• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...
Kaynak ikonu

Excel'de Sayıyı TL ve Kr Çevirme Makrosu (Türk lirası - Kuruş)

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Excel'de Sayıyı TL ve Kr Çevirme Makrosu (Türk lirası - Kuruş) - Excel'de Sayıyı TL ve Kr Çevirme Makrosu (Türk lirası - Kuruş)

Sayıların Rakama çevrilmesi ile ilgili bir excel çalışması bu bölümde verilmişti. Bu makro girilen rakamların TL ve KR ye çevrilmesini sağlıyor Girilen sayının Tamsayı bölümü TL, Ondalık kısmı ise Kr olarak yazıya çevriliyor.

Örnek: 10,05 On TL, Beş Kr şeklinde.

Makronun kullanımı: A1 hücresindeki rakamı A2 hücresinde yazıya çevirmek için,
Kod:
=TLira(A1)
Makro Kodu ise aşağıdaki gibi:
Kod:
Sub...

Açıklamanın devamı için tıklayınız...

Son düzenleme:

emisyon

Üyecik
Merhaba benim bir sorum olacaktı verdiğiniz formülü uyduladığım oldukça iyi ancak kuruş bölümünde 89 kuruş yazıyorsa yazı ile seksensekiz olarak belirtiyor net sonucu vermiyor bunun bir yolu var mı acaba?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Hücreleri biçimlendir bölümünden son iki basamağı isteğinize göre yukarı veya aşağı yuvarlayabilirsiniz. Şu an deneyemiyorum ama hatırladığım kadarıyla böylebir şey vardı. Boş bir zamanımda denerim.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Merhaba benim bir sorum olacaktı verdiğiniz formülü uyduladığım oldukça iyi ancak kuruş bölümünde 89 kuruş yazıyorsa yazı ile seksensekiz olarak belirtiyor net sonucu vermiyor bunun bir yolu var mı acaba?

Acaba makro kodları üzerinde yuvarlamaya ilişkin değişikler mi yaptınız bilemiyorum ama kuruş bölümünde yuvarlama işleminde bir hata yok. Şimdi denedim.

Resim şeklidne gösterdiğim aynı dosyayı indirebilirsiniz. Soldaki alana kuruşlu rakamlar girip deneyin.

OMER66

Üyecik
bu makro gerçekten çok işime yarayacak. Sağolasın yorumsuz kardeş.

İki sorum olacak...

1-bu makro olayının ilerde olabilecek bir zararı olabilir mi? (daha önce makro kullanmadığım için bilgim yok)

2-Ben de aynı şekilde bu yuvarlama sorunuyla karşılaştım.

örnek 37,276... giden bir rakamı son iki hane için excel otomatik yuvarlıyor ve 37,28 yapıyor ancak yazıya çevrilince 37,27 gibi görüyor. Yani buçuktan yukardaki yuvarlamaları algılamıyor hepsini aşağı yuvarlama gibi görüyor.

OMER66

Üyecik
Yukarıdaki makronun çalışmasında bahsettiğiniz sorun mevcut mu?

evet mevcut

sizin gönderdiğiniz dosya üzerinden denedim. Bir satıra 35,269 yazdım hücreyi sayı olarak biçimlendirdim ve ondalık basamak sayısını iki yaptım. Hücre otomatikman 35,27'ye yuvarlandı ama yandaki satırda "OtuzBeş TL YirmiAltı Kr" yazıyor.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Haklısınız yukarı yuvarlanmış sayının ondalık kısmını okurken gerçek rakamın sadece yüzde birler kısmına kadar okuyor. Sanırım sayıyı okutmadan önce yuvarlama fonksiyonu ile ilk işlemden geçirmek gerekecek.

FreeZ2005

Üyecik
arkadaşlar sitenize az önce uye oldum.hepinize merabalar
macrodaki küsur = (sayi - tam) * 100 yazan kısma küsur = (sayi - tam) * 100 + 1 yazarsanız sorun çözülür diye düşünüyorum.eger olmazsa buraya yazın cozumunu mutlaka buluruz