Kaynak ikonu

Excelde EĞERSAY - SATIRSAY Formülleri ve Kullanımı

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Excelde EĞERSAY - SATIRSAY Formülleri ve Kullanımı - Excelde EĞERSAY - SATIRSAY Formülleri ve Kullanımı

Bir excel sayfasında sütun veya satırlardaki hücrelere girilen verileri türlerine göre saydırmak, gruplamak isteyebilir ve uzun tablolardan gerekli verileri rahatlıkla çakebiliriz.
Not: Microsoft Excel, bir koşula bağlı olan verilerinizi çözümlemek için kullanılabilecek ek fonksiyonları sağlar.
Belirli bir aralıktaki metin dizesini veya sayıyı esas alan bir toplamı hesaplamak için ETOPLA çalışma sayfası fonksiyonunu kullanın.
Belli bir...

Açıklamanın devamı için tıklayınız...

Son düzenleme:

dilek555

Üyecik
Ben yeni üyeyim. Excelde sadece basit formüller oluşturuyorum. Benim işim için bir formüle ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.

Ben excelde uzun bir tablo hazırlıyorum. A sütunuda fatura kesilen isimler var, B sütununda fatura bedeli var.Örneğin 2. satır ile 310. satır arasında diyelim.

İSTENEN: Her isim için kesilen fatura adedi(toplamı sadece 8.000i geçenler lazım) ve bunların toplam tutarları lazım.

Ve çok fazla isim var ve ben bu isimleri tek tek girmeden sonuç alabilmeliyim.

Çok uğraştım çok denedim ama yapamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

sherry

V.I.P
V.I.P
Ne isteğinizi tam olarak anlamadım ama anladıklarım doğrultusunda işinize yarayabilecek formülleri ekledim. Umarım işinize yarar.

2.satır ile 310. satır arasında kesilmiş olan fatura sayısını bulmak için dolu olan hücre sayısını bulmamız lazım bunun içinde 311. satıra şöyle bir formül yazabiliriz.
Kod:
=SATIRSAY(A2:A310)-EĞERSAY(A2:A310;"")

yada

Kod:
EĞERSAY(A2:A310;"<>""")

formüllerinden birini kullanabilirsiniz.

8000'den büyük olanların sayısını bulmak için

Kod:
EĞERSAY(A2:A310;">8000")

formülünü kullanabilirsiniz.

8000'den büyük olanların toplamını bulmak için de

Kod:
=ETOPLA(A2:A310;">8000")

formülünü kullanabilirsiniz.

dilek555

Üyecik
Öncelikle ilginize teşekkürler.

A B
İSİMLER FAT.TUTARI
1 Ahmet 2000
2 Ayşe 4000
3 Ali 3000
4 Ahmet 7000
5 Elif 2000
6 Ayşe 4000
7 Dilek 9000

Ben aslında tek bir sonuç istemiyorum.
Sonuç:Ahmet 2 fat. toplam 9000
Ayşe 2 fat. toplam 8000
Dilek 1 fat. toplam 9000 olmalı.

Sadece toplam kesilen tutar 8000i aşanlar lazım. Ama hangi isime kaç fatura kesilmiş toplam tutar ne? Bunu bulabilir miyim formülle?
Tekrar teşekkürler..

dansman

Üyecik
kardeş etopla formülüyle daha rahat yaparsın mesela ahmet ait fatura tolamlarını mehmete ait fatura toplamlarını =etopla(aralık;ölçüt;toplam_aralığı)