Eskişehir, Dünya Şehircilik Yarışması'nda Londra ve New York'u Geçerek Finale Kaldı!

Lelis

Ben O Eski Ben Değilim!!!
V.I.P
Dünya Kaynaklar Enstitüsü'nün (World Resources Institute - WRI) düzenlediği WRI Ross yarışmasında 115 kent arasında Londra, Barselona, New York ve Dubai gibi şehirleri geride bırakan Eskişehir finale kaldı. WRI, sürdürülebilir kentsel gelişim politikalarını yaygınlaştırmak için çalışmalar yürütürken, şehircilik ödülünü verirken de ekonomik, çevresel ve sosyal açıdan çok yönlü dönüştürücü projeleri değerlendiriyor.

grAlnZ.jpg


Eskişehir ise finale kalan 5 şehirden birisi oldu.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yarışmada 5 finalist şehirden biri olan Eskişehir'in bu başarısında Büyükşehir Belediyesi Kentsel Gelişim Projeleri kapsamında, Porsuk Çayı’nda ıslah çalışmaları yapılması, yaya ve taşıt köprülerinin yenilenmesi, tematik parklarla şehirde kişi başına düşen yeşil alan oranı yüzde 200'ün üzerinde artırılması, şehir içi raylı sistem ağı yaygınlaştırılması ve buna paralel kentin turizm potansiyelinin artması gibi hizmetlerin etkili olduğu görüşündeler.


"Kentler her gün değişiyor, ne var ki bu değişim her zaman olumlu olmuyor. Çoğu zaman kentler kirlilik, trafik sıkışıklığı, verimsizlik ve eşitsizlik ile mücadele ediyor."
WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Dr. Güneş Cansız da konuyla ilgili açıklamasında küresel kalkınma ve iklim hedeflerine ulaşmak için kentlerin olumlu değişmeye ihtiyacı olduğunu, şehirler için WRI Ross Ödülü'nün kentsel dönüşümü olumlu etkilemiş projeleri öne çıkarmayı ve onları desteklemeyi hedeflediğini söyledi.

Cansız, "Kentler her gün değişiyor, ne var ki bu değişim her zaman olumlu olmuyor. Çoğu zaman kentler kirlilik, trafik sıkışıklığı, verimsizlik ve eşitsizlik ile mücadele ediyor." dedi.

Yılmaz Büyükerşen: Dünyanın marka şehirlerini geride bırakmamız gurur verici.


Yarışmaya Eskişehir’in dışında Türkiye’den İstanbul, Bursa, Antalya, Isparta gibi şehirler katılırken, finalde Eskişehir’in rakipleri Kolombiya’dan Medellin, Tanzanya’dan Darüsselam, Hindistan’dan Pune ve Güney Afrika’dan Durban şehirleri oldu. Kazanan şehrin Nisan ayında açıklanacağı yarışmada, kazanan kent 250 bin dolarlık ödülün de sahibi olacak.


Eskişehir geçen ekim ayında da medya takip ve raporlama ajansı PRNet'in dünya üzerindeki farklı şehirlerin güvenlilik oranlarını ele alan araştırmasında 338 şehir arasında dünyada 12'inci Türkiye'de de ilk sırada yer almıştı.
 
Top