Evlilik hakkında bir laf çıkar ağzından, “Bekara karı boşamak kolay

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Evlilik hakkında bir laf çıkar ağzından, “Bekara karı boşamak kolay hele bir evlen ondan sonra konuş” derler.
Evlenirsin, yine bir yerde laf edersin. “Hele bir çocuğun olsun, ben seni ondan sonra görücem” derler.
Çocuk yaparsın, çocukla ilgili bir şey çıkar ağzından;
“Bir tane çocukla kolay tabi, iki tane olsun ondan sonra konuş” derler.
Neyse zaman geçer iki çocuğun olur. Tamam dersin herhalde artık konuşabilirim. Bu sefer derler ki: “Ama senin kızın yok, kız çocuğu bu zamanda çok zor, bir kızın olmadan anlayamazsın”

Neyse uğraşır çabalar bir kız çocuğu denk getirirsin. Ve herhalde bu sefer konuşabilirim.
Ama bitmez.
“Canım şimdi zaman değişti, bu zamanda çocuk büyütmeye ne var, her şey hazır tabi” derler.
Ne yapayım yani durumu zorlaştırmak için elimde bez mi yıkayayım. Acaba öyle yapsam konuşabilir miyim, bir kaç laf edebilir miyim?
Yok edemem.
“Senin bakıcın vardı” derler.
“Senin annen yanındaydı” derler.
“Sen çalışmadın ki evde oturup çocuk bakmaya ne var” derler
Çalışırsın “işe gidip dinlendin, sen çocuk mu baktın” derler.
Bir kitapta okudum diye söze başlayacak olursun “öyle senin kitaplarda okuduğun gibi değil” derler. Psikoloğa sordum dersin. “Psikoloğun çocuğu mu var o nereden bilecek” derler.
“En çok ben çektim, kimse benim kadar çekmedi” egosunda birine her ortamda denk gelebilirsiniz. Onlar sizi hiç bir zaman onaylamazlar. Hiç uğraşmayın, kendinizi yormayın. “Ben nerden bileceğim tabi, senin çektiğini çekmedim ki” deyip geçin. Kimliğini çektiği acılar üzerine kurmuş birine karşı kazanamazsınız.
“Çeken bilir” güçlü bir iddiadır. Ama ben katılmam. Çeken kişi bilir ama çekmeyen de biliyor olabilir. Çünkü her şey yaşayarak öğrenilmez. Okuyarak, öğrenerek, çalışarak, başkalarının hatalarından ders alarak da öğrenilir.​