Kaynak ikonu

Excel'de Koşullu Biçimlendirme

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Excel'de Koşullu Biçimlendirme - Excel'de Koşullu Biçimlendirme

Konu ile ilgili dosyayı YUKARIDAN indirebilirsiniz.
Excel sütunlarındaki rakamlardan özelliklere uyanların farklı renkte ve görünümde olmasını ve bunun otomatik olarak halledilmesini sağlayabiliriz. Bunun için Excel'in Koşullu Biçimlendirme özelliğinden yararlanacağız.

Koşullu Biçimlendirme menüsüne Biçim > Koşullu Biçimlendirme yolu ile ulaşıyoruz. Alttaki şekle ulaşıyoruz.

Şimdi...

Açıklamanın devamı için tıklayınız...

Son düzenleme:

etvers

Üye
teşekkürler,
öğrencilerime 5 lik sistemde not vermek istiyorum.başka bir deyimle 5 ayrı koşul. yapabilirmiyim. 3'ten fazlasını yapamadım.yardımcı olursanız. sevinirim. saygılar.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
teşekkürler,
öğrencilerime 5 lik sistemde not vermek istiyorum.başka bir deyimle 5 ayrı koşul. yapabilirmiyim. 3'ten fazlasını yapamadım.yardımcı olursanız. sevinirim. saygılar.

Eğer istediğiniz öğrencilerin notlarının yazı olarak ifadesi ise bunu koşullu biçimlendirme değil, EĞER ifadesini kullanarak almamız gerekir;

Örnek: A1 hücresinde 1'den 5'e kadar rakamlar var. B1 hücresine formülü girip not olarak karşılıklarını okutabiliriz. Bu durumda formül şöyle olacak:
Kod:
=EĞER(A1=1;"Kaldı";EĞER(A1=2;"Geçer";EĞER(A1=3;"Orta";EĞER(A1=4;"İYİ";EĞER(A1=5;"Pekiyi";"Yanlış!")))))

humpyers

Üyecik
Merhaba arkadaslar,

benim yapmak isteddiğim birşey var ve nasıl yapacağımı söylerseniz çok mutlu olucam:)

Şimdi 1 sutuna 01.06.2010 yazdım. Bu tarhin gelmesine 15 gün kala hemen yanındaki sutun herhangi bir renkte olucak. Mesela tarih 15.05.2010 olduğunda 01.06.2010 yazan sutunun yanına, tarihin zamanın yaklaştığını belirten bir uyarı gibi. Bunu yapabilirsem çok güzel olucak. :)

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Merhaba arkadaslar,

benim yapmak isteddiğim birşey var ve nasıl yapacağımı söylerseniz çok mutlu olucam:)

Şimdi 1 sutuna 01.06.2010 yazdım. Bu tarhin gelmesine 15 gün kala hemen yanındaki sutun herhangi bir renkte olucak. Mesela tarih 15.05.2010 olduğunda 01.06.2010 yazan sutunun yanına, tarihin zamanın yaklaştığını belirten bir uyarı gibi. Bunu yapabilirsem çok güzel olucak. :)
Soru sorulalı çok zaman olmuş ancak ben şimdi görüyorum maalesef...

Eğer 3 kriterden fazla (koşullu biçimlendirme ancak 3 adet kriteri destekliyor) excelde koşullu biçimlendirme kullanarak belirttiğiniz tarihe 15 gün kala ilgili hücrenin renklenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir örnek yapalım.

* A1 'den A20'ye kadar sütunu seçili hale getirelim. Daha sonra Biçim > Koşullu Biçimlendirme yolunu izleyip formülü seçin.
* Formül alanına alttaki formülü yazın ve Biçim alanından istediğiniz gibi ister yazıyı şekillendirin isterseniz hücre renklendirmeyi.
Kod:
=A1=BUGÜN()-15
* Böylece bugünkü tarihe 15 gün kala hücre belirlediğiniz kritere göre renklenecektir. Örnek olarak A1 - A20 sütun aralığına örnek tarihler yazıp test edebilirsiniz.

Not: Makro kullanarak çok daha detaylı renklendirme örnekleri yapabilirsiniz...

ugursarkaya

Üyecik
arkadaşlar merhaba. ben bir konuda takıldım ve yardımlarınıza ihtiyacım var. ben staj devam çizelgesi hazırladım ve koşullu biçimlendirme yaptım.30 gün staj süremiz var. çizelgemde, 29 dan küçük ve eşit olanlar kırmızı dolgulu bir hücrede staja devam ediyor yazıyor. sayımız 29 dan büyük oldugunda dolgu rengı sarı olup sataj bitti yazıyor.
şimdi benim yapmak istediğim; 29 dan büyük olduğunda küçük bir animasyonla el sallayan birrisi " avatarımda olduğu gibi" yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Animasyon için makro lazım hocam. Eğer kodlarla halledilebilir tarafı varsa da ben bilmiyorum. VB kodlarına da uzun süredir ilgilenmeyince hakimiyetimi kaybettim. Bilen arkadaşlar varsa yardımcı olacaktır.