Eyvah Çocuğum Solak! / Derya Coşkundeniz

Papatya

V.I.P
V.I.P


0drLHeS.jpg


cgYcWtH.png


Dünya nüfusunun %10’u solaktır. Sağ elini kullanan kesim daha fazla olduğu için, solaklar günlük hayatta zorlanırlar. İşte bu yüzden biz anne babalar da, çocuğumuzun solak olmasını istemeyiz. Komşu teyzelerin anlattığı “Bizimki çocukken solaktı, sonra hep sağ elini kullansın diye zorladım, sol eline kaşıkla bile vurdum, şimdi sağ elini kullanıyor” diye, övüne övüne anlattığı şey, aslında bir çocuğa yapılacak en kötü şeydir. Buyurun, araştırmalarla birlikte, solak olma gerçeğini görelim.

Çocuğun solak olduğunu nasıl ve ne zaman anlarız?

Genelde çocuğumuzun solak olup olmadığı, 4 yaşından sonra netleşir. Ama 4 yaşından önce, size bazı sinyaller vermeye başlamıştır bile. Nedir bu sinyaller?
- Çocuğunuza bir şey uzattığınızda, sol eliyle almaya çalışıyorsa
- Yemek yerken, dişini fırçalarken, resim yaparken hep sol elini kullanıyorsa
- Her hangi bir şeyi döndürürken, saat yönünün aksi yöne çeviriyorsa
- Tek ayak üstünde durmaya çalıştığında, sol ayağının üstünde duruyorsa, çocuğunuz size solak olma sinyalleri veriyor demektir.
Fakat 4 yaşına kadar, çocuklar her iki ellerini de kullanabilirler. 4 yaşından itibaren, göz ve el koordinasyonu oturmaya ve artık hangi elinin baskın olduğu ortaya çıkmaya başlar.

Araştırmalar, solaklığın biraz da genetik olduğunu ortaya çıkarmış. Hem anne hem baba solaksa, çocuğun solak olma ihtimali %40, anne ya da babadan biri solaksa %25, anne ya da babanın kardeşlerinde solaklık varsa %15 olarak belirlenmiş.

Solak çocuğa nasıl davranmalı?

Öncelikle solak çocuklar, kesinlikle sağ elini kullanmaya zorlanmamalı aksi takdirde çocuğun ileride öğrenme güçlüğü çekebileceği ve yaratıcı tarafının körelebileceğini ortaya koymuş araştırmalar.

Solak çocuğa destek olarak, sol eliyle kullanmaya uygun materyallerin ona verilmesinin daha uygun olduğu savunuluyor. Solak insanlar için üretilmiş özel aletlerden (makas, bilgisayar faresi gibi…) almak, birlikte yemek yerken, bardak, çatal, kaşık gibi şeyleri onun sol tarafına koymak, oyun hamurlarıyla oynarken, sol eliyle daha çok oynamasını sağlayıp, sol el kaslarını kuvvetlendirmesini sağlamak gibi destekleyici şeyler yapabilirsiniz.

Ünlü solaklar

Büyük İskender, Sezar, Leonardo da Vinci, Beethoven, Mozart, Rafael, Michelangelo, Albert Einstein, Angelina Jolie, Robert De Niro bilinen en ünlü solaklar. Liste uzayıp gider ama sizin de dikkatinizi çekeceği gibi, vizyonu geniş büyük liderler, yaratıcılıkta efsane olmuş sanatçıların çoğu solak. Sol elini kullananların, beynin yaratıcı kısmı olarak bilinen sağ lobu kullandıkları teorisini duymuşsunuzdur. Teoriye göre beynimizin sağ lobu, yüz tanıma, duygu ifade etme, müzik, duygu okuma, renk duyarlılığı, görüntü, sezgi, yaratıcılık gibi görevleri yerine getirirken, sol lobu da, mantık, dil ve analitik düşünce gerektiren görevlerin gerçekleştirilmesinde etkindir.

Belki solaklar biliyordur ama benim gibi bilmeyenlere duyurayım; Dünya Solaklar Günü diye bir gün bile varmış ve 13 Ağustosta kutlanıyormuş.

 

Top