Yeni albümde mutlaka klip çekeceğim dediğiniz şarkılar var mı?

Klip çekmeyi seviyorum evet. Bu albümde de bol bol klip çekeceğiz gibi görünüyor. Mutlaka kliplendirmeyi istediğim şarkılardan ilk aklıma gelenler; "Bir Hadise Var", "Sarışın", "Tuzla Buz", "Adını Sen Koy", "Ahu", "Gök Nerede", "Vals"...

6)"Gök Nerede"nin diğer albümlerinizden farkı nedir? İlk albümden bu yana neler değişti?

"Gök Nerede", hem sound hem de dil olarak daha özgür ve zengin bir albüm. Aranjmanlar çok sesli ve renkli. Doğu ve batı enstrümanları bir arada ve yer yer ön plana çıkıyor, yer değiştiriyor. Dil olarak biraz daha sade; ama yine şiir inancıyla yazılmış şarkı sözlerinden oluşuyor.
 
Top