• Merhaba Ziyaretçi.
    "Güzel söz"
    konulu yarışma başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada oy kullanmaya bekliyoruz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Artık kazanılan ÇTL miktarları istenildiğinde TL ile değiştirilebiliyor. Konu ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Erkekler İçin Doğum Kontrol Hapı Üretildi

Lelis

İnsanın Sahip Olduğu Tek Şey Kendisiymiş
V.I.P
Erkekler için yan etkileri kadınların kullandığına kıyasla neredeyse hiç olmayan doğum kontrol hapları üretildi.

Doğum kontrolü sıkıntılı, çetrefilli bir iş. Yan etkisi olmamasına rağmen prezervatif tercih etmeyen erkeklere yenilen milyonlarca kadın doğum kontrol hapları ya da rahim içi araçların yan etkilerine maruz kalıyor. Bu erkek konforunun bedeli, kadın için kansere kadar varabiliyor fakat artık bu haksız durum değişebilir.

YAN ETKİLERİ ÇOK AZ

Bilim insanları erkeklerin kullanacağı bir doğum kontrol hapı geliştirdi. Üstelik yan etkileri, kadınların kullandığı haplara göre çok ama çok az.

SPERMLERİ AZALTIYOR

Washington Üniversitesi'nde geliştirilen erkek doğum kontrol hapı, henüz test aşamasında ama o testlerin ilk sonuçları oldukça iyimser. 18 ile 50 yaşlarında 83 erkekte denenen hap, sperm üretimi için gerekli testesteron oranını önemli ölçüde düşürdü. Bu yüzden sperm seviyesi de gebelik için yetersiz bir düzeye geriledi.

"BÜYÜK BİR ADIM"

Kadınların kullandığı doğum kontrol haplarının onlarca yan etkisi var. Böbrek ile karaciğere zarar vermesi, kilo alımı ya da akneye yol açması gibi. Erkek doğum kontrol haplarında ise bu yan etkilerin hiçbiri gözlenmedi.


Araştırmaya katılan Profesör Stephanie Page, erkekler için geliştirilen günlük hapın "büyük bir adım" olduğunu söylüyor.

Dünyada kadınlar için doğum kontrol hapı yaygın olarak 1961'de kullanılmaya başlanırken, erkekler için 30 yıldır benzer bir hap geliştirilmeye çalışılıyor
 

Lelis

İnsanın Sahip Olduğu Tek Şey Kendisiymiş
V.I.P
Geliyor gelecek derken işte oldu sonunda
Erkeklerin de görüşlerini alalım
 

nazenin

MiKRoSKoBiKCaNLı
Özel üye
Yeni diye yan etkisi azdır :P azıcık ballandırmaktir niyetleri :P azıcık eskisin güncellenir bilgiler :P
Neyse az da olsa varmış sonucta ben hapa hep karşıyım kadın yada erkek farketmez
 
Top