• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Ermeni suikastçılar‎

Suskun

V.I.P
V.I.P
Gurgen Yanikyan
Simon Simonyan
Sogomon Tehliryan
Şaan Natali


Gurgen Yanikyan
Gurgen Mıgırdiç Yanikyan (Ermeni:Գուրգեն Մկրտիչ Յանիկյան; d. 24 Aralık, 1895; Erzurum, Osmanlı
33968
İmparatorluğu; ö. 27 Mart, 1984; Kaliforniya, ABD) 1973 yılında Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu ve yardımcısının ölümüyle sonuçlanan olayın suikastçısı.

Yaşamı
Erzurum'da doğan Yanikyan, Moskova Devlet Üniversitesinde mühendislik eğitimi aldı. II. Dünya Savaşı'nda Müttefik Devletlerin İran üzerinde inşa ettiği demir yolunda denetçi olarak bulundu. 1946 yılında ABD'ye göç etti.
Yanikyan 77 yaşındayken, elinde Abdülhamit döneminden kalma bir tablo olduğunu ve bunu Türkiye'ye bağışlamak istediğini Türk konsolosluğuna bildirir ve yetkilileri Santa Barbara'da kaldığı otele davet eder. 27 Ocak 1973 tarihinde Türk yetkilileri karşılayan Yanikyan çok kısa bir süre sonra yanında bulunan tabancayı ateşleyerek Mehmet Baydar ve Bahadır Demir'i öldürdü. Olay, ABD ve Türkiye'de yankı yaptı.

İddialara göre Yanıkyan cinayetten sonra otelin müdür ve garsonlarına "Ailemden 26 kişiyi Türkler ve Ruslar öldürdü onların intikamını aldım" demiş, suikasttan önce California Courier gazetesine gönderdiği 118 sayfalık mektubunda "Sizler bu mektubu okuduğunuzda ben yeni bir savaş biçimi icat etmiş ve uygulamış olacağım. Önden gidiyorum, Ermeniler peşimden gelsin. Ermenileri uzun uykularından uyandırmanın ve Türklerle onların anlayacağı dille konuşmanın vakti geldi. Türk hükümeti ile hiçbir millet ilişki kurmamalı ve onların temsilcileri yok edilmeli, artık dönmek yok" diye yazmıştır


Simon Simonyan
Simonyan Simon ( erm. Սիմոն Սիմոնյան; 11 Mart 1914 - 11 Mart 1986 ) - yazar, gazeteci, öğretmen. ASALA terör örgütünün kurucularındandır.

11 Mart 1914 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nda doğdu. Genç yaşlarında Lübnan'da bulunan "Kilikya Ermeni katalikosluğu" nun faaliyetlerine katılmış, ayrıca Lübnan'daki Ermeni okullarında ders vermiştir. Ermeni diline ve tarihine dair birkaç ders kitabı yazmıştır. 1958 yılında "Sprük" dergisini kurmuş uzun süre onun editörlüğünü yapmıştır.

Bir süre "Sevan" yayınevinin yöneticiliğini yaptı. Simonyan Simon Ermeni diasporası içerisinde ünlü bir kişiydi. Gittiği her Ermeni kurultayında saygı ile karşılanıyor söyledikleri mutlaka dinleniyordu. Simonyan'ın geleneksel Ermeni partileri ile ilişkileri gergindi, çünkü o farklı siyasi çizginin taraftarıydı. 1960 yılları arasında SSCB ye gitti. Burada Ermeni milliyetçiliğinin gelişmesi yönünde çalışmalara katıldı.

ASALA terör örgütünün siyasi çizgisinin geliştirilmesinde büyük katkıları oldu. 11 mart 1986 yılında 72 yaşında Beyrut'ta ölmüştür.


Sogomon Tehliryan
33969
Sogomon Tehliryan (Ermeni: Սողոմոն Թեհլերյան; d. 2 Nisan, 1897; Erzincan, Osmanlı İmparatorluğu; ö. 23 Mayıs, 1960; San Francisco, ABD) Ermeni komitacı ve suikastçı.

Talat Paşa suikastı
Osmanlı İmparatorluğu'nu terkeden İttihatçı lider Talat Paşa'yı 15 Mart 1921'de Almanya'nın başkenti Berlin'in Charlottenburg semtinde gündüz vakti ensesinden vurup öldürmüştür. Bu suikast Taşnak Partisi'nin Nemesis Operasyonu adını verdikleri planın bir parçasıydı.

Tehliryan, Talat Paşa'ya suikastinden önce Osmanlı Ordusunda askeri doktor olan ağabeyini ve yengesini de vurarak öldürmüştür.

Yargılanması
Tehliryan, Berlin mahkemesinde cinayetten yargılandı. Tehliryan'ın duruşması o dönemin sansasyonel bir olayı idi. Tehliryan mahkemede üç savunma avukatı tarafından savunuldu. Savunma avukatları, Tehliryan'ın bir adamı öldürmüş olduğunu kabul ettiklerini, ama Tehliryan'ın zihinsel durumunun karmaşık olduğunu, yapılan Ermeni Kırımının intikamını almak için Talat Paşa'yı öldürdüğünü ve geçici delilik geçirdiğini ileri sürerek savunma yaptılar ve 'suçlu değil' kararını bir saatte sağlamak için jüri üyelerini etkilediler. Sonuçta Tehliryan adam öldürdüğü kabul edilmesine rağmen beraat etti. Alman mahkemesinin beraaat kararında, savaş sonrası koşullarındaki Almanya'nın İttihatçı liderlerin hatalarından uzak olduğu izlenimini verme isteğinin etkisi olduğu ileri sürülmüştür.
Sogomon Tehliryan beraatinden 3 sene sonra evlenmiş ve 1 çocuk sahibi olmuştur.


Şaan Natali
33970
Şaan Natali (Satçkalyan) ( erm. Շահան Նաթալի) (1884 - 1883), "Nemezis saldırıları" nın yönetici ve saldırganlarından biri olan Ermeni yazardır.

1884 yılında Elazığ doğdu. Boston Üniversitesi'nde eğitim aldı. Şaan Natali Taşnak Partisi'nin Osmanlı ve Azerbaycan yönetiminde olmuş, sözde Ermeni soykırımını organize eden kişilerin öldürülmesi amacıyla düzenlenen "Nemezis saldırıları" nın kurucu ve yöneticilerinden biridir.

Şaan Natali ilk olarak nemezis örgütünün finansal giderlerini karşılayan özel fonda yöneticilik yaptı. Ayrıca Ermeni saldırılarının fikir babalarından biri olarak Ermeni silahlı birliklerinin ayaklanması konusunda ülkesinde öncülük yaptı. 1920 yılında Natali'nin Taşnak Partisi ile ilişkileri bozuldu. Partiden ayrıldıktan sonra çeşitli gazetelerde yazarlık yaptı.

Şaan Natali "Ermeni meselesi" ne dair bir takım eserler kaleme almış "Türkler ve biz", "Ankara'dan görünen Türkçülük" "Aleksondropol anlaşması" adlı kitapları yayınlanmıştır. 1970 - 80 yıllarında Türk diplomatlara karşı gerçekleştirilen saldırıları desteklemiş ve saldırıları yapanlara teşekür etmiştir. Şaan Natali 1983 yılında Massachusetts eyaletinin ( ABD ) Vottertaun şehrinde ölmüştür.
 
Top