• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...
Kaynak ikonu

Excel'de Rakamı YTL - YKr ye Çevirme Makrosu

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Excel'de Rakamı YTL - YKr ye Çevirme Makrosu - Excel'de Rakamı YTL - YKr ye Çevirme Makrosu

Sayıların Rakama çevrilmesi ile ilgili bir excel çalışması bu bölümde verilmişti. Bu makro girilen rakamların YTL ve YKR ye çevrilmesini sağlıyo Girilen sayının Tamsayı bölümü YTL, Ondalık kısmı ise YKr olarak yazıya çevriliyor.

Bu konu anlatımının uygulandığı Excel çalışmasını BURADANindirebilirsiniz.

Örnek: 10,05 On YTL, Beş YKr şeklinde.

Makronun...

Açıklamanın devamı için tıklayınız...

Son düzenleme:

cunyurmusa

Üyecik
merhaba ben sayıyı metne çeviren (YTL ve Ykr olarak) makronun her exceli açışımda otomatik olarak çalışmasını istiyorum bunu nasıl yapabilirim yardımcı olurmusunuz...

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
İlgili çalışma sayfasını (makronun kayıtlı olduğu) açtığınızda zaten çalışacaktır. Ancak tüm excel dokumanlarına uygulayabilir misiniz? Doğrusu bir fikrim yok. Bu tarz bir ekleme de bana mantıksız geliyor.

xboy

Üyecik
üstad tam olarak anlayamadım seviyeyi düşürerek en başından anlatırsan bizim içinde çok faydalı olacak saygılar

bayse41

Üyecik
Bu yazılımı hiç bir şekilde çalıştıramıyorum. en az 10 tane ayrı yazılım indirdim. onlarda çalışmıyor. ah biri çıksada böyle yap dese.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Anlatım Excel 2000,2002 ve 2003 versiyonlarına göredir.

Makroyu uygulamak için alttaki adımları takip edin.

1. Excel uygulamasını başlatın.
  2. Araçlar > Makro menüsünden Makrolar alt başlığına tıklayın.
  3. Açılan pencerede Makro adına herhangi bir şey yazıp Oluştur butonuna tıklayın.
  4. Bu durumda Visual Basic sayfası açılacaktır. Bu sayfada gördüğünüz herşeyi silip yukarıdaki makro kodunu olduğu gibi bu sayfaya yapıştırın.
  5. Bu işlemden sonra Visual Basic sayfasının üst kısmındaki butonlardan Excel simgesi olana tıklayıp Excel çalışma sayfasına dönün.
Artık makromuz aktiftir. Çalıştırmak için;

A1 hücresine herhangi bir rakam girin ve B1 hücresine

Kod:
=YeniTL(A1)

formülünü girin. Artık A1 hücresine yazdığınız rakamın YTL ve YKr değerini yazı ile B1 hücresinde görebilirsiniz.

Çalışma sayfasını kaydedin. Makro, çalışma sayfası ile birlikte kaydedilir.

ones

Üyecik
sevgili yorumsuz kardeşim.paylastıgın bilgiler için kendi adıma cok tesekkur ederim.ama bir sorum olacak.sizin bu macro kodları ile o hucredeki rakkamın virgulden sonraki 2 hanesini alıyor 3 haneyi yuvarlama yapmıyor.orn:123,1262 degerini yazıya cevirirken 12,12 yi baz alarak yazıyor ama 3. hane 6 oldugu için 123,13 alarak yazması lazım.bu gereklili fatura sayfası kullanıldıgı zaman gerekiyor.bu sorunu nasıl cozmek lazım tesekkurler.....

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
En yakın 10'luğa yuvarlaması gerek hocam. En yakın zamanda makroyu deneyeceğim. Geçmişte gerektiği için kullandığım bir kamroydu.