Excel 2003'te koşullu biçimlendirme alt satıra nasıl kopyalanıyor

10er

Üyecik
Arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var;
Excel'de hemen solundaki hücreye göre koşullu biçimlendirme yaptım. Aynı biçimlendirmeyi bir alt satırada "tabiki onun veri'side hemen solundaki hücrede" kopyalayıp-yapıştırmak istiyorum. Kopyala+özel yapıştır ile denedim. Ancak kopyalanan hücrenin solundaki veriyi kullanıyor, ben istiyorum ki, kendi solundaki veriyi kullansın. 3-5 tane olsa manuel yapacağım,ama binlerce.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Tabloyu görmeden bişey söylemek zor çünkü yapılmak istenileni tam olarak anlayamadım ancak koşullu biçimlendirme yapıcalacak hücrelerin tamamını seçili hale getirerek işlem yapmalısınız, aynı alanda birden çok koşullu biçimlendirme kullanabilirsiniz.

10er

Üyecik
Sevgili Dostum;
İmleç + şeklinde iken tutup-çekmek sorunu çözmedi. Bu defa hotmail'den dosyayı gönderdim.
Saygılar...

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Yarın bakalım hocam konuya. Dosyaya bakınca sorunu daha iyi anlarım umarım. Çözümsüzlük sorunu anlayamamış olmamdan kaynaklanıyor.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Hocam tablonuza göre sorunun çözümünü anlatıyorum.

Tabloda önceden yapılmış tüm koşullu biçimlendirmeleri temizleyin...

F sütununda işlem yapılması gereken hücreleri seçili hale getirip menüden "Koşullu Biçimlendirme" penceresini açın.
Buradan "Formül" seçeneğini seçin ve alttaki formülü ilgili alana girin.
Kod:
=$E2<>F2
Eğer E2 ile F2 hücrelerindeki veriler farklıysa işlem yapıyoruz. Buna göre hücre biçimini artık kafanıza göre düzenleyin.

Böylelikle iki tarih farklı olduğunda sütundaki hücreler biçimlendirmenize göre farklı görünecektir.

11h6ljq.png

2. olarak Eğer F2 boşsa veriyi tarihi E2 den almak istemiştiniz. Bunun için;

Herhangi bir hücreye gelin ve alttaki formülü girin.
Kod:
=EĞER(F2="";E2;"")

Formül girdiğiniz sütunun görünümünü tarih formatına çevirin. Hepsi bu kadar.

Umarım işinizi görür...

MERHABA arkadaşlar
forma henüz üye oldum
koşullu biçimlendirme ile ilgili sorum olacak.
siparişlerim teslim edildiğinde bütün satırı istediğim renge boyasın istiyorum.
teslim edildi ibaresini yazdığmda o satırı komple yeşil yapsın.sevkiyata hazır ise o satırı komple sarı yapsın gibi

tablom şöyle

01/02/2010 a firması X ÜRÜN 20 ADET TESLİM TARİHİ TESLİM EDİLDİ İBARESİNİ YAZDIĞIMDA BÜTÜN SATIRI BOYASIN.BÖYLE BİRŞEY YAPILABİLİRMİ?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Küçük bir koşullu biçimlendirme formülü ile satırları istediğimiz koşula göre renklendirebiliriz. Örnek olarak A sütununa renklendirme için gerekli koşulun (ifadenin) yazıldığını varsayıyorum. Tabi sizin farklı bir sütunda olabilir formülü ona göre düzenlemelisiniz.

Şu aşamaları yapalım: (Örnek olarak A1:G10 hücre alanını seçtim)
* Renklendirme yapılacak tüm hücreleri seçili hale getirin.
* "Biçim > Koşullu Biçimlendirme" penceresini açın.
* Açılan pencerede sol kutucuktaki "Formül" seçeneğini aktif edin.
* Formül alanına alttaki formülü girin. (Siz değeri kendinize göre belirleyebilirsiniz)
Kod:
=$A1="aaa"
* Yine aynı pencerede iken "Biçim" butonuna tıklayıp satırın görünümünü belirleyin.

Şimdi ifade değiştiğinde gösterilecek hücre rengini belirleyelim.
* "Koşullu Biçimlendirme" penceresinde "Ekle" butonuna tıklayın.
* Formül alanına şu formülü girin.
Kod:
=$A1="bbb"
* "Biçim" alanını kendinize göre belirleyin.

Böylece satır istediğiniz koşula göre renklenecektir. Alttaki örnek resim fikir verecektir.
so738i.png