• Merhaba Ziyaretçi.
    "Karantina" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

Evlerde Sonbahar Dönüşümü

Papatya

V.I.P
V.I.P
Bu yıl yaz mevsimini sonbaharı anımsatan bitmez tükenmez yağmurlarıyla anımsayacak olsak da sonunda eylül geldi çattı.

Her mevsimin güzelliği kendine has olduğu gibi hazırlığı da apayrı. Yazın yoğun geçen programları, misafir trafiği, tatil organizasyonları ve mevsimin yormayan hafifliği derken bize her yıl üç aylık bir “siesta” ile karışık “fiesta” dönemi yaşatır.
Ne zaman ki ağustosun son günleri kendini eylülün serinliğine bırakıverir, işte o zaman evlerde sonbahar dönüşümü de başlar.

Koştur koştur okul hazırlıklarına eylülde “köprüden önce son çıkış” misali tadilatlar eşlik eder.
İlkbahar sarhoşluğuna kapılıp da yaz öncesi tamamlanamayan tadilat işlerini bitirmek için eylül ayı, yağmurlardan önce son fırsattır.

Tadilat kapsamında banyo mutfak değişimi değil de boya badana ve ufak tamiratları içeren bir hazırlık süreciniz varsa işiniz kısmen daha rahat olacaktır.
Evin renklerini bu dönemde sonbahar ve kışa dönük renklere boyatmak mevsimin ruhuna bürünmenizde kolaylık sağlayacaktır.
Ancak bir dipnot, elbet yaza çıkacağınızı da göz önünde bulundurarak koyu renklerin bile geçiş tonlarını tercih ederseniz havalar ısındığında ruhunuz koyularla daralmasın.
69816

Deri koltuklar daimi birer klasik
Eğer maskülen bir stil yakalamak isterseniz koyu renk deri koltukları tercih edebilirsiniz. Berjer veya chester koltuklara ilave olarak yine genelde deri tercih edilen “butterfly chair” de iyi bir seçenek olabilir.

İki yıldır sessiz sedasız bir çizgide ilerleyen optik ve piksel desenli tasarımları özellikle kış stillerine çok yakıştırıyorum. Uygun renkleriyle siz de kombinleyebilirsiniz.

69817

Bu arada piksel tasarım demişken genel anlamda kırlent ve koltuk yüzleri değişimi sonbaharda yapabileceğiniz en “yüzeysel” ama en pratik dönüşümlerden olacaktır.

Mevcut oturma ünitelerinde değişiklik yapmak bir seçenek elbette ancak eylüle kalmış ev işleri için belki fazla teferruatlı gelebilir. Onun yerine puf veya yan sehpa gibi ufak mobilya parçaları ekleyebilirsiniz.

Kısalan günlerde erkenden kararacak evler için aydınlatma sistemlerinizde yeniliklere yelken açabilirsiniz. Örneğin spot ağırlıklı ya da asma tavana entegre bir aydınlatma sistemine sahipseniz, avizeler, lambaderler veya apliklerle aydınlatma grubunuzda ters köşe yapılabilir.

O kısalan günler okuma lambasını yakıp koca romanlara gömüleceğiniz anlar için bulunmaz cevher.

Eskitme basamaklar, geniş bir kütüphaneniz varsa müthiş bir aksesuar.
Her zaman bulunamayacak böyle parçaları değerlendirmek için mevsim zamanlamasını asla beklemeyin.

Mevsim dönüşleri bizlere hep birer bahane. Önemli olan yaşadığımız alanları monotonluktan kurtararak daha da keyif aldığımız mekanlara dönüştürebilmektir.
 
Top