• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...
Kaynak ikonu

Excel de gruplandırma butonu koymak

Excel de gruplandırma butonu koymak. - Excel de gruplandırma butonu koymak.

Merhabalar

Excelde oluşturduğum sayfada birbiriyle ilişkili 4 satır var. Fakat her satırdan iç içe ilişkili, aşağıdaki tablo üzerinden açıklıyayım."+" gözüken yerlerde bir buton olduğunu düşünün ve ben basınca aşağı doğru açılsın tekrar basınca kapatsın.aşağıdaki tablo en açık hali. Konu hakkında yardımlarınız beklilyorum.

Excel-goster-gizle.gif

İyi Günler

+KS
KS1
KS2
+SA
+H
+PG
PG1
PG2
PG3

Açıklamanın devamı için tıklayınız...

Düzenleyen yönetici:

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Excelde belirli aralıktaki satırları gizleyip gösterme olayını fomül kullanarak yapabileceğinizi sanmıyorum ama makro ile yapılabilir. Nette rastladığım basit bir makro örneğini vereyim.

Sayfa üzerine bir ToogleButton atayın. Daha sonra bu botunun yordamına alttaki makro kodunu yazın. (Tıklama özelliğine göre Gizle/Göster özelliği kazandıralım)

Bu makro ile sayfa üzerindeki 3-7 (dahil) aralığındaki satırları gizliyoruz veya gösteriyoruz. Excel sayfasındaki sonuç sağdaki şekilde olduğu gibi tıklamaya bağlı olarak belirli aralıktaki satırlar gizleniyor veya gösteriliyor.

Excel-goster-gizle.gif

Kod:
Private Sub ToggleButton1_Click()    Dim Satır As Long

Application.ScreenUpdating = False

If ToggleButton1 = True Then
        Rows("3:7").EntireRow.Hidden = False

For Satır = 3 To 7
            If Cells(Satır, "CD") = "" Then
                Rows(Satır).Hidden = True
            End If
        Next

ToggleButton1.Caption = "GÖSTER"

Else

Cells.EntireRow.Hidden = False
        ToggleButton1.Caption = "GİZLE"

End If

Application.ScreenUpdating = True
End Sub

İlgili dosyayı üstteki linkten indirebilirsiniz.

Boyut: 8.5 Kb